Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
- Måleri & GrafikRensa filter
Mörner, Stellan, olja, surrealistisk komposition med slottsbyggnad (Esplunda, konstnärens barndomshem), signerad, 33 x 41 cm
Slutpris22 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Dalí, Salvador, torrnålsgravyr med pochoir, "La Toison d'or" (det Gyllene Skinnet), signerad och numrerad 234/300,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Olson, Axel, olja, "Nattmoln", signerad och daterad 1974, 69 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Okänd italiensk konstnär, 1800-talets mitt, olja, Grotta Azurra, Capri, a tergo otydligt betecknad, 50 x 73 cm
Slutpris13 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Olson, Axel, olja, "En kväll att minnas", signerad, 30 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Löfdal, Oscar Magnus, olja, "Vue från Luzern", otydligt signerad, 24 x 32 cm, proveniens: Friherre Bror Samuel von Otter (1832-1910) därefter i arv, färgsläpp
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft eller mitt, olja, landskap med staffagepersoner, 44 x 63 cm, avflagningar, smärre skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 18-1900-tal, bemålade kakelplattor, Den Heliga Birgitta,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lerin, Lars, gouache på egenhändigt träsnitt, Svolvaer Hamn, signerad och daterad 1996 (träsnittet) samt 2004 (gouache) och numrerad 1/35, pappersstorlek 33 x 33,5 cm
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Morsing, Ivar, olja, "Stilleben mot blå fond", signerad och daterad -45, 46 x 54 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tobiasse, Theo, färglito, "La petite fille et le vieil homme",
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Eugen (prins av Sverige), akvatint, Stockholms Slott i skymning, signerad, 12 x 20 cm (synlig pappersstorlek 34 x 42 cm)
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Jonson, Sven, färglitografi, "Vattentornet"
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lauthe, Jean, akvatint, komposition, ed L'Oeuvre Gravée, BFK Rives, signerad och numrerad 49/75, total pappersstorlek 50 x 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Wollin, Anders, olja, "Vandrarnas boning"
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Ängkvist, Olle, akvarell, husgavlar, signerad och daterad -48, synlig pappersstorlek 21 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Lundbohm, Sixten, blyertsteckning, Sankt Göran till häst, signerad Visby och daterad -51, synlig pappersstorlek 31 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Andreasson, Kurt, olja, "Nyktran, Norre Katts Park", signerad, 30 x 50 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Johanson, Calle, "Ägga-Calle", olja, komposition, signerad och daterad -69, 42 x 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Olson, Axel, färglitografi, fransk gatubild, signerad och numrerad 227/260, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Pehrson, Karl-Axel, litografi, "Ängar i Orio VI", signerad, daterad -81 och numrerad 172/500, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parkinson, Norman, efter, gicléetryck, "Golfing at Le Touquet 1939", synlig pappersstorlek 22 x 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, olja, stilleben, signerad, K Oswald, 16 x 23 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Avunden", signerad och daterad 1968, 33 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Strid, Hardy, blandteknik, abstrakt komposition, signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 44 x 32 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Strid, Hardy, härdlack, "Med röd ring", signerad och daterad 1964, 40 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen", signerad och numrerad 139/260, 37 x 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Börjesson, Rolf, olja, stilleben, signerad och daterad 1980, 39 x 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, Ragnar, olja, "Orkidéer, signerad och daterad -75, 25 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Zwick, Lis, färglito, "Ur Illiaden",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Mellitt, Maria, olja, blomster "Variant efter Georgia O'Keefe,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Persson, Ove, olja, vintermotiv med människor, signerad och daterad 1982, 19 x 24 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Christensen, Kai, olja, hamnmotiv, signerad och daterad -72, 31 x 100 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ring, Ragnar, olja, fiskeläge, signerad och daterad -66, 13 x 37 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, gouache, bil på landsväg,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Alexander den Store mottager Darius familj, 99 x 143 cm, smärre lagningar och retuscher
Slutpris50 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Zwick, Lis, färgserigrafier, 4 st, kompositioner,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hansson, Sven, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Eriksson, Mikael, färgserigrafi, "New York Stock Exchange",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Orup, Bengt, färgserigrafi, plangeometrisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lanje, Viking, olja, "Medelhavskust",
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Larsson, Lars Eje, färglito, "Restaurangen",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Edsberg, Sören, olja, hästar och kor på Saltholm, signerad, 68 x 97 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Harpan",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Nash, Jörgen, färgserigrafi, "Lyran",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Olson, Erik, färglito, 'Skörden',
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK