Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Visning:

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Februariauktion
Avslutad
Plaketter, 12 st, silver, "Tolv kungliga svenska slott", total vikt 740 gram, numrerade 28/500, i etui
23
Plaketter, 12 st, silver, "Tolv kungliga svenska slott", total vikt 740 gram, numrerade 28/500, i etui
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Medalj, 23 karat rödguld, "Lübecker Dukaten" 1958, vikt 3,5 gram, i etui från F Hoffstätter Sohn
26
Medalj, 23 karat rödguld, "Lübecker Dukaten" 1958, vikt 3,5 gram, i etui från F Hoffstätter Sohn
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Medaljer, 15 st, 999/1000 silver, "Sveriges Domkyrkor", numrerade 167/350, i etui, total vikt 675 gram
32
Medaljer, 15 st, 999/1000 silver, "Sveriges Domkyrkor", numrerade 167/350, i etui, total vikt 675 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Praktvärja med balja för officer, så kallad Löwenkopfsäbel, Tyskland M/1911, dekor av lejonhuvud, damaskerad klinga märkt med Kejserliga  Riksvapnet,  "Echt-Damast Eisenhauer"
53
Praktvärja med balja för officer, så kallad Löwenkopfsäbel, Tyskland M/1911, dekor av lejonhuvud, damaskerad klinga märkt med Kejserliga Riksvapnet, "Echt-Damast Eisenhauer"
Slutpris11 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, helstockad, beslag i mässing och järn, l 140 cm, renoverad, anlupen
67
Gevär, slag- från flintlås, 1800-talets 1 hälft, helstockad, beslag i mässing och järn, l 140 cm, renoverad, anlupen
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Salutkanon, brons på trälavett, Svensk Metallkonst AB, 1900-tal, total l 28 cm
78
Salutkanon, brons på trälavett, Svensk Metallkonst AB, 1900-tal, total l 28 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti delvis äldre vykort, topografi
108
Parti delvis äldre vykort, topografi
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sabel, M/1867 för kavallerimanskap, l 105 cm
159
Sabel, M/1867 för kavallerimanskap, l 105 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sabel, M/1867 för kavallerimanskap, l 105 cm
160
Sabel, M/1867 för kavallerimanskap, l 105 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti mynt, silver, ca 300 st, vikt ca 2000 g
260
Parti mynt, silver, ca 300 st, vikt ca 2000 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Parti mynt, medaljer, mm, silver, total vikt ca 900 gram
305
Parti mynt, medaljer, mm, silver, total vikt ca 900 gram
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Kindjaler i balja, 1 par, förnicklad metall, Kaukasus, 1900-talets 2 hälft, l 50 cm
310
Kindjaler i balja, 1 par, förnicklad metall, Kaukasus, 1900-talets 2 hälft, l 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti frimärksklipp, sekelskiftet 1900
325
Parti frimärksklipp, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bajonett med balja och bärläder, svensk M/1896, total längd 42 cm
385
Bajonett med balja och bärläder, svensk M/1896, total längd 42 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bajonetter, 4 st, M/1867 för Remington, l 53 cm
386
Bajonetter, 4 st, M/1867 för Remington, l 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, Gustav V 1946, guldvikt cirka 41,2 gram
459
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken, Gustav V 1946, guldvikt cirka 41,2 gram
Slutpris17 000 SEK
Värdering16 000 - 17 000 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, total längd 27 cm
466
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, total längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Brusletto, Norge, silvermontage på balja samt skaft, total längd 21 cm
468
Kniv med balja, Brusletto, Norge, silvermontage på balja samt skaft, total längd 21 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Kniv med balja, skaft i rödlaserat trä, total l 25 cm
469
Kniv med balja, skaft i rödlaserat trä, total l 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Medaljer, 3 st, silver, total vikt 247 gram
519
Medaljer, 3 st, silver, total vikt 247 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti frimärken, 8 album mm, hela världen
651
Parti frimärken, 8 album mm, hela världen
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mycket stort parti frimärken i album, hela världen
690
Mycket stort parti frimärken i album, hela världen
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stort parti svenska silvermynt och medaljer, total vikt 1040 gram
699
Stort parti svenska silvermynt och medaljer, total vikt 1040 gram
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kniv med läderbalja, blad signerat E E, total längd 18 cm
725
Kniv med läderbalja, blad signerat E E, total längd 18 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, Finland, tot längd 24 cm
726
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, Finland, tot längd 24 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hedlund, Anders, kniv med balja, desert lionwood, flodhästtand och silver, rikt damaskerad klinga, signerad AH, tot längd 20 cm
727
Hedlund, Anders, kniv med balja, desert lionwood, flodhästtand och silver, rikt damaskerad klinga, signerad AH, tot längd 20 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Kniv med balja, samt mindre kniv, total längd 26 cm
728
Kniv med balja, samt mindre kniv, total längd 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kniv med balja, blad av Sigurd Dauvi, total längd 21 cm
729
Kniv med balja, blad av Sigurd Dauvi, total längd 21 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv med balja i läder och masur, total längd 20 cm
730
Kniv med balja i läder och masur, total längd 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kniv med balja i renhorn, tot längd 42 cm
731
Kniv med balja i renhorn, tot längd 42 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, Finland, tot längd 32 cm
732
Kniv med balja, Iisakki Järvenpää, Finland, tot längd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kniv med balja, KJ Eriksson Mora, tot längd 25 cm
733
Kniv med balja, KJ Eriksson Mora, tot längd 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, total längd 30 cm
734
Kniv med balja, Juhanni Marttiini, Rovaniemi, total längd 30 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.