Laddar...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 28/10 12 - 19
Lördag 29/10 10 - 17
Söndag 30/10 12 - 16
Auktion 30/10 16.00
Lägsta föremålsnummer
- BelysningRensa filter
40
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
41
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
42
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
67
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
68
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
77
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
105
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
112
Okänd designer för EOS, Nässjö, bordslampa, mässing och alm, modell 5177,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
113
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, patinerad brons med delvis bemålad glasskiva,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
114
Taklampa mässing med glaskupa, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
120
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och koppar, Swedish Grace, 1920-20-tal,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
151
Okänd designer för Belid, taklampa, lackerad metall, Picasso",
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
163
Tomte med lykta, Heissner,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
187
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
188
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, golvlampa, vitlackerad metall, "AJ",
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
192
Panton, Verner för &Tradition, bordslampa, gullackerad metall, "Flowerpot",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
194
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
216
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
241
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas, justerbar höjd,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
242
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas, justerbar höjd,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
249
Okänd designer för IKEA, bordslampa, gulmetall med grön glaskupa
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
251
Kandelaber till 3 ljus, mässing, smide och lackerad plåt, så kallad "Lampe à Bouillotte"
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
252
Okänd designer för LUXO, taklampa, vitlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
253
Okänd designer för LUXO, taklampa, vitlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
310
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
311
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
312
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
314
Okänd designer för Louis Poulsen, arbetsbelysning, grålackerad metall, Typ DS 24806
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
320
Okänd designer, taklampa, glas och krom, så kallad "Saturnuslampa"
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
336
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
337
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
338
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
339
Okänd designer, möjligen för Orrefors, taklampa, kupa i delvis frostat glas, 1940-50-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
341
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
354
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
399
Castiglioni, Pier & Achille för FLOS, bordslampa, vit plast på handgjord stålställning "Gatto Piccolo,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
421
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
443
Okänd designer för Lorentzons, 1950-60-tal, taklampa, teak och plexiglas med flätat överdrag i jute, modell 2613/005,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
454
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
464
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
486
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
487
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
488
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
512
Bordlampa, mässing, modern tillverkning, skärm med Stig Lindbergs tyg "Lustgården",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
547
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor och blå glaskupa, gustaviansk stil,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
548
Golvlampor, 1 par, patinerat smide, 1910-20-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
600
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
601
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, mässing och bonat trä, 1940-50-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.