Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
- MöblerRensa filter
Lundgren, Gillis för IKEA, bänk, palisander på stålben, ”Alpacka” design 1971,
fast hurts med låda, l 80 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Sekretär, mahogny med mässingsbeslag och vitmelerad marmorskiva, sengustaviansk, sekelskiftet 1800, 2 lådor samt skrivklaff, h 112 cm, ben med lagningar och förstärkningar, smärre defekter,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggskåp, bonad ek, 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Afdal, Torbjørn för Tegnekontoret Bruksbo, bänk, palisander, "Krobo", tillverkad av Mellemstrands Trevareindustri A/S, etikettsignerad, l 200 cm, visst slitage
Slutpris8 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Kayser, Fredrik för Vatne Möbler, soffa samt fåtölj, palisander med svart läderklädsel, modellnummer 965 respektive 935, 1960-tal,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor, l 161 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Volther, Poul för Sorø Stolefabrik, armstol, ek,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skänk, bemålat trä med mässingsbeslag, barocktyp, delvis 16-1700-tal, 6 lådor, b 98 cm, ursprungligen överskåp, renoverad och kompletterad
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Urquiola, Patricia för Moroso, fåtölj, vit läderklädsel och röd ull på metallstomme, "Fjord", design 2002, detta exemplar från 2005, etikettsignerad, höjd 102 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Taburett, mahogny och svärtat trä, empirestil, 1900-tal, dekor av vädurshuvuden och -klövar, l 79 cm, dekorskador
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Fredrik Johanssons efterträdare, Tibro, skåp, teak och alm, intarsiadekor av Orpheus spelande för djuren, dubbla dörrar, a tergo signerat, längd 98 cm, ben med smärre repor
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, piedestal, svarvad bok, Swedish Grace, 1910-20-tal, h 65 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, pall, ek, sits av (konst?)läder, l 68 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, England, 4 lådor, utfällbar skiva, tot 59 x 70 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården",
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK