Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00
Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00
- MöblerRensa filter
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Armstol, gråmålat trä med sits av växtfibrer, shakerstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gungstol, bambuimiterade trä och rotting, så kallad "Colonial Style",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Medicinskåp, delvis bemålat rostfritt stål och glas, Getinge, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 173 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Salongsbord, delvis skuren pyramidmahogny, senempire, 1800-talets 2 hälft, 112 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Undersökningsstol, delvis grönlackerad metall med konstlädersits, 1900-talets mitt, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Undersökningsstol, delvis grålackerad metall och trä med gummisits, 1900-talets mitt, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fotpallar, 1 par, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Mathsson, Bruno för DUX, fåtöljer, 1 par, böjträ med canvasklädsel, Pernilla, design 1944, klädsel med omfattande fläckar
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vtrinskåp, bonat trä, 1900-talets 2 hälft, h 153 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Vitrinskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av palmetter mm, h 157 cm, skador, bakre krön saknas
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, bruksslitage
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1989, kåpa sakna
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 1990
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1989, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, blålackerat böjträ på fyra stålben, "Myran", modellnummer FH 3100, design 1952, detta exemplar från 1996, bruksslitage
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggskåp, bonad ek, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer, soffbord, mässing med travertinskiva,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stol, rikt skuret trä, barockstil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Fåtölj, svarvad valnöt med (senare) helstoppad klädsel,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kista, skuren kamfer,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för FACIT, Åtvidaberg, 1950-tal, skrivbord
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Asko, nattygsbord, 2 st, vit- respektive grålackerat trä, 1900-talets mitt, låda i sarg, stämpelsignerade, b 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Klinikvagn, vitlackerad metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft, bredd 66 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål, Stille, 1900-talets mitt, bredd 56 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Snurrpall, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd, , proveniens: Länslasarettet Halmstad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Klinikvagn, rostfritt stål, Einar Egnell Trollhättan, 1900-talets mitt, bredd 46 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Snurrpall, bonad ek, 1900-talets 1 hälft, justerbar höjd
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Snurrpall, björk, 1900-talets mitt, justerbar höjd
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
775
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, satsbord, 3 st, aluminium med glasskivor, 50 x 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Tvättställ, massiv mahogny, antagligen Västindien, 1800-talets 1 hälft eller mitt, h 83 cm, insatser saknas
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK