Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, möjligen Carl Goldberg, vas, grön glasmassa, art-déco, 1920-tal, så kallad rose bowl, stiliserad, förgylld blomdekor, numrerad, h 10 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sarpaneva, Timo för Iittala, glasservis, "Kalinka", höjd 9-13 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, flintgods, Picknick, design 1956, längd 17 cm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, gryta samt tallrikar, stengods, Elisabeth
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sinnemark, Rolf för Älghult, snapsglas, 6 st, klarglas med vriden, gul fot, "Twist", etikettsignerade, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Burgess & Leight, karott med lock, flintgods, längd 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, höjd 7,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Aalto, Alvar för Iittala, vas, 'Savoy', design 1936, klar glasmassa, etsad signatur, etikettmärkt, h 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets slut, dekor av personer mm i famille-rose-färger, oidentifierad signatur, h 58 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kanna, porslin, "Pynta", design 1962, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Englund, Eva för Målerås, skål, blå glasmassa, "Malakit", signerad, diameter 27 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bang, Mikael för Holmegaard, bordslampa, vitopak glasmassa med violett dekor, , Lamp Art 3, design 1972, h inklusive mässingsfäste 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Offerskålar, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, diameter 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
4 delar grönglaserad keramik, St Eriks Lervarufabrik, 1920-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti keramik, ca 15 delar, Nittsjö, Uppsala Ekeby, Gustavsberg mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vas, glas, höjd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods, "Eklöv", h 32 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, hel- och halvblonde
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stekfat, fajans, antagligen Portugal, 1900-tal, längd 69 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Brauer, Otto för Holmegaard, flaska, mossgrönt glas, h 26 cm, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd italiensk designer, 1960-70-tal, thekoppar, 5 st samt underfat 3 st, keramik, polykrom blomdekor, oidentifierad signatur, fat dia 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),  initialer BAE i sepia, diameter 14 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK