Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram,
20
Guldmynt(kopia?), 100 Kurush (1 Lira), Osmanska riket Mehmet V, vikt 7,9 gram,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skrin för rökelse, så kallad, Kogo, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
49
Skrin för rökelse, så kallad, Kogo, lackarbete, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av körsbärsblom samt av heliga föremål i utsparade reserver,
83
Bojan, porslin, Kina, Qing, 1800-tal, blå underglasyrdekor av körsbärsblom samt av heliga föremål i utsparade reserver,
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
95
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
111
Vas, porslin, Kina republik, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm,
135
Fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, blå underglasyrdekor av personer mm,
Slutpris1 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spänne, förgylld och emaljerad brons, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
147
Spänne, förgylld och emaljerad brons, Osmanska riket, sekelskiftet 1900,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 600 SEK
Avslutad
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
154
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)
155
Bärtallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95)
Slutpris300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skuptur/vas, Kina, skuren soapstone på träsockel,
307
Skuptur/vas, Kina, skuren soapstone på träsockel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar,
423
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing,
432
Jambiyor i balja, 2 stycken snarlika, försilvrad och emaljerad mässing,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal,
444
Bojan med lock, penselskål samt 2 rökelsekar, porslin, Kina och Japan, 1900-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti porslin och keramik, 4 + 1 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
449
Parti porslin och keramik, 4 + 1 delar, Japan och Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
456
Vas, porslin, Kina, Qing, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
466
Shribiya i balja, försilvrad metall med cabochonslipade glasfluss,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 18-1900-tal,
472
Flaska, porslin, så kallad pilgrimsflaska, Kina, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Trädgårdspall, porslin, Japan, 1900-talets mitt, bukigt oktogonal,
482
Trädgårdspall, porslin, Japan, 1900-talets mitt, bukigt oktogonal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Japan, 1900-talets mitt,
483
Golvvas, porslin, Japan, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
490
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv,
610
Okända indiska konstnärer, gouacher, 3 st, mytologiska motiv,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par,  porslin, Kina, 1900-tal,
640
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
678
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
699
Skulptur, skuret och delvis bemålat trä, stående lejon,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
700
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
701
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
719
Parti porslin, 6 delar, Japan, Taishô,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900,
740
Bägare, så kallad stem-cup, porslin, Kina, möjligen Guangxu, sekelskiftet 1900,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordslampa, fajans med bronsmontage, sekelskiftet 1900,
756
Bordslampa, fajans med bronsmontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.