Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 8 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer,
5
Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 8 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
16
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe,
36
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
37
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret,
50
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-tal,
51
Vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
74
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av körsbärsblom samt av heliga föremål i utsparade reserver,
83
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av körsbärsblom samt av heliga föremål i utsparade reserver,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika,
84
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal,
85
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900,
93
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
94
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods,
103
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
104
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
111
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
118
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Uppsatsskål/jardinière, kristall, sekelskiftet 1900,
123
Uppsatsskål/jardinière, kristall, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
130
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
131
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer,  1900-talets 1 hälft, grogglas, 5 st,
134
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, grogglas, 5 st,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm,
135
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skawonius, Sven Erik/Trost, Eugen för Gefle/Upsala Ekeby, kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, violetta,
150
Skawonius, Sven Erik/Trost, Eugen för Gefle/Upsala Ekeby, kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, violetta,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
154
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)
155
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tomte med lykta, Heissner,
163
Tomte med lykta, Heissner,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, kanna, glas,
165
Ehrner, Anna för Kosta Boda, kanna, glas,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis
168
Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bodssurtout, nysilver med 5 glasflaskor, 1800-talets slut,
171
Bodssurtout, nysilver med 5 glasflaskor, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, tallrikar, 6 st, Carmen
172
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, tallrikar, 6 st, Carmen
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja,
173
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena",
175
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake,
176
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
182
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, glaserat flintgods, Rörstrand, 1920-tal,
185
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, glaserat flintgods, Rörstrand, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge,
191
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Terrin med lock, glaserat lergods, Tillinge, sekelskiftet 1900,
196
Terrin med lock, glaserat lergods, Tillinge, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
199
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955
200
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
201
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika
202
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris",
203
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris",
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brauer, Otto för Kastrup/Holmegaard, tillskriven, vas/flaska, grön glasmassa,
204
Brauer, Otto för Kastrup/Holmegaard, tillskriven, vas/flaska, grön glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Whiskykrus, glaserat stengods, Glen Garry Old Highland Whisky, sekelskiftet 1900,
205
Whiskykrus, glaserat stengods, Glen Garry Old Highland Whisky, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
216
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal,
220
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, vitglaserat lergods, elefanter,
235
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, vitglaserat lergods, elefanter,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti ytterfoder, porslin, svanar
245
Parti ytterfoder, porslin, svanar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Orientalisk flöjtspelare",
303
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Orientalisk flöjtspelare",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.