Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
674
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt,
675
Karaff med propp, glas med silvermontage, 1900-talets mitt,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
676
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna
677
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
678
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bergquist, Clarence, färglitografi, "Klara Marie i Skillinge hamn"
679
Bergquist, Clarence, färglitografi, "Klara Marie i Skillinge hamn"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
680
Hallykta, mässing och glas, Swedish Grace, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gefle, matservisdelar, flintgods,
681
Okänd designer för Gefle, matservisdelar, flintgods,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen
682
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Rörstrand, tallrikar, 4 + 4 st, porslin, Forma
683
Alberius, Olle för Rörstrand, tallrikar, 4 + 4 st, porslin, Forma
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Grovens, Harald, lackmålning, komposition
684
Grovens, Harald, lackmålning, komposition
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, gouache, komposition,
685
Agnell, Olle, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell
686
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
687
Skänk, avlutad fur med mässingsbeslag, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Praktvaser, 1 par, porslin, senempire, 1800-talets 1 hälft, i form av naturalistiskt utformade blomster,
688
Praktvaser, 1 par, porslin, senempire, 1800-talets 1 hälft, i form av naturalistiskt utformade blomster,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
689
Sémainier (tallboy), mahogny med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, tallrikar 4 + 4 st, porslin, Elisabeth
690
Westman, Marianne för Rörstrand, tallrikar 4 + 4 st, porslin, Elisabeth
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kolrtzau, Ole för Royal Copenhagen, skål, porslin, "Natura"
691
Kolrtzau, Ole för Royal Copenhagen, skål, porslin, "Natura"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Copenhagen, vide-poche, porslin,
692
Okänd designer för Royal Copenhagen, vide-poche, porslin,
Slutpris12 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Engman, Kjell, miniatyrkanna, glas,
693
Engman, Kjell, miniatyrkanna, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
694
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten,
695
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown",
696
Okänd designer för Markslöjd, taklampa, borstat stål, LED med dimmer samt för 3 levande ljus, "Downtown",
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast
697
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
698
Stolar, 6 st, bonat trä, Hepplewhitestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
699
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
700
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
701
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tallrik, fajans, dekor av nejlikor i manganviolett,
702
Tallrik, fajans, dekor av nejlikor i manganviolett,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Märklin, tågvagnar, i originalförpackning, HO, 4787
703
Märklin, tågvagnar, i originalförpackning, HO, 4787
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Uppsatsskål/jardinière, nysilver med dubbla glasinsatser, nysilver, sekelskiftet 1900,
704
Uppsatsskål/jardinière, nysilver med dubbla glasinsatser, nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Krusell, Harris, olja, nattbild,
705
Krusell, Harris, olja, nattbild,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oljor, 2 st, porträtt av guldsmeden i Göteborg Johan Damiel Blomsterwall (1786-1841) och hh Catharina Margaretha née Ryberg d 1831,
706
Okänd konstnär, oljor, 2 st, porträtt av guldsmeden i Göteborg Johan Damiel Blomsterwall (1786-1841) och hh Catharina Margaretha née Ryberg d 1831,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville,
707
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
708
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, porslin, von Schierholz, 1900-talets mitt,
709
Uppsatsskål, porslin, von Schierholz, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thekanna, nysilver, England, 1900-talets början,
710
Thekanna, nysilver, England, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Märklin, passagerarvagn - digital mätfordon, i originalförpackning, HO, 49960
711
Märklin, passagerarvagn - digital mätfordon, i originalförpackning, HO, 49960
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Märklin, biltransportvagn, i originalförpackning, HO, 47121
712
Märklin, biltransportvagn, i originalförpackning, HO, 47121
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Märklin, lok, Panorama, i originalförpackning, HO, 4999
713
Märklin, lok, Panorama, i originalförpackning, HO, 4999
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Capodimonte, Neapel, figuriner, 6 st, bemålat porslin, Porcellane Principe",
714
Okänd designer för Capodimonte, Neapel, figuriner, 6 st, bemålat porslin, Porcellane Principe",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
715
Theservis, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, thekoppar med underfat samt 17 assietter,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
716
Korniluk, A K för Bracia Korniluk, Siedlce, skulptur, patinerad brons, stående råbock,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
717
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip",
718
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, glas, 5 st, "Tulip",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
719
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Märklin, tåg, i originalförpackning, HO, 46600
720
Märklin, tåg, i originalförpackning, HO, 46600
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Märklin, tåg, i originalförpackning, HO, 46262
721
Märklin, tåg, i originalförpackning, HO, 46262
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.