Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Avslutad
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft,
330
Klädhängare, metall, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
336
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
338
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kristiansson, Östen & Uno för Vittsjömöbler (LUXUS), väggspegel, ek med läderrem,
340
Kristiansson, Östen & Uno för Vittsjömöbler (LUXUS), väggspegel, ek med läderrem,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hammeleff, Ole, smyckeemalj på koppar monterat på teakplatta, "Runda former",
365
Hammeleff, Ole, smyckeemalj på koppar monterat på teakplatta, "Runda former",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
369
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona, bemålat trä och metall
371
Takkrona, bemålat trä och metall
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, bl.a Led Zeppelin, Saga, Status Quo mm
384
Parti LP-skivor, bl.a Led Zeppelin, Saga, Status Quo mm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 95 cm
386
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, teak, h 95 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
406
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
417
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal,
428
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, blombord, trä och rotting på lackerade metallben,
466
Okänd designer, 1950-60-tal, blombord, trä och rotting på lackerade metallben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
469
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak,
472
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, ishink, blå glasmassa med metallmontage, "Fuga",
476
Palmquist, Sven för Orrefors, ishink, blå glasmassa med metallmontage, "Fuga",
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vällingklocka, brons, 1900-tal,
488
Vällingklocka, brons, 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gryta på tre ben, mässing, 1800-tal,
489
Gryta på tre ben, mässing, 1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
493
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"
521
Frank, Josef, gardinkappa, "Aralia"
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft,
522
Butiksvåg, metall, Berkel, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom,
523
Okänd italiensk designer, spegel, vit plast och krom,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Reservoirpenna, Sheaffer, 1900-talets 1 hälft, 33-stift i 14 karat rödguld,
547
Reservoirpenna, Sheaffer, 1900-talets 1 hälft, 33-stift i 14 karat rödguld,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gryta med hänklar, brons, 16-1700-tal,
556
Gryta med hänklar, brons, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Kohud, brun-vit,
567
Kohud, brun-vit,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda Smide, ljusstake, svärtat smide med glashängen, h 43 cm
575
Höglund, Erik för Boda Smide, ljusstake, svärtat smide med glashängen, h 43 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda Smide, kandelaber till 3 ljus, svärtat smide med glashängen, h 45 cm
576
Höglund, Erik för Boda Smide, kandelaber till 3 ljus, svärtat smide med glashängen, h 45 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Matbesticksuppsättning, nysilver med stålblad, Olga
585
Matbesticksuppsättning, nysilver med stålblad, Olga
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tamburmajor, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft,
590
Tamburmajor, mässing och onyx, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stalllykta, svartlackerad plåt och glas, modern tillverkning
608
Stalllykta, svartlackerad plåt och glas, modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bukstop, tenn, sengustavianskt, 1800-talets början, skrodad dekor,
613
Bukstop, tenn, sengustavianskt, 1800-talets början, skrodad dekor,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti mortlar med pistiller, mässing, bland annat Skultuna,
614
Parti mortlar med pistiller, mässing, bland annat Skultuna,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar,
615
Okänd designer, takampel till 3 ljus, bemålat trä och stuck med monterade speglar,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, vägghylla, betsat trä och lackerad metall, etikettmärkt, "BFB-Hyllan Design By String", l 80 cm, nagg
621
Strinning, Nils, vägghylla, betsat trä och lackerad metall, etikettmärkt, "BFB-Hyllan Design By String", l 80 cm, nagg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början,
626
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Arabia-Wärtsilä, , skål, emaljerad metall, FINEL, 1960-tal,
627
Franck, Kaj för Arabia-Wärtsilä, , skål, emaljerad metall, FINEL, 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm
629
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt,
630
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Jordglob med belysning, glas och krom på träsockel, JRO-Globus, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm
633
Jordglob med belysning, glas och krom på träsockel, JRO-Globus, 1900-talets 2 hälft, h 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
634
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Gouvernemnet d'Orleans..", ,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Prydnadsfat, nysilver, antagligen England,
635
Prydnadsfat, nysilver, antagligen England,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England
639
Parti coasters, nysilver, mässing och trä, 3 st, England
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm
641
Okänd dansk konstnär, olja, figurkomposition - "I lövens tegn", otydligt signerad och daterad 1992 30 x 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Leon Sandbergs, Nora Stad, ostbricka med glaskupa och osthållare, l 45 cm, medföljer 2 möss, teak, Skjøde, Danmark
643
Okänd designer för Leon Sandbergs, Nora Stad, ostbricka med glaskupa och osthållare, l 45 cm, medföljer 2 möss, teak, Skjøde, Danmark
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
650
Sanson d'Abbéville, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "....Gouvernement General de L'Isle de France.....",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Gnistskydd, bemålad metall, 1900-talets början, h 112, b 60 cm
652
Gnistskydd, bemålad metall, 1900-talets början, h 112, b 60 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Damasker, 2 par
654
Damasker, 2 par
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, skålfat, dubbelt, delvis lackerad aluminium
667
Okänd designer, skålfat, dubbelt, delvis lackerad aluminium
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.