Februariauktion söndagen den 26/2 klockan 16.
Fredag 24/2 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/2 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/2 klockan 12.00 - 16.00
- Orientalica, AfricanaRensa filter
Manschettknappar, 1 par, 14 karat rödguld och förgylld metall, med jade, antagligen Kina, 1900-tal, dekor av bambu, total vikt 7,1 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Offerskål, porslin, Kina, antagligen Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor, dia 10 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hallampa, mässing med färgat glas, antagligen Turkiet, 1900-tal, total h 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor, l 37 cm, nagg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd indonesisk konstnär, väggbonad, batik, mytologiska motiv, l 330 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820),
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, cloissonné, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, dekor av himmelsdrakar, h 16 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, vas, flintgods, Satsuma, antagligen Taishô, polykrom och förgylld reliefdekor av heliga personer, märkt Shimatzu-mon samt ...zan, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ytterfoder, porslin, antagligen Japan, 1900-talets 1 hälft, polykrom reliefdekor av blommor, h 28 cm, skador
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av växtlighet och Shou-tecken, höjd exklusive montage 38 cm, senare montering av lamphållare
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skåp på lös benställning, lackarbete, Taishô, rik intarsiadekor i halvädelstenar och mineral, dekor av personer mm, h 195 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Skrin, hardwood med bronsbeslag och infattad jade, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, h exklusive handtag 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1800-tal, bildrulle, gouache, mytologisk scen, totalt 126 x 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Parti orientaliskt konsthantverk, cloissonné mm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Golvvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, blå underglasyrdekor av flodlandskap, , h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK