Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
U-båtskikare, brännlackerad metall, bakelit och gummi, Tyskland WWII,
7
U-båtskikare, brännlackerad metall, bakelit och gummi, Tyskland WWII,
Slutpris11 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Åror, 1 par, bemålat trä, England, 18-1900-tal, så kallade "Trophy Oars",
8
Åror, 1 par, bemålat trä, England, 18-1900-tal, så kallade "Trophy Oars",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram,
20
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 Corona Österrike Franz 1 1894, 6.78 gram 900/1000 guld,
25
Guldmynt, 20 Corona Österrike Franz 1 1894, 6.78 gram 900/1000 guld,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 20 Francs, Schweiz, 6,451 gram 900/1000 guld,
26
Guldmynt, 20 Francs, Schweiz, 6,451 gram 900/1000 guld,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 8 Reales, Ferdinand VII 1824, vikt 27,1 gram,
27
Silvermynt, 8 Reales, Ferdinand VII 1824, vikt 27,1 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Brefkortsalbum med vykort, sekelskiftet 1900,
38
Brefkortsalbum med vykort, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906,
39
Silvermynt, 1 Rupie, Tyska Östafrika, Wilhelm II 1906,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti silver, skedar, mynt mm, total vikt cirka 300 gram,
71
Parti silver, skedar, mynt mm, total vikt cirka 300 gram,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Thaler, Lübeck 1745,
100
Silvermynt, 1 Thaler, Lübeck 1745,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal,
140
Stort parti mestadels äldre fällknivar, 18-1900-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
143
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti svenska mynt, 17-1800-tal,
206
Parti svenska mynt, 17-1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti mynt, 1 album, mycket silver,
210
Parti mynt, 1 album, mycket silver,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med emalj och 3 diamanter, vikt 1,8 gram,
212
Brosch, 18 karat rödguld med emalj och 3 diamanter, vikt 1,8 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Trofé, råbock, guldtrofé,
222
Trofé, råbock, guldtrofé,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, stål, GANT 2011,
228
Herrarmbandsur, stål, GANT 2011,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Durkslag, emaljerat stål, tillverkad av tysk fallskärmsjägarehjälm M/1938 (!),
248
Durkslag, emaljerat stål, tillverkad av tysk fallskärmsjägarehjälm M/1938 (!),
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kandelaber till 3 ljus, mässing, smide och lackerad plåt, så kallad "Lampe à Bouillotte"
251
Kandelaber till 3 ljus, mässing, smide och lackerad plåt, så kallad "Lampe à Bouillotte"
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
308
Inklinometer (Klinometerkompass) mässing, Stanley, London, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
380
Kruthorn, läderklätt trä, 1700-tal, svarvad mynning,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 3 st 1$ 1886, 1887 samt 1934, total vikt 80 gram,
388
Silvermynt, 3 st 1$ 1886, 1887 samt 1934, total vikt 80 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver,
409
Medalj i etui, förgylld brons (på grund av kriget), "Djurvännernas nya Förening", krona i förgyllt silver,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing,
432
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sabel i balja, 1800-talets mitt, antagligen för underofficer,
439
Sabel i balja, 1800-talets mitt, antagligen för underofficer,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sabel i balja, 1800-talets 2 hälft, så kallad tillåten modell för officer vid artilleriet,
440
Sabel i balja, 1800-talets 2 hälft, så kallad tillåten modell för officer vid artilleriet,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sabel, stål med valnötsgrepp,  sannolikt för tungt kavalleri, 17-1800-tal,
441
Sabel, stål med valnötsgrepp, sannolikt för tungt kavalleri, 17-1800-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891,
442
Bajonett i balja, stål och aluminium, Argentina M/1891,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
466
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frimärksalbum, 7 st
473
Frimärksalbum, 7 st
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Trädgårdspall, porslin, Japan, 1900-talets mitt, bukigt oktogonal,
482
Trädgårdspall, porslin, Japan, 1900-talets mitt, bukigt oktogonal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggprydnad/hängare, bonat trä med monterat horn,
484
Väggprydnad/hängare, bonat trä med monterat horn,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
490
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt,
574
Holst, Adolf Fredrik, jeton/spelmarker, koppar, Dristigt och Slugt respektiveWarsamt och Försigtigt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti mynt, Sverige, 925/1000, total vikt 150 gram,
585
Parti mynt, Sverige, 925/1000, total vikt 150 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
586
Polletter, 2 st, metall, "Lucky Lindbergh" 1927 samt Pansarbåten Sverige
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trofé, bogmonterad råbock,
591
Trofé, bogmonterad råbock,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen
682
Bajonett för Mauser M/1908, stämplad Weyersberg, Kirschbaum & Co, Solingen
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville,
707
Flintlåspistol för kavalleriet, Napoleonkrigen, fransk Pistolet modèle An XIII (M/1806), Manufacture Impériale de Charleville,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Parti mynt och sedlar, delvis silver,
757
Parti mynt och sedlar, delvis silver,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Parti mynt
782
Parti mynt
Slutpris700 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti läder/tapetserareverktyg, stål och trä,
814
Parti läder/tapetserareverktyg, stål och trä,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti postfriska frimärken,
843
Parti postfriska frimärken,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd knivmakare, kniv i balja, trä och smide i läderbalja,
847
Okänd knivmakare, kniv i balja, trä och smide i läderbalja,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kniv i balja, masurbjörk med nysilvermontage, präglad läderbalja,
848
Kniv i balja, masurbjörk med nysilvermontage, präglad läderbalja,
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kniv i balja, masur med schackmönster i palisander, även läderbalja med schackmönster,
849
Kniv i balja, masur med schackmönster i palisander, även läderbalja med schackmönster,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.