Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Avslutad
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
6
Okänd designer, stolar, 2 + 2 st, Danmark, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Aage Bruun & Søn, pall, betsad bok med klädsel i brunt kärnläder, så kallad "Safaripall",
14
Okänd designer för Aage Bruun & Søn, pall, betsad bok med klädsel i brunt kärnläder, så kallad "Safaripall",
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Wanscher, Ole för France & Son/Cado, soffbord, teak,
17
Wanscher, Ole för France & Son/Cado, soffbord, teak,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Eva",
51
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Eva",
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Eva",
52
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Eva",
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
77
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
85
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A",
86
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A",
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
95
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med mörkbrun läderklädsel, "Falcon",
115
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med mörkbrun läderklädsel, "Falcon",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Resell, Sigurd för  Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med mörkbrun läderklädsel, "Falcon",
116
Resell, Sigurd för Vatne Lenestolfabrikk, fåtölj, bonat trä med mörkbrun läderklädsel, "Falcon",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 7 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra",
141
Ljunggren, Mattias för Källemo, stolar, 7 st, blålackerat böjträ på metallunderrede, "Cobra",
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, brickbord med lös bricka, trä och laminat,
143
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, brickbord med lös bricka, trä och laminat,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut,
146
Soffgrupp, 6 delar, mahogny med intarsia, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
196
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
205
Breuer, Marcel, armstolar, 5 st, kromat stål med brun läderklädsel,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
208
Okänd designer, soffa (buffel?)läder,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
214
Sideboard, svartlackerad alm och marmor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall
225
Okänd designer, hatthylla, palisander och gulmetall
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, delvis lackerad metall,
229
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, delvis lackerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken",
236
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
237
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
238
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, naturfärgat läder, dyna i plysch
267
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, fåtölj, naturfärgat läder, dyna i plysch
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
284
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Skåp, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
289
Skåp, vitlackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
290
Stegpall, lackerad metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
296
Undersökningsstol, metall och trä, KIFA, Stockholm, 1900-talets 1 hälft, ställbar, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
298
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
299
Klinikvagn, metall med glasskivor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Klinikvagn, metall,  1900-talets 1 hälft,
300
Klinikvagn, metall, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva
302
Okänd designer, spel/soffbord, teak, vändbar bordsskiva
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak och ek, uppfällbar skiva under vilken toiletteinredning med spegel,
304
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak och ek, uppfällbar skiva under vilken toiletteinredning med spegel,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
324
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
325
Skåp, lackerad metall, 1900-talets mitt,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med brun, djuphäftad läderklädsel, "Karin",
331
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, krom med brun, djuphäftad läderklädsel, "Karin",
Slutpris8 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
332
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
Slutpris15 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
333
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Søn, fåtölj, ek med klädsel i flätat papperssnöre, modell CH25,
Slutpris10 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Avslutad
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
344
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
357
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sandström, Yngvar för Säffle Möbelfabrik, skrivbord, ek,
364
Sandström, Yngvar för Säffle Möbelfabrik, skrivbord, ek,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Volther, Poul för Sorø Stolefabrik, armstol, ek,
366
Volther, Poul för Sorø Stolefabrik, armstol, ek,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, armstol, svarvat och grålackerat trä,
367
Okänd designer, 1950-60-tal, armstol, svarvat och grålackerat trä,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
368
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
369
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
370
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
372
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, "Calmare Nyckel",
373
Malmsten, Carl för Åfors, matsalsskåp, ek, "Calmare Nyckel",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.