Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 28/10 12 - 19
Lördag 29/10 10 - 17
Söndag 30/10 12 - 16
Auktion 30/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
5
Hammarsten-Jansson, Signe för Arabia, figuriner, 8 st, glaserat stengods, Muminkaraktärer,
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
16
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
36
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, matservisdelar, porslin, Tebe,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
37
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
50
Bricka, porslin, Meissen, 1900-tal, blå underglasyrdekor i lökmönstret,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
51
Vinägerkanna med lock, porslin, Meissen, 1900-tal,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
74
Mat- och kaffeservis, porslin, Maria Björnbär, cirka 70 delar, design 1916,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
83
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av körsbärsblom samt av heliga föremål i utsparade reserver,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
84
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
85
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 70 delar, "Hamra", 1930-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
93
Okänd designer för Rörstrand, uppsatsskål, porslin, empirestil, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
94
Matservis, cirka 55 delar, flintgods, Patio Gingham, TG Green & Co, England, 1900-talets mitt,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
103
Nylund, Gunnar för Rörstrand, vas, vitglaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
104
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, vas, glaserat stengods,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
111
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
118
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
123
Uppsatsskål/jardinière, kristall, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
130
Backström, Monica för Boda, skulptur, polykrom glasmassa,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
131
Persson, Inger för Rörstrand Ateljé, vas, glaserat stengods,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
134
Okänd designer, 1900-talets 1 hälft, grogglas, 5 st,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
135
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
150
Skawonius, Sven Erik/Trost, Eugen för Gefle/Upsala Ekeby, kaffekoppar med underfat, 12 + 12 st, porslin, violetta,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
154
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
155
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
163
Tomte med lykta, Heissner,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
165
Ehrner, Anna för Kosta Boda, kanna, glas,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
168
Bladh, Eva för Upsala-Ekeby/Karlskrona, kaffeservisdelar, Bellis
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
171
Bodssurtout, nysilver med 5 glasflaskor, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
172
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, tallrikar, 6 st, Carmen
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
173
Dahl Jensen, Jens Peter för B&G, figurin, porslin, papegoja,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
175
Palmquist, Sven för Orrefors, golvvas (!), opalinglas, "Selena",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
176
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin, Rödhake,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
182
Matservis, 40 delar, Schumann Artzberg Tradition,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
185
Claesson, Ilse för Rörstrand, kanna, glaserat flintgods, Rörstrand, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
191
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin(er), glaserat stengods, känguru med unge,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
196
Terrin med lock, glaserat lergods, Tillinge, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
199
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin stengods, katt,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
200
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin stengods, Katt, från serien Lilla Zoo 1955
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
201
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
202
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, majolika
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
203
Still-McKinney, Nanny för Rihimäen Laasi OY, flaska, blå glasmassa, "Stella polaris",
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
204
Brauer, Otto för Kastrup/Holmegaard, tillskriven, vas/flaska, grön glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
205
Whiskykrus, glaserat stengods, Glen Garry Old Highland Whisky, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
216
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
220
Okänd designer för Gmundner Keramik, figurin, terrakotta, sittande kvinna, 1950-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
235
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, figuriner, 2 st, vitglaserat lergods, elefanter,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
245
Parti ytterfoder, porslin, svanar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
303
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Orientalisk flöjtspelare",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.