Laddar...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 28/10 12 - 19

Lördag 29/10 10 - 17

Söndag 30/10 12 - 16

Auktion 30/10 16.00

Oktoberauktion
Avslutad
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
40
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
41
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
42
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
67
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampa, svarvad furu,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
68
Okänd designer, 1960-70-tal, golvlampa, furu,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
77
Höglund, Erik för Boda Smide, taklampa, svärtat smide och brunt glas,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
105
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för EOS, Nässjö, bordslampa, mässing och alm, modell 5177,
112
Okänd designer för EOS, Nässjö, bordslampa, mässing och alm, modell 5177,
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, patinerad brons med delvis bemålad glasskiva,
113
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, bordslampa, patinerad brons med delvis bemålad glasskiva,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Taklampa mässing med glaskupa, 1900-talets 2 hälft,
114
Taklampa mässing med glaskupa, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och koppar, Swedish Grace, 1920-20-tal,
120
Wretling, David, vägglampett, skuret, delvis bemålat trä och koppar, Swedish Grace, 1920-20-tal,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Belid, taklampa, lackerad metall, Picasso",
151
Okänd designer för Belid, taklampa, lackerad metall, Picasso",
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tomte med lykta, Heissner,
163
Tomte med lykta, Heissner,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus",
187
Christiansen, Poul för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 172B, "Sinus",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, golvlampa, vitlackerad metall, "AJ",
188
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, golvlampa, vitlackerad metall, "AJ",
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Panton, Verner för &Tradition, bordslampa, gullackerad metall, "Flowerpot",
192
Panton, Verner för &Tradition, bordslampa, gullackerad metall, "Flowerpot",
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"
194
Morrison, Jasper för FLOS, bordslampa, vit glaskupa på plastsockel, "Glo-Ball Basic 1"
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
216
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas,  justerbar höjd,
241
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas, justerbar höjd,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas,  justerbar höjd,
242
Wickelgren, Jan/Strandäng, Monica för Aneta, golvlampa, bok och canvas, justerbar höjd,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, bordslampa, gulmetall med grön glaskupa
249
Okänd designer för IKEA, bordslampa, gulmetall med grön glaskupa
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kandelaber till 3 ljus, mässing, smide och lackerad plåt, så kallad "Lampe à Bouillotte"
251
Kandelaber till 3 ljus, mässing, smide och lackerad plåt, så kallad "Lampe à Bouillotte"
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för LUXO, taklampa, vitlackerad metall och krom,
252
Okänd designer för LUXO, taklampa, vitlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för LUXO, taklampa, vitlackerad metall och krom,
253
Okänd designer för LUXO, taklampa, vitlackerad metall och krom,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
310
Takampel, mässing med grön glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
311
Takampel, mässing med blå glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
312
Takampel, mässing med röd glaskupa, så kallad månskensampel,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Louis Poulsen, arbetsbelysning, grålackerad metall, Typ DS 24806
314
Okänd designer för Louis Poulsen, arbetsbelysning, grålackerad metall, Typ DS 24806
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, glas och krom, så kallad "Saturnuslampa"
320
Okänd designer, taklampa, glas och krom, så kallad "Saturnuslampa"
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
336
Okänd designer, taklampa, svartlackerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall
337
Okänd designer, taklampa, vitlackerad metall
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
338
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, polykarbonat, "Gè",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Orrefors, taklampa, kupa i delvis frostat glas, 1940-50-tal,
339
Okänd designer, möjligen för Orrefors, taklampa, kupa i delvis frostat glas, 1940-50-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"
341
Svensson, Gunnel för Belysningsbolaget, skrivbordslampa, stål och glas, "Manhattan"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
354
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Castiglioni, Pier & Achille för FLOS, bordslampa, vit plast på handgjord stålställning "Gatto Piccolo,
399
Castiglioni, Pier & Achille för FLOS, bordslampa, vit plast på handgjord stålställning "Gatto Piccolo,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil,
421
Vägglampetter, 1 par, mässing med prismor, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lorentzons, 1950-60-tal, taklampa, teak och plexiglas med flätat överdrag i jute, modell 2613/005,
443
Okänd designer för Lorentzons, 1950-60-tal, taklampa, teak och plexiglas med flätat överdrag i jute, modell 2613/005,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
454
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
464
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing,
486
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
487
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
488
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
Slutpris2 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bordlampa, mässing, modern tillverkning, skärm med Stig Lindbergs tyg "Lustgården",
512
Bordlampa, mässing, modern tillverkning, skärm med Stig Lindbergs tyg "Lustgården",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor och blå glaskupa, gustaviansk stil,
547
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor och blå glaskupa, gustaviansk stil,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Golvlampor, 1 par, patinerat smide, 1910-20-tal,
548
Golvlampor, 1 par, patinerat smide, 1910-20-tal,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404,
600
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, mässing och bonat trä, 1940-50-tal,
601
Okänd designer för AB Armaturhantverk, Göteborg, golvlampa, mässing och bonat trä, 1940-50-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.