Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Saltkar, 1 par samt saltsked, silver, runda med sexpassformat brätte på tre kulfötter, graverad växtdekor, oidentifierad mästare kyrilliskt IA Moskva 1860, kontrollstämpel CC, dia 7,5 cm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ring, 22 karat rödguld med rosenslipad diamant, Grekland, 1900-talets 2 hälft, innerdiameter 16 mm, vikt 7,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Koppel, Henning för Georg Jensen, hängsmycke med kedja, silver, modellnummer 121, kulhamrad dekor, h 6,5, b 5,5 cm, i originaletui med skydddspåse
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Skål på fot, sterlingsilver, Viktoriansk, 1800-talets slut, rik dekor av blommor mm, stämplad Walter Gibson & John Langman London 1898, dia 17 cm, vikt 330 gram, ägargravyr
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slipsnål, 18 karat rödguld, stämplad Bengt Hallberg Köping, total vikt inklusiver kedja i metall 6 gram, ägargravyr
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Gustaf Dahlgren & Co Malmö 1942, vikt 9,2 gram, spegelmonogram RJ eller JR
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, svårtydda utländska stämplar, total vikt 7,9 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Silvermynt, 1 Öre Karl XI 1668
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Collier, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy", i form av tusensköna, stämplad, l 40 cm, modell snarlik den vilken Georg Jensen designade till Drottning Margretes födelse 1940
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Örhängen, 1 par, guld, 18 k, otydliga svenska stämplar 1946, längd 36 mm, vikt 2,7 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tastevin, silver, Spanien, 1900-tal, längd 9 cm, vikt 55 gram
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti kaffeskedar mm, silver, total vikt 135 gram
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti silverbestick, bland annat "Rosen", total vikt 245 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Skål på fot, silver, Danmark, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av guirlander och lejonmaskaroner med hänklar, stämplar Johan Fuchs Köpenhamn utan år (verksam 1811-50), h 11 cm, vikt 260 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld med svart läderrem, Certina, ej funktionstestad
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Collier, dubbel, odlade pärlot, cirka 5 mm med lås i 18 karat rödguld, l 42 cm, låsets pärla lös
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armring samt ring, silver med facettslipade ametister, stämplade Trege Göteborg 1971
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
3 delar silver, Sverige och Danmark, total vikt 350 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti äldre silver och kopparmynt, silvervikt cirka 750 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK