Gottfrid Boon Collection
Visning / Viewing 26-27/10 12.00-18.00
Auktion / Auction 27/10 18.00
- Måleri & GrafikRensa filter
Pablo Picasso, (1881 - 1973), "Femme se coiffant"
Slutpris1 000 000 SEK
Värdering2 000 000 - 3 000 000 SEK
Henri Matisse, (1869 - 1954), "Portrait de Monique Bourgeois"
SlutprisInga bud
Helene Schjerfbeck, (1862 - 1946), "Flicka med lång hals"
Slutpris4 000 000 SEK
Värdering3 000 000 - 4 000 000 SEK
Helene Schjerfbeck, (1862 - 1946), "Den yngre flickan"
Slutpris800 000 SEK
Värdering300 000 - 400 000 SEK
Helene Schjerfbeck, (1862 - 1946), Kostymbild, (Bagarens dotter / Kvinna i vitt)
Slutpris280 000 SEK
Helene Schjerfbeck, (1862 - 1946), "Morgon i hamnen"
Slutpris180 000 SEK
Värdering200 000 - 300 000 SEK
Helene Schjerfbeck, (1862 - 1946), litografi, delvis pastellerad, "Konvalescenten"
Slutpris65 000 SEK
Värdering60 000 - 80 000 SEK
Helene Schjerfbeck, (1862 - 1946), "Framför brasan"
Slutpris20 000 SEK
Värdering30 000 - 40 000 SEK
Aristide Maillol, (1861-1944), Nu allongé. Rödkrita på papper. Signerad med monogram.
Slutpris17 000 SEK
Värdering8 000 - 10 000 SEK
Joan Miró, (1893-1983), Plate II (ur serie III)
Slutpris46 000 SEK
Värdering20 000 - 30 000 SEK
Marc Chagall, (1887-1985), "La nymphe bleue"
Slutpris55 000 SEK
Värdering40 000 - 50 000 SEK
Georges Braque, (1882-1963), "Black Chariot (Chariot V)"
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Carl Kylberg, (1878-1952), "Figur på balkong"
Slutpris340 000 SEK
Carl Kylberg, (1878-1952), Kvarn. Olja på duk
Slutpris80 000 SEK
Värdering100 000 - 150 000 SEK
Karl Isakson, (1878-1922), Stående akt. Osignerad. Olja på duk
Slutpris60 000 SEK
Värdering30 000 - 40 000 SEK
Carl Wilhelmson, (1866-1928), "Segelsömnad"
Slutpris26 000 SEK
Värdering20 000 - 30 000 SEK
Sigrid Hjertén, (1885-1948), Sydfranskt landskap
Slutpris130 000 SEK
Ragnar Sandberg, (1902-1972), "Det blåser upp"
Slutpris600 000 SEK