Fredag 27/1 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 28/1 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 29/1 klockan 12.00 - 16.00
- DiverseRensa filter
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Teniers, David, efter honom, hinterglasmalerei, värdshusscen, 24 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Spelkortsetui, masurbjörk med intarsia, möjligen Mjölby, Swedish Grace, 1910-20-tal, dekor av björn mm, h 12 cm
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Inköpstavla för Kooperativa kassakvitton, litograferad plåt, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 31 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, 1900-talet 1 hälft, bokstöd, 1 par, bemålat gips, dekor av putti, otydlig stämpelsignatur, h 19 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mekanisk leksak, Schuco, 1940-50-tal, trummande clown, "Solisto", med (defekt) originalförpackning, h 11 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Fartygsmodell, litograferad plåt, CKO Kellermann, 1900-talets mitt, atlantångare, "Atlantic" modellnummer 354, l 35 cm, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bordsbarometer/ur, förgylld metall på serpentinsockel, sekelskiftet 1900, dekor av stående kvinna, h 30 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lindberg, Stig för Öbergs, kortlekar, 2 st, "Comedia", oanvända i etui
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Wiinbladh, Björn för Illums bolighus, fat, bemålad papier maché, signerad, l 69 cm, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ander, Gunnar för Ystad metall, eldhund, gjutjärn, dekor av Erik Magnusson (son till Magnus Ladlås, far till Magnus Erikson), stämpelsignerad,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takkrona till 4 + 1 ljus, förgylld mässing med prismor, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 75 cm, lös elektrifiering
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd norsk konstnär, 1800-talets 2 hälft eller slut, vrilskål, skuren (i ett stycke) masurbjörk, dekor av akantus samt krönand hund, h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, vinkylare, tenn, art-déco/funkis, slät med stigbygelformade hänklar, liv med dekor av stiliserad kvinnogestalt, stämplad Stockholm 1929, h 19 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jordglob med belysning, glas och krom på träsockel, JRO-Globus, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hänglås, 4 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hänglås, 3 st, smide, så kallade bultlås, 17-1800-tal
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Klyktelefon, Rikstelefon, 1900-talets 1 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Flaggstångsknopp, glas, 1900-talets början, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Personbil, SAAB 9-5 Vector Griffin SportCombi, 2,3t BioPower, (Aut5) -09, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
Slutpris22 000 SEK
Värdering24 000 - 26 000 SEK
Lampetter till 3 ljus, 1 par, förgylld brons med prismor, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, h 28 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Schackpjäser, metall, Metalotehniki, Aten, 1900-talets 2 hälft, i form av romerska legionärer, h 6 - 10 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Valurna, koppar, Rydaholms valdistrikt, 1900-talets 1 hälft, h 58 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brasskärm, bemålad metall, 1800-talets slut, dekor av vinterlandskap, h 104 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK