Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Personbil, Golf Sportsvan bensin, 2017, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
2
Personbil, Golf Sportsvan bensin, 2017, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
Slutpris110 000 SEK
Värdering75 000 - 80 000 SEK
Avslutad
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
3
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
8
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
The Beatles, LP-skivor, 5 st,  bl.a "A hard days night", "Sgt Peppers lonely hearts club band" m.fl,
24
The Beatles, LP-skivor, 5 st, bl.a "A hard days night", "Sgt Peppers lonely hearts club band" m.fl,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti Lp-skivor samt singlar, ABBA, samt solo- och samlingsplattor
25
Parti Lp-skivor samt singlar, ABBA, samt solo- och samlingsplattor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
32
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
40
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Prydnadsurnor, 1 par, svartlackerad och förgylld mässing och svart marmor,
49
Prydnadsurnor, 1 par, svartlackerad och förgylld mässing och svart marmor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, Sunnerbo socken, 1800-talets 1 hälft, bonad, 4-radig med bibliska motiv,
51
Okänd konstnär, Sunnerbo socken, 1800-talets 1 hälft, bonad, 4-radig med bibliska motiv,
Slutpris20 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting med lös nackkudde, "Karlskrona",
56
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting med lös nackkudde, "Karlskrona",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Telegrafnyckel, metall och valnöt, Lindholm & Wikström,
57
Telegrafnyckel, metall och valnöt, Lindholm & Wikström,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage,
58
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal,
59
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
77
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallvaren Fabrik), thekanna, metall med rottinghandtag, jugend, sekelskiftet 1900,
105
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallvaren Fabrik), thekanna, metall med rottinghandtag, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64,
116
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, Funkis, 1930-tal,
135
Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, Funkis, 1930-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
140
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
141
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegel, förgyllt och skuret trä och stuck, rokokostil, 1900-tal,
147
Spegel, förgyllt och skuret trä och stuck, rokokostil, 1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
149
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
159
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3,
161
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Parti ytterfoder, porslin, svanar
170
Parti ytterfoder, porslin, svanar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
176
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, 16 st, bl.a Rod Stewart, Elvis Presley, Blood sweat and tears m.m
181
Parti LP-skivor, 16 st, bl.a Rod Stewart, Elvis Presley, Blood sweat and tears m.m
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jordglob, 1900-talets början, svärtad fot
182
Jordglob, 1900-talets början, svärtad fot
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, mässing, 1 par, Skultuna No 57
183
Ljusstakar, mässing, 1 par, Skultuna No 57
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, jazz, svenskt och utländskt, bl.a Charlie Parker, Errol Garner m.fl
186
Parti LP-skivor, jazz, svenskt och utländskt, bl.a Charlie Parker, Errol Garner m.fl
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Gjutform för hockeyspelare (prototyper till hockeyspel)
187
Gjutform för hockeyspelare (prototyper till hockeyspel)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dior, Christian, glasögon
188
Dior, Christian, glasögon
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrgård, Sighsten för Sweden frames, glasögon
189
Herrgård, Sighsten för Sweden frames, glasögon
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
192
Ljusstakar, 1 par, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början,
193
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
194
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti äldre stereoskopbilder,
198
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, 15 st, bl.a Pink Floyd, KSMB, ABBA m.m
201
Parti LP-skivor, 15 st, bl.a Pink Floyd, KSMB, ABBA m.m
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
220
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
224
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
227
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning
235
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, nysilver, Olga,
244
Besticksuppsättning, nysilver, Olga,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, grytunderlägg, teak
245
Okänd designer, grytunderlägg, teak
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestal, bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
250
Piedestal, bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Serveringskanna, tenn med rottinglindat handtag, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
266
Serveringskanna, tenn med rottinglindat handtag, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
270
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 700 - 3 800 SEK
Avslutad
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
278
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Höglund, Erik, för Boda Smide,  ljusstake, glas och svärtat smide
283
Höglund, Erik, för Boda Smide, ljusstake, glas och svärtat smide
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.