Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Nerman, Einar, efter, offset, Skansen dansbanor,
289
Nerman, Einar, efter, offset, Skansen dansbanor,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bergquist, Clarence, färglitografi, "Klara Marie i Skillinge hamn"
290
Bergquist, Clarence, färglitografi, "Klara Marie i Skillinge hamn"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
294
Okänd konstnär, 1800-tal, olja på plåt, Sankta Rita av Cascia,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna
299
Okänd konstnär, oja, stilleben med kanna
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
303
Fredriksson, Harald, olja, "Entré II",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, gouache, komposition,
304
Agnell, Olle, gouache, komposition,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
307
Bengtsson, Walter, teckning, musikalisk komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Erixson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
308
Erixson, Sverre, akvarell, dekor av palmer,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med röda vinbär
314
Johansson, Nils-Erik, färglitografi, komposition med röda vinbär
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Grovens, Harald, lackmålning, komposition
321
Grovens, Harald, lackmålning, komposition
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, lito, Höstflicka
344
Qvarsebo, Michael, lito, Höstflicka
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Böös, Anna-Lisa, lackmålning, kvinna i landskap
345
Böös, Anna-Lisa, lackmålning, kvinna i landskap
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, färglito, kvinna med lyra,
346
Bengtsson, Walter, färglito, kvinna med lyra,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nyström, Helmtrud, färgetsning, man och fågel,
347
Nyström, Helmtrud, färgetsning, man och fågel,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ring, Ragnar, litografi, "Fantasie orientale"
348
Ring, Ragnar, litografi, "Fantasie orientale"
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bolt, Niels Peter, pastell, blomster,
351
Bolt, Niels Peter, pastell, blomster,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ek Nielsen, Hakon, olja, "Vesterhavet, Nr Lyngby",
352
Ek Nielsen, Hakon, olja, "Vesterhavet, Nr Lyngby",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kent, Søren, olja, komposition,
353
Kent, Søren, olja, komposition,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten,
357
Jorm, Arvid, färglinoleumsnitt, kvinnor med huvudknyten,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
359
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, figurkomposition i klärobskyr,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
361
Hewitt, David, olja, "In the Pass of Aberglaslyn - facing south", (Wales),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansen, Finn, olja, "Relief",
363
Johansen, Finn, olja, "Relief",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753,
370
Astronomisk karta, kopparstucken och handkolorerad, "Schematismus Geographiae Mathematicae...", Homanns eftr Nürnberg 1753,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj", ur mappen 1967-68
372
Thorén, Esaias, färglito, "Wilhelm Tells familj", ur mappen 1967-68
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
375
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oljor, 2 st, porträtt av guldsmeden i Göteborg Johan Damiel Blomsterwall (1786-1841) och hh Catharina Margaretha née Ryberg d 1831,
385
Okänd konstnär, oljor, 2 st, porträtt av guldsmeden i Göteborg Johan Damiel Blomsterwall (1786-1841) och hh Catharina Margaretha née Ryberg d 1831,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Procession",
392
Olson, Erik, färglito, "Procession",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Krusell, Harris, olja, nattbild,
393
Krusell, Harris, olja, nattbild,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
394
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen", ur mappen 1967-68,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
418
Bonasone, Guilio efter del Conte, Jacopino , kopparstick, Johannes Döparens födelse, omkring 1560,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
419
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, växter och insekter,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, olja, vinterlandskap vid bäck,
426
Okänd dansk konstnär, olja, vinterlandskap vid bäck,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
433
Okänd konstnär, olja, kustparti från Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition
434
Okänd konstnär, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Andersen, K Werner, olja, bygata
435
Andersen, K Werner, olja, bygata
SlutprisInga bud
Värdering300 - 40 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, landskap med hässjor
436
Okänd konstnär, olja, landskap med hässjor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, sovande kvinna
437
Okänd konstnär, olja, sovande kvinna
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
439
Olson, Axel, färglito, färgvariant av "Fransk hamnscen",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Fors, Curt, akvarell, komposition med kanna
441
Fors, Curt, akvarell, komposition med kanna
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akryl, komposition med ansikten
442
Okänd konstnär, akryl, komposition med ansikten
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Eitel, Jacques, olja, Sydfranskt kustparti
443
Eitel, Jacques, olja, Sydfranskt kustparti
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika,
444
Mills, Peter, akvarell, gård vid kusten, motiv från Arniston, Sydafrika,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bergengren, Yrsa, olja, "Tång"
445
Bergengren, Yrsa, olja, "Tång"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bergengren, Yrsa, akvareller, 3 st, Tylösandsmotiv,
446
Bergengren, Yrsa, akvareller, 3 st, Tylösandsmotiv,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, vrakeka, Grötvik,
447
Okänd konstnär, olja, vrakeka, Grötvik,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Cherie, Gustave, olja, ung parisiska med hatt,
448
Cherie, Gustave, olja, ung parisiska med hatt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Palué, Pierre, akvarell, fransk husfasad,
449
Palué, Pierre, akvarell, fransk husfasad,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"
451
Arnesson, Peter, litografi, "Tv-spel"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.