Laddar...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 27/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 25/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 26/11 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 27/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Avslutad
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, kustlandskap,
1
Bjerke-Petersen, Vilhelm, olja, kustlandskap,
Slutpris11 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Lerin, Lars, färglitografi, man med redskap,
2
Lerin, Lars, färglitografi, man med redskap,
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island",
3
Lerin, Lars, färgträsnitt, "Deception Island",
Slutpris12 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm,
4
Jonson, Sven, tempera, plangeometrisk komposition, "Mörk fond", signerad och a tergo daterad 1930, synlig storlek 14 x 11 cm,
Slutpris30 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, olja, "Drakablodet",
8
Strid, Hardy, olja, "Drakablodet",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, akryl, "Bonjour monsieure Renoir" (Paraphrase de Auguste Renoir),
9
Strid, Hardy, akryl, "Bonjour monsieure Renoir" (Paraphrase de Auguste Renoir),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss,
14
Ekman, Emil, olja, segelbåt till sjöss,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe,
16
Warhol, Andy, efter honom, serigrafi, Marilyn Monroe,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Breda, Carl Fredrik von, efter, bemålat tryck på duk, Karl XIII,
24
Breda, Carl Fredrik von, efter, bemålat tryck på duk, Karl XIII,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, olja, motiv från Pont Alexandre, Paris,
26
Mörner, Stellan, olja, motiv från Pont Alexandre, Paris,
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
55
Kóvacs, Peter, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Persson, Judith E, olja, "Gata i Kivik"
62
Persson, Judith E, olja, "Gata i Kivik"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
65
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97,
71
Deschourtis, Charles Melchior efter Schall, Jean Frédéric, akvatinter, 6 st, handkolorerade, "Paul et Virginie", 1795-97,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Simon, Jean Pierre efter Landon, Charles-Paul, roulettegravyrer 2 st, handkolorerade, "Le bain de Paul et Virginie" respektive "Le répos de Virginie",
73
Simon, Jean Pierre efter Landon, Charles-Paul, roulettegravyrer 2 st, handkolorerade, "Le bain de Paul et Virginie" respektive "Le répos de Virginie",
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Lundbohm, Sixten, olja, landskap,
79
Lundbohm, Sixten, olja, landskap,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
80
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
81
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
82
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Lundqvist, Evert, olja, interiör,
86
Lundqvist, Evert, olja, interiör,
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
88
Skoglund, Gustaf, olja, "Vinter ...hav"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
89
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Månsson, Mats, olja, komposition
91
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen,
101
Teniers, David, efter honom, olja på kopparplåt, 1800-tal, värdshusscen,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
102
Okänd engelsk (?) konstnär, kvinna vid blomster,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Defregger, Franz von, efter honom, bemålat tryck, 1800-tal, Bordsbönen,
103
Defregger, Franz von, efter honom, bemålat tryck, 1800-tal, Bordsbönen,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 17-1800-tal, Diana och nymfer i badet,
104
Okänd konstnär, 17-1800-tal, Diana och nymfer i badet,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, gatumusikanter,
109
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på kopparplåt, gatumusikanter,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget",
110
Uhrdin, Sam, olja, "Baktråget",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Holbein, Hans, efter honom, olja på pannå, 1800-tal, porträtt av man i pälsfodrad rock,
114
Holbein, Hans, efter honom, olja på pannå, 1800-tal, porträtt av man i pälsfodrad rock,
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Prud'hon, Pierre Paul, hans skola, kolteckning med täckvitt, stående kvinna, 17-1800-tal,
115
Prud'hon, Pierre Paul, hans skola, kolteckning med täckvitt, stående kvinna, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
116
Persson, Ragnar (RP), olja, folksamling,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
"Merian, Mattäus eftr, kopparstick, See Treffen zwischen den Schwedischen, und Holländischen Flootten ... so geschegen im Sund, Anno 1658“
117
"Merian, Mattäus eftr, kopparstick, See Treffen zwischen den Schwedischen, und Holländischen Flootten ... so geschegen im Sund, Anno 1658“
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna,
118
Henner, Jean-Jacques, olja på pannå, porträtt av rödhårig kvinna,
Slutpris14 000 SEK
Värdering16 000 - 18 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, läsande flicka,
119
Okänd konstnär, olja, 1900-talets början, läsande flicka,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft eller mitt, diligens framför Château de Dieppe,
120
Okänd fransk konstnär, olja, 1800-talets 1 hälft eller mitt, diligens framför Château de Dieppe,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Wolff, Heinrich, etsning, läsande dam med hatt 1899,
121
Wolff, Heinrich, etsning, läsande dam med hatt 1899,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
123
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973,
124
Coignard, James, färgetsning med carborundum, "Les Prisonniers" 1973,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd italiensk (?) konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, Jungfru Maria som barnens skyddshelgon,
126
Okänd italiensk (?) konstnär, sekelskiftet 1900, oljetryck, Jungfru Maria som barnens skyddshelgon,
Slutpris2 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hamilton, J A W, gouache, "Skepp på hav",
127
Hamilton, J A W, gouache, "Skepp på hav",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cock, Aart Johannes, olja, balinesiska kvinnor,
128
Cock, Aart Johannes, olja, balinesiska kvinnor,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Adrion, Lucien, olja, fransk strandbild,
129
Adrion, Lucien, olja, fransk strandbild,
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Mila, Joel, gouache, motiv från Kyrenia, Cypern,
130
Mila, Joel, gouache, motiv från Kyrenia, Cypern,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Isy de Botton, Jean, kolteckning, vilande akt,
131
Isy de Botton, Jean, kolteckning, vilande akt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Blum, Oscar, efter honom, gicléetryck, "An Attentive Fellow Kneels and Enquires as to the Health of His Charming Companion",
132
Blum, Oscar, efter honom, gicléetryck, "An Attentive Fellow Kneels and Enquires as to the Health of His Charming Companion",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg",
133
Tenggren, Gustav, tillskriven, blandteknik, "St Walborg",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745,
134
Hogarth, William, kopparstick, 2 st, plate 1 och 5 ur "Marriage À-la-Mode" 1745,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.