Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Certina, safirglas, boettnummer 153.9008.65, 20 x 16 mm, i originaletui
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med turkos, kedja l 44 cm, svenska importstämplar, total vikt 2,8 gram
Slutpris900 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, l 19,5 cm, svenska importstämplar, vikt 6,2 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld med 15 åttkantslipade diamanter, svenska importstämplar, vikt 4,9 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 19,5 cm, vikt 7,1 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Halskedja med hängen, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 42 cm, vikt 6,4 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Örhängen, 4 par, 18 karat rödguld, delvis med stenar, total vikt 3,4 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brosch/spänne, delvis försilvrat silver (?) med paste, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, oval, l 42 mm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Brosch, förgyllt silver med cloissonné, sannolikt Norge, sekelskiftet 1900, dekor i filigran, l 45 mm, någon smärre defekt
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 2 + 1 briljanter om 0,08 respektive 0,14 carat enligt gravyr, vikt 5,6 gram, omarbetad av vigselringar
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Öman, Martin, halssmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1987, vikt 27 gram
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Öman, Martin, hängsmycke, sterlingsilver, stämplat Halmstad 1993, medföljer kedja, total vikt 17 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Öman, Martin, örhängen 1 par, sterlingsilver, stämplade Halmstad 1987, vikt 7 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Brosch/hänge, 18 karat rödguld, nyrokokostil, otydliga stämplar Stockholm , h 5 cm, vikt 6,8 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Löfman, Eric för Markströms, vin- och snapsglas, 8 + 4, silver, dodekagonal form, stämplade Uppsala 1978, h 13 respektive 11 cm, total vikt 895 gram
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Salt- och pepparkar samt senapskanna, sterlingsilver med blå glasinsatser, England, 1900-tal, längd 2,5 - 6 cm, total vikt 45 gram
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Örhängen, 1 par, silver med facettslipade safirer och zirkoner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti mynt, silver, ca 300 st, vikt ca 2000 g
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Theskedar, 10 st, silver, svensk spetsig modell, friherreliga ättens Palmstierna krönta vapensköld, stämplade Stockholm 1936, l 13 cm, total vikt 170 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrin med lock, silver, J D Schleissner & Söhne, Hanau, 1900-talets 1 hälft, svenska importstämplar, l 10 cm, vikt 145 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, bl.a kaffeskedar Rosen, total  vikt 145 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat vitguld, stämplad Alton Falköping 1985, innerdiameter 18 mm, vikt 3,3 gram, ägargravyr
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Camrmoséring, 18 karat vitguld med facettslipad safir och 5 diamanter, svenska importstämplar,  innerdiameter 16 mm, vikt 1,9 gram,1 diamant saknas
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Ordensring, 18 karat rödguld och emalj, Odd Fellows, stämplad Tomas Snarberg Jönköping 2006, innerdiamater 22 mm, vikt 7 gram, ägargravyr
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tonnby, Christer, egen verkstad, ring, sterlingsilver, stämplad Unnaryd 1986, innerdiameter 17 mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Parti silversmycken, total vikt 89 gram, någon defekt
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK