Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 30/4 klockan 16.


Visning:

Fredag 28/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 29/4 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 30/4 klockan 12.00 - 16.00

Aprilauktion
Avslutad
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm
4
Arman, Fernandez, skulptur/relief, mässing, "Saxophones" 1988, signerad och numrerad 7/99, h 93 cm, b 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Avslutad
Pasterkamp, Bob, skrotskulptur, motorcykel, signerad, l 55 cm
9
Pasterkamp, Bob, skrotskulptur, motorcykel, signerad, l 55 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, "Cellist", modellnummer 342, design 1914, inpressad signatur, l 20 cm
21
Liebermann, Ferdinand för Rosenthal, figurin, delvis bemålat porslin, "Cellist", modellnummer 342, design 1914, inpressad signatur, l 20 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
35
Skulptur, flintgods, Staffordshire, omkring 1820, sittande Britannia med lejon, polykrom bemålning, höjd 35 cm, arm med lagning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte, roterbar på sockeln, signerad Kosta Boda Limited edition 500, h 18 cm
41
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas på sockel i diabas, Janus Ansikte, ingjuten dekor av ansikte, roterbar på sockeln, signerad Kosta Boda Limited edition 500, h 18 cm
Slutpris7 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
47
Collas, Achille (1794-1859) & Barbedienne, Ferdinand, skulptur, patinerad brons, omkring 1840, så kallad Grand Tour-souvenir, "Venus di Milo", stämpelsignerad,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Lotta", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 16 cm
76
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Lotta", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 16 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
77
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, ur serien Stora Zoo från 1959, etikettsignerad, l 32 cm
78
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt, ur serien Stora Zoo från 1959, etikettsignerad, l 32 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel höger", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm
79
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel höger", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd tysk konstnär, skulptur, skuret lövträ, antagligen Schwartzwald, sekelskiftet 1900, stående råbock, h 36 cm
90
Okänd tysk konstnär, skulptur, skuret lövträ, antagligen Schwartzwald, sekelskiftet 1900, stående råbock, h 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
94
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Adam liten",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
95
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Eva liten",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, längd 15 cm
96
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, Tax, från serien Lilla Zoo 1955, längd 15 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Padoan, Germano för Gränna Glas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, signerad och etikettmärkt, h 17 cm
97
Padoan, Germano för Gränna Glas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, signerad och etikettmärkt, h 17 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Nordin-Söderqvist, Ebba, mosaikrelief, polykromt glas, komposition, signerad, 67 x 62 cm
118
Nordin-Söderqvist, Ebba, mosaikrelief, polykromt glas, komposition, signerad, 67 x 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med snäcka, signerad, h 90 cm
173
Manca, Gino för Bertils Konststen, trädgårdsskulptur, bronderad konststen, kvinna med snäcka, signerad, h 90 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Björk, Kurt, väggrelief/skulptur, tenn och koppar, monterad på träplatta, fiskstim, signerad och daterad -67, 14 x 39 cm
181
Björk, Kurt, väggrelief/skulptur, tenn och koppar, monterad på träplatta, fiskstim, signerad och daterad -67, 14 x 39 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd 21 cm
183
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets mitt eller 2 hälft, höjd 21 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bsiquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm
194
Thorvaldsen, Bertel för B&G, efter honom, väggplaketter 2 st, bsiquit, 1800-talets mitt eller 2 hälft, livets åldrar, en stämpelsignerad, dia 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, relief, stengods och betong i järnram, signerad FC och daterad 65, 45 x 38 cm
236
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, relief, stengods och betong i järnram, signerad FC och daterad 65, 45 x 38 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, tillskriven, relief, stengods och betong, par med barn i barnvagn, osignerad, 36 x 39 cm
237
Carlsen, Finn, egen verkstad, Listed, Bornholm, tillskriven, relief, stengods och betong, par med barn i barnvagn, osignerad, 36 x 39 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, skulptur, förgylld konstmassa. sittande Buddha, modern tillverkning, antagligen Thailand, höjd 19 cm
243
Okänd designer, skulptur, förgylld konstmassa. sittande Buddha, modern tillverkning, antagligen Thailand, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador
307
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, skuret och bemålat trä, dam i baddräkt och -huva, h 43 cm, orangrepp, fötter med skador
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
308
Larson, Lisa för Gustafsberg, väggplatta, glaserat stengods, 'Fåglar' ur serien Unik från 1961, 22 x 23 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt
338
Skulptur skuret trä, stående vildsvinsgalt
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1920-30-tal, skulptur, patinerad metall på marmorsockel, stående älgtjur, höjd 26 cm
354
Okänd konstnär, 1920-30-tal, skulptur, patinerad metall på marmorsockel, stående älgtjur, höjd 26 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm
432
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
443
Ebeling, Allan, efter, skulptur, rostfritt stål, Karl IX, höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm
445
Skulptur, lackarbete, Kina, 1900-tal, sittande Buddha, höjd 5 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm
446
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, skulptur, delvis glaserat stengods, "Dora", ur serien ABC-flickor från 1958, signerad, h 20 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, gök, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1770, l 25 cm
452
Dahl-Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, gök, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1770, l 25 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sittande tornfalk, modellnummer 1666, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
453
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, sittande tornfalk, modellnummer 1666, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm
509
Okänd dansk konstnär, skulptur/brevpress, brons på alabastersockel, flicka på knölsvan, h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hummel, Maria, fritt efter, skulptur, bly (?) på sockel i serpentinsten, gående pojke med paraply, h 10 cm
510
Hummel, Maria, fritt efter, skulptur, bly (?) på sockel i serpentinsten, gående pojke med paraply, h 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm
513
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, skulptur/brevpress, brons på marmorplatta, dekor av stående isbjörn, h 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur/brevpress, bronserad metall på marmorsockel, dekor av pojke i för stora skor, h 18 cm
514
Skulptur/brevpress, bronserad metall på marmorsockel, dekor av pojke i för stora skor, h 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, Indonesiska, stående kvinna, modellnummer 4159, signerad, h 37,5 cm, fotnagg
516
Simmulsson, Mari för Uppsala Ekeby, figurin, delvis glaserat lergods, Indonesiska, stående kvinna, modellnummer 4159, signerad, h 37,5 cm, fotnagg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, dansande kvinna, höjd 24 cm, modell 1202
524
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, dansande kvinna, höjd 24 cm, modell 1202
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm
529
Okänd designer för Wallendorf, skulptur, flicka med boll, höjd 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm
531
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, gubbe med ryggsäck, h 41 cm
547
Okänd konstnär, skulptur, snidat trä, gubbe med ryggsäck, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Motorcykelmodell, metall och gummi, 1900-talets 2 hälft, l 40 cm
576
Motorcykelmodell, metall och gummi, 1900-talets 2 hälft, l 40 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurn, devlsi glaserat stengods, "Bulldog Midi", ur serien "Kennel" från 1972, signerad, h 13,5 cm, litteratur: Avbildad omslag samt sid 61 Lisa Larson 1994
581
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurn, devlsi glaserat stengods, "Bulldog Midi", ur serien "Kennel" från 1972, signerad, h 13,5 cm, litteratur: Avbildad omslag samt sid 61 Lisa Larson 1994
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Clough, Dorothy, skulptur, glaserat lergods, vilande flicka i rosa klänning, signerad, l 13 cm
587
Clough, Dorothy, skulptur, glaserat lergods, vilande flicka i rosa klänning, signerad, l 13 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur/fetish, skuret trä, Västafrika, 1900-tal, stående figur, h exklusive senare sockel 17 cm
593
Skulptur/fetish, skuret trä, Västafrika, 1900-tal, stående figur, h exklusive senare sockel 17 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten krigare, löstagbart huvud, h 33 cm
602
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten krigare, löstagbart huvud, h 33 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten hovman, löstagbart huvud, h 33 cm
603
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av uppsutten hovman, löstagbart huvud, h 33 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.