Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00

Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Väggur, förgyllt trä och pastellage, Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jensen, Jacob för B&O, radio, Beolit 800,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, Tyskland, empire, 1820-30-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Thorvaldsen, Bertel, efter honom, vägglampetter till 2 ljus, 1 par,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Mangelbräde, skuret och delvis bemålat trä, allmogearbete, 1800-talets början,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Skrivdon, mässing så kallat Davat,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Form, koppar, 17-1800-tal, invändigt förtent,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dekorelement, förgylld brons med ögon av glas, Ryssland,1800-talets slut, vilande björn,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, brickbord med lös bricka, trä och laminat,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Okänd designer, 1920-tal, väggspegel samt 2 lampetter, tenn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Strutsägg,
Strutsägg,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti inuithantverk, Grönland och Kanada
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti LP-skivor, bl.a Dag Vag, ELO, Kraftwerk mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP-skivor, bl.a T Rex, Slade, Nazareth mm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Bords/affärsdisktändare, bemålad metall, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spel, lackerad plåt, Chad Valley Skee Ball, England, 1900-talets mitt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Transportlåda, plywood och metall
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti LP/singlar, Beatles
Parti LP/singlar, Beatles
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer, golvkandelaber för 6 ljus, smide,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti LP/singlar, Elvis Presley
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Skyltdocka, konstmassa och metall, Schlappi, Schweiz, 1970-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Rullstol, bonat trä samt metall, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, skuret och förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, förgyllt trä och stuck, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ytterfoder, mässing, Indo-persiskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK