Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
46
Okänd designer för Glas & Trä, Hovmantorp, hallmöbel, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek,
47
Henning Kjærnulf för Vejle Stole- & Møbelfabrik, matbord med 2 inre utdragsskivor, ek,
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
53
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, "Örenäs",
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A",
54
Sandell, Thomas & Bohlin, Jonas för Asplund, byrå, vitlackerad MDF på sockel i ek, "Snö A",
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
56
Okänd designer, soffbord, björk, tidskriftshylla av flätade canvasband
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
64
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar,
Slutpris8 500 SEK
Värdering9 500 - 10 000 SEK
Avslutad
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
141
Canapé, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
143
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
150
Okänd designer, matbord, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
151
Okänd designer, matsalsstolar, 6 st, ek, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med  brun skinnklädsel, "Kroken",
159
Fribyter, Åke för NELO, Knisslinge, , fåtölj med fotpall, böjträ med brun skinnklädsel, "Kroken",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
193
Prydnadsbord, rikt skuren mahogny, högklassigt viktorianskt arbete i i Thomas Chippendales stil, England, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä
199
Okänd designer, hyllsystem, teak samt svärtat trä
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor
200
Okänd designer, hallbyrå, teak, front med 3 lådor
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
208
Stolar, 6 st, skuren och svarvad ek, gustaviansk stil, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
210
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
211
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, toilettebord samt pall, rödlackerad papp med gummilister,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
216
Stoluppsättning, 4 + 2 st, mahogny, antagligen Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, fåtölj med fotpall, ek med grön originalklädsel,
250
Okänd designer, 1960-tal, fåtölj med fotpall, ek med grön originalklädsel,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, kontorsstol, ek med läderklädd sits,
253
Okänd designer, kontorsstol, ek med läderklädd sits,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
260
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
269
Breuer, Marcel, efter honom, barstolar, 1 par, böjträ och stål med rottingklädsel, "Cesca", 1900-talets slut,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
270
FF Design för Farstrup, fåtölj, bok med beige klädsel, Casa,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1050-60-tal, stolar, 4 st, vitlackerad metall,
286
Okänd designer, 1050-60-tal, stolar, 4 st, vitlackerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
296
Ferrari-Hardoy Jorge för Leko, Gemla, miniatyrfåtölj, svartlackerat stativ med skinnklädsel, så kallad "Fladdermusfåtölj",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fratelli Reguetti, herrbetjänt, bonad bok,
298
Okänd designer för Fratelli Reguetti, herrbetjänt, bonad bok,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, serveringsvagn, teak med dubbla palisanderskivor,
299
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, serveringsvagn, teak med dubbla palisanderskivor,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, egen verkstad, fåtölj, fur, "Mabulator",
301
Malmsten, Carl, egen verkstad, fåtölj, fur, "Mabulator",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Salongsbord, rikt skuren mahogny, nyrokoko,
302
Salongsbord, rikt skuren mahogny, nyrokoko,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spelbord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
305
Spelbord, pyramidmahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, skåp, teak,
308
Okänd designer, 1960-tal, skåp, teak,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, egen verkstad (?), fåtölj, ljus björk med ylleklädsel, "Stora Fjäderbrickan",
318
Malmsten, Carl, egen verkstad (?), fåtölj, ljus björk med ylleklädsel, "Stora Fjäderbrickan",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Salsskåp, delvis skuren och svärtad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
319
Salsskåp, delvis skuren och svärtad ek, renässansstil, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 4 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar",
320
Okänd snickare, 1900-talets mitt eller 2 hälft, stolar, 4 st, skuret och vitmålat trä, så kallade "Bellmansstolar",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Halvbord, 1 par, bonad ek, 1800-talets slut,
321
Halvbord, 1 par, bonad ek, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
328
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk med vitrinöverskåp, björk, "Herrgården",
329
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk med vitrinöverskåp, björk, "Herrgården",
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Vodder, Arne för Sibast, snurrfåtölj, palisander och stål med svart läderklädsel
330
Vodder, Arne för Sibast, snurrfåtölj, palisander och stål med svart läderklädsel
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer (Göran Malmwall?), hörnsoffa, ljus fur, så kallad "Sportstugemöbel",
338
Okänd designer (Göran Malmwall?), hörnsoffa, ljus fur, så kallad "Sportstugemöbel",
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
345
Armstol, skuren valnöt, Hepplewhitestil, Louis XVI, sekelskiftet 1800,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
356
Mathsson, Bruno för Mathsson International, matbord, björk på kromade spännben, "Superellips",
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor
359
Andersen, Hans C, tillskriven, satsbord, 3 st, teak med kakelplattor
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj palisander, "Largo",
362
Andersson, Inge för Bröderna Andersson, Ekenässjön, soffa samt fåtölj palisander, "Largo",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st. mahogny,  så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
364
Stolar, 6 st. mahogny, så kallade "Göteborgsstolar", antagligen Lindome,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffbord, palisander,
367
Okänd designer, soffbord, palisander,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, hylla,  björk och grålackerad metall, String,
370
Strinning, Nils, hylla, björk och grålackerad metall, String,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"
371
Castelli-Ferreri, Anna för Kartell, förvaringsmöbel, vit plast, "Componibili 3"
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, skåp, flammig och svärtad björk och palisander, Swedish Grace, 1910-20-tal,
378
Okänd designer, skåp, flammig och svärtad björk och palisander, Swedish Grace, 1910-20-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.