Laddar...

Februariauktion

Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Visning:

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Februariauktion
Avslutad
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor av rutmönster i blått och luftbubblor, signerad och numrerad 255A (1966), dia 23 cm, smärre, invändiga repor
19
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor av rutmönster i blått och luftbubblor, signerad och numrerad 255A (1966), dia 23 cm, smärre, invändiga repor
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Cantagalli, Ulisse, Florens, jardinière, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av stadsbilder samt putti i landskap,
22
Cantagalli, Ulisse, Florens, jardinière, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av stadsbilder samt putti i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm
33
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Fornasetti, Piero, tallrik, "Calendario" 1969, signerad, dia 24 cm
39
Fornasetti, Piero, tallrik, "Calendario" 1969, signerad, dia 24 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, bordslampor, 1 par, glas och palisanderimiterande laminat, signerade, h exklusive skärm 32 cm
51
Wärff, Göran för Kosta, bordslampor, 1 par, glas och palisanderimiterande laminat, signerade, h exklusive skärm 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, polykrom glasmassa på klack i klarglas, signerad och etikettmärkt, h 11 cm
69
Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, polykrom glasmassa på klack i klarglas, signerad och etikettmärkt, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cyrén, Gunnar, ishink, kristall med stålmontage, "Sofiero", design 1960, medföljer istång, signerad, h exklusive hänkel 14 cm
77
Cyrén, Gunnar, ishink, kristall med stålmontage, "Sofiero", design 1960, medföljer istång, signerad, h exklusive hänkel 14 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta-Boda, vas, delvis bemålat glas, "Tulip", signerad och etikettmärkt, h 26 cm
82
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta-Boda, vas, delvis bemålat glas, "Tulip", signerad och etikettmärkt, h 26 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda Artst Collection, skål, glas, "Galaxy Blue", etikettsignerad, dia 18 cm
85
Vallien, Bertil för Boda Artst Collection, skål, glas, "Galaxy Blue", etikettsignerad, dia 18 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
93
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, kanna med hänkel, fajans, polykrom blomdekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Marianne Preisler, h 30 cm, minimal glasyrmista
95
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, kanna med hänkel, fajans, polykrom blomdekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Marianne Preisler, h 30 cm, minimal glasyrmista
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Gunnel Sahlin, pokalglas, 6 st, polykrom glasmassa
101
Gunnel Sahlin, pokalglas, 6 st, polykrom glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
102
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Parti fajans, 17-1800-tal, bland annat Kellinghusen eller Schwäbisch Gmund, diameter 16-32 cm, skador och lagningar
103
Parti fajans, 17-1800-tal, bland annat Kellinghusen eller Schwäbisch Gmund, diameter 16-32 cm, skador och lagningar
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Joseph Simon för Söholm, skulptur, glaserat stengods, ”Bröllopsresan”, signerad, h 27 cm
129
Joseph Simon för Söholm, skulptur, glaserat stengods, ”Bröllopsresan”, signerad, h 27 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm
130
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Morales-Schildt, Mona för Kosta, bordslampa, glas, dekor i bärnstensfärgat underfång, etikettmärkt, h inklusive skärm 40 cm
140
Morales-Schildt, Mona för Kosta, bordslampa, glas, dekor i bärnstensfärgat underfång, etikettmärkt, h inklusive skärm 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, golvvas, glaserat stengods, dekor av vertikala linjer, signerad, h 37 cm
141
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, golvvas, glaserat stengods, dekor av vertikala linjer, signerad, h 37 cm
Slutpris15 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, glaserat stengods, dekor av vertikala räfflor i blått mot svart harpälsglasyr, signerad, h 26 cm
142
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, glaserat stengods, dekor av vertikala räfflor i blått mot svart harpälsglasyr, signerad, h 26 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Borgarp, Carl-Olof för Elme, vas, glas, "Peacock",
147
Borgarp, Carl-Olof för Elme, vas, glas, "Peacock",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för B&G, skålfat, chamotterat och delvis glaserat stengods, dekor av fiskar i nät, signerat, dia 38 cm
149
Nylund, Gunnar för B&G, skålfat, chamotterat och delvis glaserat stengods, dekor av fiskar i nät, signerat, dia 38 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda Smide, kandelaber till 3 ljus, svärtat smide samt vitt och blått glas, h 30 cm
170
Höglund, Erik för Boda Smide, kandelaber till 3 ljus, svärtat smide samt vitt och blått glas, h 30 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, skulpturer, 1 par, glaserat stengods, pudlar, ur serien Minikennel, etikettsignerade, h 9 cm
171
Larson, Lisa för Gustavsberg, skulpturer, 1 par, glaserat stengods, pudlar, ur serien Minikennel, etikettsignerade, h 9 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Krog, Arnold för Royal Copenhagen, kaffeservisdelar, porslin,  Blå Vifte,
174
Krog, Arnold för Royal Copenhagen, kaffeservisdelar, porslin, Blå Vifte,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Assietter 12 st, porslin, Royal Copenhagen,  Blå Blomst, dia 17 cm
199
Assietter 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
200
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, klar glasmassa, polykrom, geometrisk dekor i graalteknik,
207
Okänd designer, vas, klar glasmassa, polykrom, geometrisk dekor i graalteknik,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Nyman, Gunnel för Notsjö Nuutajärvvi, vas, klar glasmassa, dekor av luftbubblor,
208
Nyman, Gunnel för Notsjö Nuutajärvvi, vas, klar glasmassa, dekor av luftbubblor,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen Murano, vas/flaska, glas, polykrom dekor i zanfiricomönster,
209
Okänd designer, antagligen Murano, vas/flaska, glas, polykrom dekor i zanfiricomönster,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
210
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rundat oktogional, blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm
221
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rundat oktogional, blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Assietter, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 574, dia 17 cm
231
Assietter, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 574, dia 17 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stålhane. Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, handsignerad, h 13 cm
232
Stålhane. Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, handsignerad, h 13 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Mimosa", modellnummer 2096, i produktion 1952-54, signerad, h 18,5 cm
249
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Mimosa", modellnummer 2096, i produktion 1952-54, signerad, h 18,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, gul respektive grön, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, 1 med gjuten signatur, dia 19 respektive 21,5 cm
250
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, gul respektive grön, centrifugerad glasmassa, "Colora", design 1953, 1 med gjuten signatur, dia 19 respektive 21,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Percy, Arthur för Gefle, kaffe- the- och matservisdelar flintgods, 'Vinranka Blå' design 1938, bland annat kaffekanna, 12 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 11 underfat och terrin med lock,
251
Percy, Arthur för Gefle, kaffe- the- och matservisdelar flintgods, 'Vinranka Blå' design 1938, bland annat kaffekanna, 12 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 11 underfat och terrin med lock,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, flintgods, Picknick, design 1956, l 11 cm, någon missfärgning
252
Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, flintgods, Picknick, design 1956, l 11 cm, någon missfärgning
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
256
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Golvurna med lock, porslin, Schumann Arzberg, 1900-talets 2 hälft, polykrom blomdekor mot förgylld och koboltfond,  h 44 cm
258
Golvurna med lock, porslin, Schumann Arzberg, 1900-talets 2 hälft, polykrom blomdekor mot förgylld och koboltfond, h 44 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800, balusterformad, h 38 cm, skador och lagningar
259
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800, balusterformad, h 38 cm, skador och lagningar
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Offerskål, porslin, Kina, antagligen Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 10 cm
262
Offerskål, porslin, Kina, antagligen Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 10 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
263
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel vänster", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm
270
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel vänster", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fischer, Adam, skulptur, glaserat stengods, kvinna med kruka, signerad, h 14 cm
286
Fischer, Adam, skulptur, glaserat stengods, kvinna med kruka, signerad, h 14 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar,
291
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Olje/vinägerkanna, kristall med montage i sterlingsilver, svenska importstämplar, h 16 cm
292
Olje/vinägerkanna, kristall med montage i sterlingsilver, svenska importstämplar, h 16 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, "Rött band, modellnummer 362, tillverkat 1953-55, l 27 cm
306
Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, "Rött band, modellnummer 362, tillverkat 1953-55, l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, ljusstakar, glas, 1 par, "Prisma", oktogonala, h 19 cm
308
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, ljusstakar, glas, 1 par, "Prisma", oktogonala, h 19 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.