Laddar...
Septemberauktion
Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
2
Personbil, Golf Sportsvan bensin, 2017, OBS! Bilen säljes i befintligt skick, köparens undersökningsplikt gäller, HAV ger ingen garanti för skick, INGEN returrätt,
Slutpris110 000 SEK
Värdering75 000 - 80 000 SEK
3
Reseapotek, mässingsklätt och järnbeslaget trä, barock, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
8
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
24
The Beatles, LP-skivor, 5 st, bl.a "A hard days night", "Sgt Peppers lonely hearts club band" m.fl,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
25
Parti Lp-skivor samt singlar, ABBA, samt solo- och samlingsplattor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
32
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
40
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
49
Prydnadsurnor, 1 par, svartlackerad och förgylld mässing och svart marmor,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
51
Okänd konstnär, Sunnerbo socken, 1800-talets 1 hälft, bonad, 4-radig med bibliska motiv,
Slutpris20 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
56
Malmvall, Karl för IKEA, vilstol, rotting med lös nackkudde, "Karlskrona",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
57
Telegrafnyckel, metall och valnöt, Lindholm & Wikström,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
58
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
59
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
77
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
105
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallvaren Fabrik), thekanna, metall med rottinghandtag, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
116
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
135
Okänd designer för GAB, vas med hänklar, tenn, Funkis, 1930-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
140
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
141
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
147
Spegel, förgyllt och skuret trä och stuck, rokokostil, 1900-tal,
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
149
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, sparbössa, delvis bemålat stengods, 'Sträng',
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
159
Gatuskylt, fajans, Spanien 16-1700-tal, (Calle de la) Manzana,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
161
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
170
Parti ytterfoder, porslin, svanar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
176
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
181
Parti LP-skivor, 16 st, bl.a Rod Stewart, Elvis Presley, Blood sweat and tears m.m
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
182
Jordglob, 1900-talets början, svärtad fot
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
183
Ljusstakar, mässing, 1 par, Skultuna No 57
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
186
Parti LP-skivor, jazz, svenskt och utländskt, bl.a Charlie Parker, Errol Garner m.fl
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
187
Gjutform för hockeyspelare (prototyper till hockeyspel)
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
188
Dior, Christian, glasögon
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
189
Herrgård, Sighsten för Sweden frames, glasögon
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
192
Ljusstakar, 1 par, mässing, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
193
Ljusstake, smide, så kallad stumpastake, allmogearbete, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
194
Flygplansmodell, aluminium, De Haviland Mosquito,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
198
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
201
Parti LP-skivor, 15 st, bl.a Pink Floyd, KSMB, ABBA m.m
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
220
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
224
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
227
Fotpall, svartlackerat trä, sekelskiftet 1900,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
235
Spegel, grönmålad träram, modern tillverkning
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
244
Besticksuppsättning, nysilver, Olga,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
245
Okänd designer, grytunderlägg, teak
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
250
Piedestal, bronserad metall, nyrenässans, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
266
Serveringskanna, tenn med rottinglindat handtag, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
270
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering3 700 - 3 800 SEK
278
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
283
Höglund, Erik, för Boda Smide, ljusstake, glas och svärtat smide
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.