Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Remmare, 12 st, cuppor i rödbetsad glasmassa med slipad druvdekor, stammar i klarglas med luft i benet, h 20 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaffe- och theservisdelar, porslin, B&G Blå Mås med guldkant
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Percy, Arthur samt Trost, Eugen för Gefle, parti glaserat flintgods, Röd Rubin, 4 delar, skålens diameter 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti glas och porslin, Gefle, Iittala samt Gustavsberg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Percy, Arthur för Gefle, theservisdelar, flintgods, lillemor, design 1951; 5 thekoppar, 7 -fat samt 3 assietter, bruksslitage
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tallrik, fajans, 17-1800-tal, profilerat brätte, polykrom dekor i starkeldsfärger, dia 21 cm, nagg, lagning
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skrivställ, fajans, antagligen Frankrike, 1800-tal, l 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Parti Höganäskrus, 2-15 L, höjd 17-27 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Sakéflaska, stengods, Japan, antagligen Meiji, 1900-talets början, dekor av rundlar i koboltblått, h 23 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Clough, Dorothy, skulptur, glaserat lergods, vilande flicka i rosa klänning, signerad, l 13 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Engqvist, Lise, skålfat, celadonglaserat stengods, rista dekor av tupp, signerat, dia 28 cm, E var verksam bland annat hos B&G
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Tuumi, Raija för Arabias Konstavdelning, skål, chamotterat och delvis glaserat stengods, signerad och daterad 1963, dia 25 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Wirkkala, Tapio för Iittala, whiskyglas, 7 st, Gaissa, design 1973, h 7 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten krigare, löstagbart huvud, h 33 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten hovman, löstagbart huvud, h 33 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av tjänare med packhäst, h 17 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fruktservis, 16 delar, porslin, Rosenthal, polykrom dekor av frukter, dia 21 respektive 32 cm
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti porslin, Fyrklövern, Victoria respektive Lise Finckenhagen, blå underglasyrdekor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 38 cm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Oppel, Gustav för Rosenthal Selb, bordsur, porslin, modellnummer 38, art-déco, förgylld dekor, h 12,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Krus, fajans med tennmontage, möjligen Schwäbish Gmünd, 1800-talets 1 hälft, dekor av kejserlig örn, otydliga stämplar, möjligen Szceszcin (Stettin), h 22 cm, spricka
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Fat, keramik, 1900-talets slut, polykrom dekor av papegoja, Rozenburgimiterande märke, dia 44 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Klenell, Matti för Iittala, ölglas, 8 st, Klempi, design 2012, h 12 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas / bordslampa, porslin, B&G, Blå Mås med guldkant, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, skål, blåviolett glasmassa, oidentifierad, etsad signatur, l 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
6 delar konstglas, bland annat Göran Wärff
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljusstake, sandgjutet glas, "Tower", lös, flyttbar droppskiva, signerad, h 38 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Landberg, Nils för Orrefors, champagnekupor, 6 st, "Illusion", h 13,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Lockstop, glaserat lergods, Tillinge eller Bornholm, 1800-talets 2 hälft, reliefdekor av personer mm, otydlig signatur, h 19 cm, sprickor lagningar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK