Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.
Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00
- MöblerRensa filter
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Tallrikshylla, avlutad fur, sekelskiftet 1900, längd 94 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, soffa, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, l 198 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, soffa, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, l 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, ljus fur med randig klädsel, "Dymling", 1970-tal, brännstämplad, b 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, soffbord, ljus fur, "Dymling", 1970-tal, brännstämplat, l 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Snurrfåtölj, svart konstläderklädsel på metallfot, 1960-70-tal, fot märkt FP 42
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1950-tal, soffa samt fåtölj, helstoppad, grå teddyklädsel, armlän i teak, soffa l 180 cm, framstår i nyskick
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2005, bruksslitage
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1996, bruksslitage
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Canapé, valnöt med röd klädsel, oscariansk, sekelskiftet 1900, l 180 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Arkivskåp, mahogny, 1900-talets 1 hälft, bredd 62 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armstolar, 1 par, svarvat, skuret och bonat trä, så kallade Windsorstolar, 1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer för Haslev, soffbord, massiv bok, organsikt formad skiva på tre ben, plakettsignerat, l 140 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Strinning, Nils, hylla, rödlackerat trä och metall, String, bredd 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, frisörstolar, 1 par, metall med röd konstläderklädsel, justerbar höjd
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, bord, massiv valnöt, så kallad Kunstnermöbel, sekelskiftet 1900,, 76 x 65 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Damarbetsbord, valnöt med intarsia och mässingsbeslag, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, b 61 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 900 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nattygsbord, avlutat trä med vit marmorskiva, 1900-talets 1 hälft, låda i sarg, h 75 cm, renoverat
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd designer för IKEA, barstolar, 1 par, svartlackerat trä, Malte, fotstöd med metallbeslag, h 67 cm, normalt bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Miljöexpo, stolar, 1 par, lackerad metall, olikfärgad textilklädsel, etikettsignerad och daterad -93
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fåtöljer, 1 par, skuren mahogny, rokokostil, 1900-talets början, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matgrupp, 7 delar, grönlackerat trä, 1900-talets mitt, bord samt 6 stolar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK