Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Byrå, mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 3 lådor, höjd 66 cm
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, liggfåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, Pernilla 3, design 1944 - detta ex från 1960, brännstämplad, l 170 cm,
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Stolar, 4 + 2 st, mahogny med förgyllda mässingsbeslag, empirestil, 1900-talets början, peltaformat ryggstycke, 4 med dekor av stiliserad akantus
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stolar, 1 par, skuren och bonad ek, Tyskland, Louis XV, 1700-talets mitt, dekor av blommor mm, renoverade
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Buffet, valnöt med intarsia och brokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-talets början, demi-lune-formad, b 104 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matbord med klaffar och 1 iläggsskiva, mahogny, engelsk stil, 1900-tal, total 174 x 92 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Toilettebord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, 5 lådor, justerbar spegel med förgyllda ljusarmar med prismor, b 103 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Icon Möbel, fåtölj med fotpalll, lackerad aluminium och palisander med svart konstläderklädsel, "James Laounge", bruksslitage
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vippbord, alrotsfanérad skiva, svarvad fot i björk, empirearbete från Mälardalen, 88 x 89 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spelbord, mahogny med mässingslister, sengustavianskt, sekelskiftet 1800. demi-lune-format, uppfällt dia 98 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Atenienn, svarvad mahogny, 1800-talets slut, h 151 cm
Slutpris900 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets 1 hälft, snurrpall, teaklaminat på metallunderrede, justerbar höjd
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kjaernulf, Henning för Vejle, soffbord, teak, stämpelsignerat, l 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sasamoto, Yasu, för Dulton Co ltd, trumslagarpall, rostfritt stål, justerbar höjd, signerad
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, höjd 187 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, hallmöbel, palisander, spegel höjd 120 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, mahogny, England, George III, sekelskiftet 1800, 4 lådor, välvd front, b 72 cm, skador, sprickor, lås saknas
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer i Nils Strinnings art, 1950-60-tal, blomsterbord, vinylklädd metall och teak, l 77 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Salongsbord, delvis skuren och bonad björk, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, längd 103 cm, smärre orangrepp
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 4 st, ljus björk, biedermeier, 1800-talets mitt
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bokskåp med vitrindörrar, vitlackerat trä, 1900-talets början, h 205 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK