Laddar...
Aprilauktion
Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.
Visning:
Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
13
Skåp, svärtat trä med svart marmorskiva och förgyllda bronsbeslag, högklassigt Parisarbete i André-Charles Boulles stil, Louix XIV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
16
Mogensen, Börge för Fredericia, soffbord, teak, modell AG261, l 160 cm, bruksslitage
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
54
Johansson, Ejvind A för FDB, , sybord, teak och bonad bok, undre rottingkorg, modellnummer R101, design 1955, l 60 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
56
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
60
Okänd designer för George Smith, soffa, kretongklädsel, l 210 cm, visst slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
69
Okänd designer för Martin Karlssons efterträdare, Tibro, skänk, teak med lådor i palisander, 1950-60-tal, mässingsbeslag, benställning i bonad bok, plakettmärkt, längd 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
102
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
114
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 2 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar",
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
121
Østergaard, Finn för Stolefabrikken Lindebjerg, armstolar, 1 par, ljus bok med svart textilklädsel, etikettsignerade
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
131
Hörnskåp, avlutad fur, 1900-talets 1 hälft, h 190 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
132
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, sémainier, mahogny, välvd front med 7 lådor, bredd 70cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
139
Byrå, bemålat trä, Danmark, Louis XVI, sekelskiftet 1800, 3 lådor, bredd 70 cm, renoverad och kompletterad
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
140
Andersen, Johannes för Silkeborg, soffbord, palisander, 1960-tal, l 160 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
142
Kallio, Sami för &Tradition, stol, svartlackerad ek och böjträ, "In Between SK2"
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
147
Okänd designer, snurrfåtölj, röd textilklädsel på metallfot, modell snarlik Arne Jacobsens "Svanen", modern tillverkning
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
152
Klint, Kaare för Fritz Hansen, stolar, 4 st, ek med sjögräsklädsel (ngt def), modell FH4133, 'Kirkestolen', design 1936 för Betlehemskirken, Köpenhamn
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
154
Okänd dansk designer, soffbord, teak, undre tidskriftshylla, l 150 cm, bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
155
Okänd designer, 1970-tal, armstol, bok med canvasklädsel, armlän av läderremmar, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
162
Buck, Erik för Ørum, stolar, 1 par, palisander med textilklädsel, 1960-tal, stämpelsignerade
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
165
Okänd dansk designer, armstol, ek med textilklädsel, 1950-60-tal, stoppning torkad, någon gummigjord defekt
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
188
Lampbord, valnöt, George II-stil, 1900-talets mitt, 2 lådor i sarg, bredd 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
191
Gebrüder Thonet Wien, stolar, 3 st, lackerat böjträ med genombruten sits och rygg, sekelskiftet 1900, senare bemålning, bruksslitage
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
201
Bröllopskista, järnbeslaget och bemålat trä, Tyskland, 16-1700-tal, dekor från 1800-talets 1 hälft, målad dekor av spegelmonogram, blommor och datering 1 maj 1838, originalnyckel, b 161 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
202
Møller Jepsen. Bent , armstol, teak med bordeauxfärgad läderklädsel, "Medalie", design 1961, h 78 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
204
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
206
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
211
Kista, järnbeslagen ek, 16-1700-tal, smidda beslag, lås och nyckel, b 106 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
218
Rituellt bord/tron, så kallat Chowki, mässingsklädd hardwood, antagligen Indien, 1900-talets början, dekor av lejontassar, h 28 cm, skivan 55 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
219
Matbord, valnöt, så kallad Shaker-modell, 18-1900-tal, h 74, skiva 163 x 97 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
226
Stol, skuren, massiv valnöt, Chippendale, 1700-talets mitt, ljusbrun läderklädsel från 1900-tal
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
227
Thygesen, Rud & Sørensen, Johnny för Botium, skrivpulpet, mahogny, ur den så kallade “Kongeserien”, ritad 1990 som 50-årsgåva till Drottning Margrethe II, skrivskiva i naturläder, plakettsignerad,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
228
Armstol, skuret och svartlackerat trä, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, oval ryggbricka, skuren bladstav, bruksslitage, senare bemålning och klädsel
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
229
Skriv/arbetsbord med uppfällbar skiva, mahogny, 1800-talets mitt, 2 lådor samt pennfack (?) i sarg, ben med avslutande hjultrissor, utfällt 127 x 93 cm, h 73 cm, någon smärre defekt
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
238
Fältmöbel, så kallad Tansu, Japan eller Korea, 1800-tal, nedfällbar lucka, bakom vilken inredning med små lådor och fack, delvis med original pappersbeklädnad, b 114 h 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
245
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning , längd 121 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
246
Chistensen, Tina & Leegaard, T för IKEA, hängstol, metall med blå plastklädsel, PS Svinga, design 2003, h 102 cm medföljer upphängning och bruksanvisning, framstår oanvänd
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
248
Lovegrove, Ross för Bernhardt Design, stolar, 1 par, plast och krom, "Orbit", design 2005, gjuten signatur, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
254
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
257
Okänd designer, Swedish Grace 1910-20-tal, damsekretär, ljus björk med intarsia, snedklaff bakom vilken inredning, 2 lådor i sar, fotstöd med tagelstoppning, b 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
269
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
270
Allard, Gunilla för Lammhults, serveringsvagn, krom med 3 glasskivor, "Cargo Gastro", design 1999, l 83 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
274
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, krom med dubbla skivor i härdat glas, 1970-tal, etikettmärkt, längd 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
287
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 4 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
288
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 3 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
297
Jönsson, Mats Bernard för MBJ Design, soffbord, betong på ställning av galvaniserat stål, "Mystic Concrete Collection", l 140 cm, smärre nagg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
312
Soffbänk, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, dekor av bladstav, överkragade, kannelerade ben, l 150 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
352
Rökbord, bonat trä med intarsia, möjligen Indien, 1900-talets 2 hälft, hexagonal skiva, h 50 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
356
Okänd designer för IKEA,, byrå teak med svärtade handtag, "Kansas", 3 lådor, svärtade ben med mässingsskoningar, b 82 cm, litteratur: Möbel-IKEA-katalogen 1957 sid 106, smärre fanérdefekt
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.