Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.

Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00

SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Emiel, Albert, olja, sanddyner,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Boulineau, Abel, olja, fransk lantgård,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Celsing-Backlund, Elsa, olja, mor och barn, signerad och daterad 1934, 80 x 70 cm, träram skulpterad av EJ Linder 1934
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med slända
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, komposition med löv och personer
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Imaginärt porträtt"
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, uthus, otydligt signerad och daterad 1916, 55 x 66 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, olja, kvinna med katt, otydligt signerad, 80 x 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Berry, Dwight, olja, "Arab in doorway", signerad och daterad 1966, 122 x 122 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Busch, Peter, olja, kustparti med segelbåt, signerad, 49 x 69 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinna, signerad, 40 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, erotisk komposition med kvinna, signerad, 46 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Qvarsebo, Mikael, färglitografi, Mona Lisa, signerad och numrerad 17/75, synlig pappersstorlek 55 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Sökaren", signerad, daterad 1973 och numrerad 26/110, synlig pappersstorlek 54 x 44 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ergon, Mats, akvatint, "Skärvor", signerad och numrerad 116/320,, synlig pappersstorlek 38 x 26 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Henning, Gösta, olja, "Lappkåta", signerad, 65 x 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Qvarsebo, Mikael, olja, "Pegasus", signrad och daterad 1977, 47 x 55 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Nilsson, Lennart, färglitografi, "Banandröm"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Svensson, Roland, färglito, "H. M. S Ymer i Arktis", signerad och numrerad 20/200, pappersstorlek 55 x 46 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bok; Rudbeck, Olof, "Svenska fåglar" 2 band samt portfölj med färglitografier, ed René Coeckelberghs editioner 1986
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Böcker, Wright, Magnus, Henrik & Ferdinand von, "Svenska Fåglar" 1927-29, numrerade 1414, skinnband, folio, proveniens Alexis Kuylenstierna, exlibris Kuylenstierna-Sparre
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bergman, Oskar, akvarell, kustparti, signerad Gotland och daterad 1923-33, synlig pappersstorlek 34 x 49 cm
Slutpris32 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Okänd konstnär, olja, stormande hav, otydligt signerad, 31 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd konstnär, olja, asiatisk kvinna, otydligt signerad, 60 x 46 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Lönborg, Harald, olja, lantgård, stämpelsignerad, a tergo intygad av konstnärens hustru och dotter, 23 x 28 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Svensson, Sven-Åke, olja, a tergo betitlad "Där kusten stupar mellan hav och himmel, (Kåseberga,, våren 1992)", signerad, 51 x 57 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svensson, Roland, färglitografi, "Sommarnatt vid Allemansören" (Husaröleden") 2:a provtryck, signerad med dedikation 1959, synlig pappersstorlek 38 x 30 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Jerken, Erik, olja, blomsterstilleben, signerad, 55 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1800-tal, bildrulle, gouache, mytologisk scen, totalt 126 x 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK