Laddar...
Februariauktion
Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Visning:
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
19
Lundin, Ingeborg för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor av rutmönster i blått och luftbubblor, signerad och numrerad 255A (1966), dia 23 cm, smärre, invändiga repor
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
22
Cantagalli, Ulisse, Florens, jardinière, fajans, historismus, 1800-talets 2 hälft, polykrom, Urbinoinspirerad dekor av stadsbilder samt putti i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
33
Öhrström, Edvin för Orrefors, skål, glas, "Ariel", dekor i blått och gult, signerad och numrerad 223G (1958), h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
39
Fornasetti, Piero, tallrik, "Calendario" 1969, signerad, dia 24 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
51
Wärff, Göran för Kosta, bordslampor, 1 par, glas och palisanderimiterande laminat, signerade, h exklusive skärm 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
69
Wärff, Göran för Kosta, skål på fot, polykrom glasmassa på klack i klarglas, signerad och etikettmärkt, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
77
Cyrén, Gunnar, ishink, kristall med stålmontage, "Sofiero", design 1960, medföljer istång, signerad, h exklusive hänkel 14 cm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
82
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta-Boda, vas, delvis bemålat glas, "Tulip", signerad och etikettmärkt, h 26 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
85
Vallien, Bertil för Boda Artst Collection, skål, glas, "Galaxy Blue", etikettsignerad, dia 18 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
93
Nylund, Gunnar för Nymölle, miniatyrskålar, 1 par, blåglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
95
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, kanna med hänkel, fajans, polykrom blomdekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Marianne Preisler, h 30 cm, minimal glasyrmista
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
101
Gunnel Sahlin, pokalglas, 6 st, polykrom glasmassa
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
102
Mat samt kaffeservisdelad, flintgods, Villeroy & Boch "Siena", , ca 30 delar, polykrom dekor av marmorimitation
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
103
Parti fajans, 17-1800-tal, bland annat Kellinghusen eller Schwäbisch Gmund, diameter 16-32 cm, skador och lagningar
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
129
Joseph Simon för Söholm, skulptur, glaserat stengods, ”Bröllopsresan”, signerad, h 27 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
130
Fischer, Willy, egen verkstad, skulptur, glaserat stengods, stående viking, signerad, h 35 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
140
Morales-Schildt, Mona för Kosta, bordslampa, glas, dekor i bärnstensfärgat underfång, etikettmärkt, h inklusive skärm 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
141
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, golvvas, glaserat stengods, dekor av vertikala linjer, signerad, h 37 cm
Slutpris15 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
142
Staehr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, glaserat stengods, dekor av vertikala räfflor i blått mot svart harpälsglasyr, signerad, h 26 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
147
Borgarp, Carl-Olof för Elme, vas, glas, "Peacock",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
149
Nylund, Gunnar för B&G, skålfat, chamotterat och delvis glaserat stengods, dekor av fiskar i nät, signerat, dia 38 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
170
Höglund, Erik för Boda Smide, kandelaber till 3 ljus, svärtat smide samt vitt och blått glas, h 30 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
171
Larson, Lisa för Gustavsberg, skulpturer, 1 par, glaserat stengods, pudlar, ur serien Minikennel, etikettsignerade, h 9 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
174
Krog, Arnold för Royal Copenhagen, kaffeservisdelar, porslin, Blå Vifte,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
199
Assietter 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
200
Parti porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, kaffekoppar med fat, skål mm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
207
Okänd designer, vas, klar glasmassa, polykrom, geometrisk dekor i graalteknik,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
208
Nyman, Gunnel för Notsjö Nuutajärvvi, vas, klar glasmassa, dekor av luftbubblor,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
209
Okänd designer, antagligen Murano, vas/flaska, glas, polykrom dekor i zanfiricomönster,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
210
Okänd designer, möjligen Edvin Ollers för Kosta, vas, grön glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
221
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), rundat oktogional, blå underglasyrdekor av Willowmönster, dia 23 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
231
Assietter, 10 st, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet halvblonde, modellnummer 574, dia 17 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
232
Stålhane. Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods, handsignerad, h 13 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
249
Atterberg, Ingrid för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, "Mimosa", modellnummer 2096, i produktion 1952-54, signerad, h 18,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
250
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, gul respektive grön, centrifugerad glasmassa, "Colora", design 1953, 1 med gjuten signatur, dia 19 respektive 21,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
251
Percy, Arthur för Gefle, kaffe- the- och matservisdelar flintgods, 'Vinranka Blå' design 1938, bland annat kaffekanna, 12 kaffekoppar med fat, 4 thekoppar med 11 underfat och terrin med lock,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
252
Westman, Marianne för Rörstrand, smörask med lock, flintgods, Picknick, design 1956, l 11 cm, någon missfärgning
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
256
Blixt, Yngve, egen verkstad Höganäs, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
258
Golvurna med lock, porslin, Schumann Arzberg, 1900-talets 2 hälft, polykrom blomdekor mot förgylld och koboltfond, h 44 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
259
Potpourrieurna, blå glasmassa med vit mynningsrand, antagligen Hurdal, Norge, sekelskiftet 1800, balusterformad, h 38 cm, skador och lagningar
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
262
Offerskål, porslin, Kina, antagligen Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 10 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
263
Wiinblad, Björn för Rosenthal, kaffeservis, porslin, blå dekor av duvor mm
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
270
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin/bokstöd, "Pudel vänster", ur serien Pudlar från 1953, signerad, h 18 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
286
Fischer, Adam, skulptur, glaserat stengods, kvinna med kruka, signerad, h 14 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
291
Lindberg, Stig för Gustavsberg, mat- kaffe- och theservis, cirka 100 delar, porslin, "Ming" design 1969, , bland annat 8 mattallrikar, 8 assietter, 14 + 9 djupa tallrikar,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
292
Olje/vinägerkanna, kristall med montage i sterlingsilver, svenska importstämplar, h 16 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
306
Oldfors, Hjördis för Uppsala Ekeby, skålfat, glaserat lergods, "Rött band, modellnummer 362, tillverkat 1953-55, l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
308
Strömberg, Gerda för Strömbergshyttan, ljusstakar, glas, 1 par, "Prisma", oktogonala, h 19 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.