Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751,
135
Hogarth, William, kopparstick, "Gin Lane" 1751,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär i Carl Gustaf Pilos efterföljd, 1800-tal, pastell och blyerts, porträtt av ung dam,
136
Okänd konstnär i Carl Gustaf Pilos efterföljd, 1800-tal, pastell och blyerts, porträtt av ung dam,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt,
137
Okänd fransk konstnär, sekelskiftet 1900, olja, kvinnoporträtt,
Slutpris2 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Gadö, Bertil, olja, blomsterstilleben,
145
Gadö, Bertil, olja, blomsterstilleben,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
147
Okänd engelsk (?) konstnär, oljemålningar, ett par, 1800-talets mitt eller 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice",
152
Wahlström, Thomas, färgserigrafi, "Her Masters voice",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?),
158
Munch, Palle, gouache, ballettscen (En Midsommarnattsdröm ?),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, gouache, komposition,
169
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
188
Asp, Gösta, olja, stilleben med flaska
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
209
Kihlman, Mikael, olja, komposition med apelsiner,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
219
Fjaestad, Maja, färgträsnitt, "Krokus",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,
222
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, konkret komposition,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund,
223
Pedersen, Carl Henning, litografi, komposition med människa och hund,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V,
224
Hou, Axel, etsning, Jacques Salys ryttarstaty över Frederik V,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"
225
Heerup, Henry, linoleumsnitt på kinapapper, "Familien"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
229
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
230
Sellergren, Ulf G E, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
238
Lagerberg, Ingbritt Irene, litografi, stol
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
239
Inramade tryck/miniatyrer, 4 st, 1900-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
240
Altamoura, Jean (Ioannis Altamura), olja, impressionistiskt parklandskap,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
245
Aabrink, Axel, olja, strandmotiv
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
248
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
249
Hützen, Vilhelm, 1800-talets mitt, akvarell och gouache, stadsutsikt med staffagepersoner,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
258
Adon, Gustav, olja, Blå kärrhök
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap,
262
Okänd konstnär, blyerts, kvinna i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund,
263
Okänd kinesisk konstnär, gouache, damer med hund,
Slutpris1 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn
264
Okänd konstnär, etsning, segelbåt i hamn
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor
266
Åkesson, Gerda, litografi, ballerinor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Viksten, Hans, olja, "Stor målning",
276
Viksten, Hans, olja, "Stor målning",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jazet,  Jean Pierre Marie efter Vernet, Antoine Charles Horace, litografi, "Le palefrenier surveillant ",
283
Jazet, Jean Pierre Marie efter Vernet, Antoine Charles Horace, litografi, "Le palefrenier surveillant ",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap,
285
Okänd konstnär, olja, hästar i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
323
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden,
337
Gunne, Carl, olja, Gullmansfjorden,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
348
Engman, Ludvig, olja, "Parti fra Hvidovre",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor
373
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, porträtt, kopior efter äldre förlagor
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
375
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache på ben (?) porträtt,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt,
376
Lely, Sir Peter, efter honom, 1800-talets 2 hälft, gouache, damporträtt,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, gouache, dam i hatt
377
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, gouache, dam i hatt
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
379
Okänd italiensk konstnär, olja, hus i vinterskrud,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, pastell, personer och drake i landskap, möjligenmotiv från Lord of the Rings,
380
Okänd konstnär, pastell, personer och drake i landskap, möjligenmotiv från Lord of the Rings,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Duncan, Joseph, olja, blommor,
390
Duncan, Joseph, olja, blommor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor,
394
Ehrenfeldt, Anna-Stina, olja, surrealistisk komposition med människor,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lanje, Viking, olja, "Utsikt över Ätran mot Falkenberg" - StLaurentii Kyrka i fonden,
395
Lanje, Viking, olja, "Utsikt över Ätran mot Falkenberg" - StLaurentii Kyrka i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Landberg, Kerstin, oljor, 2 st, landskap respektive kopia av Rembrandt
411
Landberg, Kerstin, oljor, 2 st, landskap respektive kopia av Rembrandt
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
417
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått
418
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
424
Ivarson, Ivan, akvarell, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
427
Johansson, Lars (Lasse), olja, musikaliskt stilleben,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.