Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Herrarmbandsur, 18 karat guld, Certina,
10
Herrarmbandsur, 18 karat guld, Certina,
Slutpris4 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Epitafieplatta (?), silver eller försilvrad kopparplåt, 1700-tal, heltäckande allegorisk (frimurerisk?) dekor av obelisker, änglar, inskriptioner mm,
32
Epitafieplatta (?), silver eller försilvrad kopparplåt, 1700-tal, heltäckande allegorisk (frimurerisk?) dekor av obelisker, änglar, inskriptioner mm,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
66
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
78
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
89
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
113
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal,
122
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
140
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaminur, mässing, empirestil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
146
Kaminur, mässing, empirestil, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer,
148
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), kandelaber för 6 ljus, tenn med mässinsdetaljer,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend,
149
Okänd designer, fönsterdekoration, blyinfattat glas med fotografi, sen jugend,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument
156
Kaminur, förgylld brons, nyrokoko, 1800-talets 2:a hälft, dekor av flicka med stränginstrument
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk,
163
Kaminur, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av stående krigarmunk,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
168
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
171
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
180
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
181
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
182
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
183
Kaminur, förgylld brons och mässing, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
185
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
186
Mekanisk leksak, tomte, Arnold, Tyskland, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut,
197
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, mässing, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
210
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen,
217
Ventilbasun, delvis kromad mässing, Franz Michl. Musik Instr. Fabrik Graslit, Böhmen,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
220
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
226
Ljusstakar, 1 par, brännförgylld brons, antagligen Tyskland, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
228
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
234
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelabrar till 2 ljus, mässing med violetta manschetter,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
235
Borgström, Carl Einar för Ystad Metall, ljusstakar 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft,
244
Kandelabrar, för 5 ljus, 1 par, mässing, Rokokostil, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
246
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
252
Okänd designer för Skeppshult, salt och pepparkvarn, teak och gjutjärn,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
255
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med delvis etsad glaskupa, så kallad månskensampel,
256
Takampel, mässing med delvis etsad glaskupa, så kallad månskensampel,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk,
259
Spegel, bronserat trä och stuck, oscariansk,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel,
261
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona, bemålat trä och metall
265
Takkrona, bemålat trä och metall
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft,
274
Sigillstamp, ben, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Monokel, 18 karat rödguld med slipat glas, 1900-talets början, total vikt 8 gram,
279
Monokel, 18 karat rödguld med slipat glas, 1900-talets början, total vikt 8 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
293
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljusstakar, mässing med violetta manschetter,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
296
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fratelli Reguetti, herrbetjänt, bonad bok,
298
Okänd designer för Fratelli Reguetti, herrbetjänt, bonad bok,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal,
306
Golvur, bemålat trä, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Eckhoff, Tias för Lundtofte, besticksuppsättning, 21 delar, rostfritt stål med svarta nylonskaft, "Opus",
307
Eckhoff, Tias för Lundtofte, besticksuppsättning, 21 delar, rostfritt stål med svarta nylonskaft, "Opus",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti elastolin/lanolinfigurer, 9 st, vilda djur,
314
Parti elastolin/lanolinfigurer, 9 st, vilda djur,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti elastolin/lanolinfigurer, 14 st, husdjur,
316
Parti elastolin/lanolinfigurer, 14 st, husdjur,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dalahästar, 4 st, skuret och bemålat trä,
327
Dalahästar, 4 st, skuret och bemålat trä,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak,
331
Okänd designer, möjligen för Fröseke, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.