Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
296
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
305
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
306
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Tvättställ, smide och flintgods, Göteborgs Porslinsfabrik, sekelskiftet 1900,
309
Tvättställ, smide och flintgods, Göteborgs Porslinsfabrik, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell
313
Armbandsur, 2 st, förgyllt stål, Certina, dam respektive herrmodell
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
320
Vagga, fur, allmogearbete, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok,
323
Okänd designer, herrbetjänt, bonad bok,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
327
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast
331
Okänd designer för Gilbert, jordglob med belysning, metall och plast
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takkrona till 12 ljus, , mässing, barocktyp, 17-1800-tal,
350
Takkrona till 12 ljus, , mässing, barocktyp, 17-1800-tal,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Harv, smide, sekelskiftet 1900.
354
Harv, smide, sekelskiftet 1900.
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljusstakar, mässing, 3 st
364
Ljusstakar, mässing, 3 st
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Balansvåg, gjutjärn och smide, Lindells Vågfabrik Jönköping, sekelskiftet 1900,
365
Balansvåg, gjutjärn och smide, Lindells Vågfabrik Jönköping, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reseschatull, brun maroquin, 1920-30-tal, inredning med flaskor, smyckeettui mm,
377
Reseschatull, brun maroquin, 1920-30-tal, inredning med flaskor, smyckeettui mm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lykta, furu med glas, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
379
Lykta, furu med glas, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
380
Okänd designer, kandelabrar till 7 ljus, 1 par, smide,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Uppsatsskål/jardinière, nysilver med dubbla glasinsatser, nysilver, sekelskiftet 1900,
381
Uppsatsskål/jardinière, nysilver med dubbla glasinsatser, nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
383
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
416
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
421
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
428
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Solur, delvis patinerad metall,
440
Solur, delvis patinerad metall,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti frimärken, i huvudsak Sverige,
456
Parti frimärken, i huvudsak Sverige,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
461
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
473
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kandelaber för 5 ljus, glas och metall
475
Kandelaber för 5 ljus, glas och metall
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
The Beatles, singlar/EP, 6 st, bl.a "I am the walrus" och "Magical mystery tour"
477
The Beatles, singlar/EP, 6 st, bl.a "I am the walrus" och "Magical mystery tour"
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
494
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
496
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal,
501
Serveringsvagn, metall och alm med dubbla glasskivor, 1950-60-tal,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pergaminpåsar, ca 1000 st
506
Pergaminpåsar, ca 1000 st
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frimärksalbum, 7 st
507
Frimärksalbum, 7 st
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Aftonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900,
511
Aftonväska, pärlbroderi, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
516
Herrbetjänt med byxpress, Pressomatic
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
518
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
519
Stereoskopisk kamera, Richard Jules "Verascope", sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frimärken, 1 album, postfriska
529
Frimärken, 1 album, postfriska
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
530
Okänd designer, jordglob med belysning, metall och plast
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
536
Johansson, Stefan (Paul), egen verkstad Hishult, kandelaber till 3 ljus, sterlingsilver, granit och körsbärsträ,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek,
549
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti dalahästar, 5 st, bemålad trä, 1900-talets andra hälft
564
Parti dalahästar, 5 st, bemålad trä, 1900-talets andra hälft
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, glas och nysilver, GAB 1900-talets 1 hälft,
565
Uppsatsskål, glas och nysilver, GAB 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt
567
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
568
Vette, skuret och bemålat trä, Knipa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vinkylare, nysilver, 1900-talets 2 hälft,
573
Vinkylare, nysilver, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
574
Hasuike, Makio för Gedy/By Avon, sminkspegel, plast
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Loewy,  Raymond för Nordmende, radio, Spectre Futura, trä med plastdetaljer
575
Loewy, Raymond för Nordmende, radio, Spectre Futura, trä med plastdetaljer
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Elgitarr, Star sound samt förstärkare Riley XL 10
580
Elgitarr, Star sound samt förstärkare Riley XL 10
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.