Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 18/12 klockan 16.00


Visning:


Fredag 16/12 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 17/12 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 18/12 klockan 12.00-16.00

Julauktion
Avslutad
Falkesgaard, Lina för Georg Jensen, armlänk, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct TW,
2
Falkesgaard, Lina för Georg Jensen, armlänk, 18 karat rödguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct TW,
Slutpris14 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat röd-och vitguld med 28 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct, vikt 8,4 gram,
4
Ring, 18 karat röd-och vitguld med 28 åttkantslipade diamanter om totalt cirka 0,25 ct, vikt 8,4 gram,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Thekanna, silver, rokokostil, Danmark, 1900-talets 1 hälft, vikt 670 gram,
8
Thekanna, silver, rokokostil, Danmark, 1900-talets 1 hälft, vikt 670 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Frimurareklocksmycke/châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 6,2 gram
10
Frimurareklocksmycke/châtelaine, 18 karat rödguld och svart siden, total vikt 6,2 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hängsmycke med kedja, platina och rödguld med 4 gammalslipade diamanter och rosenstenar samt barock pärla, total vikt 3,5 gram,
16
Hängsmycke med kedja, platina och rödguld med 4 gammalslipade diamanter och rosenstenar samt barock pärla, total vikt 3,5 gram,
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
18
Okänd designer för Elon Arenhill, etui, sterlingsilver,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram,
23
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, vikt 2,1 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram,
27
Okänd designer för Frigast, kaffe/theskedar, 6 st, förgyllt sterlingsilver, total vikt 55 gram,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ljusstake med lös kandelaberarm, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
33
Ljusstake med lös kandelaberarm, silver, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
37
Löfman, Eric för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Theskedar, 6 + 1, silver, total vikt 135 gram,
56
Theskedar, 6 + 1, silver, total vikt 135 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Theskedar, 12 st, silver, total vikt 115 gram,
60
Theskedar, 12 st, silver, total vikt 115 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Kaffekanna, sterlingsilver med läder(!)klätt handtag, England, sannolikt George II, 1700-talets 2 hälft, total vikt 650 gram,
71
Kaffekanna, sterlingsilver med läder(!)klätt handtag, England, sannolikt George II, 1700-talets 2 hälft, total vikt 650 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Malinowski, Arno för Georg Jensen, nålmärke, 14 karat rödguld och emalj, Christian X:s 70-årsmärke, vikt 3,1 gram,
79
Malinowski, Arno för Georg Jensen, nålmärke, 14 karat rödguld och emalj, Christian X:s 70-årsmärke, vikt 3,1 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mikkelsen, Andreas för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver med mittskiva i 18 karat rödguld,
80
Mikkelsen, Andreas för Georg Jensen, manschettknappar, 1 par, sterlingsilver med mittskiva i 18 karat rödguld,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen,
81
Manschettknappar, 2 par, sterlingsilver och porslin, Royal Copenhagen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fickur, så kallad Half Hunter, förgylld metall, Manoah Rhodes & Sons Bradford, 1900-talets början,
96
Fickur, så kallad Half Hunter, förgylld metall, Manoah Rhodes & Sons Bradford, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, armring, sterlingsilver med bärnsten,
97
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, armring, sterlingsilver med bärnsten,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Collier, odlade pärlor, lås i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter,
98
Collier, odlade pärlor, lås i 14 karat rödguld med 2 åttkantslipade diamanter,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft,
108
Ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, England, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram,
111
Sockertång, silver, empire, graverad dekor, vikt 40 gram,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
119
Damarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, LU (Louis Ulysse) Chopard,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram,
120
Ring, 18 karat vitguld med 14 åttkantslipade diamanter samt navettslipad rubin, total vikt 4 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gräddkanna, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, vikt 280 gram,
126
Gräddkanna, silver, senempire, 1800-talets 1 hälft, dekor av akantus mm, vikt 280 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Fickur för Osmansk marknad, silver, sekelskiftet 1800, George Prior London (verksam 1765-1812),
135
Fickur för Osmansk marknad, silver, sekelskiftet 1800, George Prior London (verksam 1765-1812),
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fickur i skyddsboett, så kallat oxöga, sterlingsilver, England, 1700-tal,
136
Fickur i skyddsboett, så kallat oxöga, sterlingsilver, England, 1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 15,6 gram
159
Klockkedja, 18 karat rödguld, vikt 15,6 gram
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Avslutad
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 86 gram,
160
Herrsavonett, 14 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft, total vikt 86 gram,
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, Polhem, 14 karat rödguld med länk i 765/1000 rödguld, total vikt 16,1 gram,
161
Damarmbandsur, Polhem, 14 karat rödguld med länk i 765/1000 rödguld, total vikt 16,1 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ring, 20 karat rödguld, vikt 4 gram,
162
Ring, 20 karat rödguld, vikt 4 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Slipsnål med skyddskedja, 18 karat rödguld med safir, vikt 3,1 gram,
163
Slipsnål med skyddskedja, 18 karat rödguld med safir, vikt 3,1 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2 gram,
164
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram
165
Kedja, 18 karat rödguld, vikt 2,6 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med röd sten, total vikt 1,9 gram,
166
Ring, 18 karat rödguld med röd sten, total vikt 1,9 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti smycken, bijouterier, armbandsur mm,
167
Parti smycken, bijouterier, armbandsur mm,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor,
171
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, 3-radigt, odlade, guldfärgade pärlor,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat vitguld, vikt 9,2 gram
176
Halskedja, 18 karat vitguld, vikt 9,2 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Parti smycken och bijouterier,
177
Parti smycken och bijouterier,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 21 gram,
178
Ringar, 5 st, 18 karat röd- och vitguld, total vikt 21 gram,
Slutpris7 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Parti smycken och skrotguld, 18 karat rödguld, total vikt 9,3 gram,
180
Parti smycken och skrotguld, 18 karat rödguld, total vikt 9,3 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Ring, 14 karat rödguld, vikt 5,3 gram,
181
Ring, 14 karat rödguld, vikt 5,3 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödgul, total vikt 5,1 gram,
182
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödgul, total vikt 5,1 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 5,7 gram,
183
Klackring, 18 karat rödguld med onyx, vikt 5,7 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Slipsnål, 18 karat rödguld med diamant, vikt 0,8 gram,
184
Slipsnål, 18 karat rödguld med diamant, vikt 0,8 gram,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld, empire,
185
Ring, 18 karat rödguld, empire,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, total vikt cirka 300 gram,
190
Parti silvermynt, total vikt cirka 300 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram,
199
Okänd tysk designer, cigarettetui, silver (och guld?), vikt 120 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell,  stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen,
201
Frukt/dessertknivar, 6 st, silver med silverblad, gammalfransk modell, stämplad dekor av adliga ättens Carleson (nr 1877) vapen,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.