Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Åror, 1 par, bemålat trä, England, 18-1900-tal, så kallade "Trophy Oars",
8
Åror, 1 par, bemålat trä, England, 18-1900-tal, så kallade "Trophy Oars",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
12
Lotter, Mathäus Albrecht efter Sauthier, Claude Joseph, karta, kopparstucken och handkolorerad, "A Map of the Provinces of New York and New Jersey..." , Augsburg 1777,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
16
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
28
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
30
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Skrin för rökelse, så kallad, Kogo, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
49
Skrin för rökelse, så kallad, Kogo, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pennkniv, 18 karat rödguld och stål, USA, 1900-talets början,
57
Pennkniv, 18 karat rödguld och stål, USA, 1900-talets början,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal,
60
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Saltbinge, skuren ek, 1700-tal,
64
Saltbinge, skuren ek, 1700-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
77
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
80
Racket, trä med natursenor, möjligen Battledore, 1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
95
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bojesen, Kay, gunghäst, bok, design 1936,
99
Bojesen, Kay, gunghäst, bok, design 1936,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
101
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bang, Jacob för B&O, väggur, aluminium, "Beotime", design 1980, dia 29,5 cm,
102
Bang, Jacob för B&O, väggur, aluminium, "Beotime", design 1980, dia 29,5 cm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, patinerad brons med delvis bemålad glasskiva,
113
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, patinerad brons med delvis bemålad glasskiva,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3,
115
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
118
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och koppar, Swedish Grace, 1920-20-tal,
120
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och koppar, Swedish Grace, 1920-20-tal,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel,
125
2 delar, nysilver, sekelskiftet 1900, vinkanna med slipad dekor respektive fruktfat med hänkel,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
128
Spegellampett till 2 ljus, bronserat trä och pastellage, senempire, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kaminur, mässing med infattade marmorplaketter, nyrokokostil, 1900-tal, dekor av ryttare,
136
Kaminur, mässing med infattade marmorplaketter, nyrokokostil, 1900-tal, dekor av ryttare,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar/kandelabrar till 4 ljus, 1 par, 1800-talets 2 hälft, lösa kandelaberarmar,
137
Ljusstakar/kandelabrar till 4 ljus, 1 par, 1800-talets 2 hälft, lösa kandelaberarmar,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Brynstål, smide och mässing, 17-1800-tal,
138
Brynstål, smide och mässing, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Pipa, sjöskum och bärnsten (?), 1900-tal,
139
Pipa, sjöskum och bärnsten (?), 1900-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal,
140
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
143
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Spänne, förgylld och emaljerad brons, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
147
Spänne, förgylld och emaljerad brons, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 600 SEK
Avslutad
Parti fickur, klockkedjor mm, 18-1900-tal,
148
Parti fickur, klockkedjor mm, 18-1900-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
156
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och pastellage, senempire, 1800-talets 2 hälft,
157
Spegellampett till 2 ljus, förgyllt trä och pastellage, senempire, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor och röd glaskupa, gustaviansk stil,
158
Takkrona till 4 ljus, förgylld mässing med prismor och röd glaskupa, gustaviansk stil,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Takampel till 6 ljus, delvis lackerad mässing, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
160
Takampel till 6 ljus, delvis lackerad mässing, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Takampel till 3 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets början,
161
Takampel till 3 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Parti koppar, mestadels 1900-tal,
162
Parti koppar, mestadels 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
169
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, bl.a Santana, ELO, Roxette, Clapton, Gasolin
170
Parti LP-skivor, bl.a Santana, ELO, Roxette, Clapton, Gasolin
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage,
174
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kandell, John för Källemo, bokhylla, vitlackerat trä, "Pilaster",
179
Kandell, John för Källemo, bokhylla, vitlackerat trä, "Pilaster",
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge,
191
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
195
Spegel, skuret och förgyllt trä, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Plakett, brons, dekor av jaktmotiv,
197
Plakett, brons, dekor av jaktmotiv,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tomte, textil och trä,
198
Tomte, textil och trä,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
199
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955
200
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
201
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Whiskykrus, glaserat stengods, Glen Garry Old Highland Whisky, sekelskiftet 1900,
205
Whiskykrus, glaserat stengods, Glen Garry Old Highland Whisky, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffekvarn, Rancilio Rocky,
213
Kaffekvarn, Rancilio Rocky,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.