Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Avslutad
Malmsten, Carl för Åfors, soffbord, teak och bok, "Lilla Sällskapet",
374
Malmsten, Carl för Åfors, soffbord, teak och bok, "Lilla Sällskapet",
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
376
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
377
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor',
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Gebrüder Thonet, efter dem, gungstol, svartmålat trä
382
Gebrüder Thonet, efter dem, gungstol, svartmålat trä
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, "Hemmakväll",
383
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, soffa, "Hemmakväll",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Snurrstol, delvis lackerat trä samt metall med tagelklädd sits,
385
Snurrstol, delvis lackerat trä samt metall med tagelklädd sits,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
417
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, egen verkstad, fåtölj, fur, "Mabulator",
418
Malmsten, Carl, egen verkstad, fåtölj, fur, "Mabulator",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Salongsbord, rikt skuren mahogny, nyrokoko,
429
Salongsbord, rikt skuren mahogny, nyrokoko,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Halvbord, 1 par, bonad ek, 1800-talets slut,
435
Halvbord, 1 par, bonad ek, 1800-talets slut,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 4 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar",
438
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 4 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Salsskåp, delvis skuren och svärtad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
439
Salsskåp, delvis skuren och svärtad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk med överskåp, björk, "Herrgården",
448
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk med överskåp, björk, "Herrgården",
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
450
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården",
451
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, teak, "Herrgården",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven",
463
Malmsten, Carl för OH Sjögren, Tranås, armstol, bok, "Lata Greven",
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Eva",
464
Mathsson, Bruno för DUX, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Eva",
Slutpris6 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk (?) designer, 1950-tal, stolar, 1 par, teak med rottingklädsel,
465
Okänd dansk (?) designer, 1950-tal, stolar, 1 par, teak med rottingklädsel,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, blombord, trä och rotting på lackerade metallben,
466
Okänd designer, 1950-60-tal, blombord, trä och rotting på lackerade metallben,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
468
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj palisander, "Largo",
480
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj palisander, "Largo",
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, hylla,  björk och grålackerad metall, String,
481
Strinning, Nils, hylla, björk och grålackerad metall, String,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
483
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, nyrenässans,
486
Vitrinskåp, valnöt, valnötsrot och svärtat trä, nyrenässans,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, matbord med 2 fanérade iläggsskivor,
487
Malmsten, Carl, matbord med 2 fanérade iläggsskivor,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pall, lackerad metall,
502
Pall, lackerad metall,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, gungstol, svarvat och vitlackerat trä
504
Okänd designer, 1950-tal, gungstol, svarvat och vitlackerat trä
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nordic Brands, stolar, formpressad bokfanér, "Amanda", slitage
506
Okänd designer för Nordic Brands, stolar, formpressad bokfanér, "Amanda", slitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna (SMF), matbord med 2 inre iläggsskivor samt 4 stolar,  flammig och svärtad björk med intarsia, Swedish Grace, 1910-20-tal,
514
Okänd designer för Svenska Möbelfabrikerna (SMF), matbord med 2 inre iläggsskivor samt 4 stolar, flammig och svärtad björk med intarsia, Swedish Grace, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, snurrfåtölj, 1960-70-tal, orange klädsel
516
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, snurrfåtölj, 1960-70-tal, orange klädsel
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
582
Stolar, 8 st, svarvad och bonad bok med röd, stiftad konstläderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 1 700 SEK
Avslutad
Armstol, skuret och bemålat trä, gustaviansk, 1700-talets slut,
594
Armstol, skuret och bemålat trä, gustaviansk, 1700-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Armstol, skuret och bemålat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets mitt,
596
Armstol, skuret och bemålat trä, gustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Rökbord, hardwood med intarsia i trä och pärlemor, möjligen Indien, hexagonal skiva
600
Rökbord, hardwood med intarsia i trä och pärlemor, möjligen Indien, hexagonal skiva
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtöljer, ett par, försilvrat trä, Louis XVI-stil, 1900-tal,
609
Fåtöljer, ett par, försilvrat trä, Louis XVI-stil, 1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret, lackerat och förgyllt trä, gustavianska Lindomearbeten, 17-1800-tal,
617
Stolar, 4 st, skuret, lackerat och förgyllt trä, gustavianska Lindomearbeten, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Soffa, skuret, lackerat och förgyllt trä, Lindomearbete i gustaviansk stil, 18-190-tal, dekor av humlekvistar mm, l 182 cm
618
Soffa, skuret, lackerat och förgyllt trä, Lindomearbete i gustaviansk stil, 18-190-tal, dekor av humlekvistar mm, l 182 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, vägghylla, betsat trä och lackerad metall, etikettmärkt, "BFB-Hyllan Design By String", l 80 cm, nagg
621
Strinning, Nils, vägghylla, betsat trä och lackerad metall, etikettmärkt, "BFB-Hyllan Design By String", l 80 cm, nagg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar 1 par, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan",
622
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stolar 1 par, svartlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 "Sjuan",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
628
Hörnvitrinskåp, bonad ek, nyrenässans, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm
629
Klinikvagn, rostfritt stål med glasskivor, Stille, 1900-talets 1 hälft, inredning med lådor, l exklusive hållare 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt,
630
Kioskvagn, mahogny med glasrutor och metallbeslag, Trobäcks Möbler Ängelholm, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Skåp med jalusiöverdel, 1900-talets 1 hälft, underdel med skåpsdörrar, h 202 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
631
Skåp med jalusiöverdel, 1900-talets 1 hälft, underdel med skåpsdörrar, h 202 cm, proveniens: Länslasarettet Halmstad,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Salsskåp med vitrinöverdel, valnöt med intarsia, nyrenässans, 1800-talets slut, h 239 cm
645
Salsskåp med vitrinöverdel, valnöt med intarsia, nyrenässans, 1800-talets slut, h 239 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
646
Armstolar, 4 st, grålackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Konferensstolar, 10 + 1, bonad ek med röd konstläderklädsel, ordförandestolen med krönt dekor av Hallands Vapen,
651
Konferensstolar, 10 + 1, bonad ek med röd konstläderklädsel, ordförandestolen med krönt dekor av Hallands Vapen,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Hurtsskrivbord med jalusiöverdel, ek, 1900-talets 1 hälft, b 130 cm
653
Hurtsskrivbord med jalusiöverdel, ek, 1900-talets 1 hälft, b 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, röd tygklädsel, proveniens: Länslasarettet Halmstad
655
Fåtöljer, 1 par, bonad björk, 1920-30-tal, röd tygklädsel, proveniens: Länslasarettet Halmstad
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.