Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
- Måleri & GrafikRensa filter
Landin, Bengt, färglitografi, komposition med tupp, signerad och numrerad 59/250, synlig pappersstorlek 75 x 5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Pettersson, Gunnar, färglitografi, skärfläckor, signerad och numrerad 130/375, 53 x 81 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Rosor i skyn", signerad och numrerad 20/260, synlig pappersstorlek 29 x 58
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Olson, Axel, färglitografi, komposition med kvinnor, signerad och numrerad 86/120, synlig pappersstorlek 29 x 36
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Baques, Josep, färglito, Dama medieval, signerad och numrerad 95/260, pappersstorlek 53 x 37 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på plåt, dekor av flygplan och banan, signerad och daterad -90, 81 x 57 cm, mindre skada
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lorenz-Murowana, Ernst, olja, skymningslandskap, signerad, 69 x 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Månsson, Mats, olja, komposition, signerad , 100 x 126
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Toulouse-Lautrec, Henri de, litografi, "La Halle aux Draps, Cracovie", ur "Au Pied du Sinai" 1897, handsignerad med monogram samt signerad i stenen, 17,6 x 14,4 cm, litteratur: Delteil 244
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
West-Swanberg, Nancie, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Vandraren finner en källa", signerad, daterad 1976 och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 38 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Händer i skyn", signerad och numrerad 130/260, synlig pappersstorlek 43 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Jonson, Sven, färglitografi. "Fragmentarisk natt", signerad och numrerad (under passepartout), synlig pappersstorlek 62 x 91 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, färglitografi, kubistisk hamnscen, signerad och numrerad 21/260, synlig pappersstorlek 31 x 66 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gude, Hans Frederik, kopia efter, olja, Sandvikenfjorden, efter original från 1879 på Nationalmuseum, otydligt betecknad H Gude...., 54 x 83 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Silow, Ingegerd, matta, rölakan, signerad, 205 x 140 cm, vissa fransar med skador
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Swahn, Yvonne, olja, "Skattgömma", signerad, 87 x 78 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Swahn, Yvonne, olja, "Ta väl vara", signerad, 76 x 47 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, komposition, signerad och numrerad 12/70, synlig pappersstorlek 69/50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, komposition, signerad och numrerad 17/200, synlig pappersstorlek 36 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Swahn, Yvonne, litografi, "Blå komet", signerad och numrerad 11/30, synlig pappersstorlek 29 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Boulineau, Abel, olja, stilleben med vinglas och frukter,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skoglund, Gustaf, oja, "Tidig vår", signerad och daterad 1980, 41 x 60 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Persson, Ove, olja, hamnbild, signerad, 24 x 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Persson, Ove, olja, lantgård, signerad, 22 x 27 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition med geting, signerad, daterad 1938 samt numrerad 96/100, pappersstorlek 50 x 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Thorén, Esaias, litografi, surrealistisk komposition med figurer, signerad, daterad 1935 samt numrerad 96/100, pappersstorlek 50 x 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Rossander, Armand, olja, sittande man
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Dahl, Theresia, olja, åparti, signerad och daterad 1936, 57 x 42 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kubistiskt stilleben, signerad och daterad -56, 58 x 122 cm, proveniens: konstnärens familj
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Andersson, Ragnar, olja, kustklippor, signerad och daterad -53, 45 x 60 cm, proveniens: konstnärens familj
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersson, Ragnar, olja, stilleben, signerad och daterad -53, 100 x 63 cm, proveniens: konstnärens familj
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Eisner, Jeppe, olja, motiv från Dyrehavsbakken ("Bakken"),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd rysk konstnär, olja, Stockholmsmotiv, signerad Uvarov (?), a tergo signerad V Nemerov och daterad 2001, 41 x 47 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Lind, Yrsa Isabel, olja, komposition med geishor, signerad, 65 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, Gröngöling i Paris,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Krause Oehme, Ursula, färglitografi, komposition med kannor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Reim-Korb, Regina, akvatint i färger, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Amelin, Albin, färglito, blomsterstilleben
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Svenson, Arne, olja, stilleben,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Boulineau, Abel, olja, vattenfall vid ruin,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK