Laddar...
Septemberauktion
Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- Måleri & GrafikRensa filter
1
Jonson, Sven , olja, "Kvällens rosor",
Slutpris44 000 SEK
Värdering42 000 - 44 000 SEK
5
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
6
Kupczynski, Zbigniew Stanley , olja på pappannå, "Na pamiatke Stamik" (Till minne av Stamik),
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
7
Jonson, Sven, färgkrita på pappannå, "Karlavagnen",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
8
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
9
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt skogsmotiv,
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
10
Pietilä, Tuulikki, pastell, kubistiskt landskap,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
12
Hofsten, Johan Henrik (Janne) von, akvarell, "Salongen på Sund i början av 1860-talet", Sunds Herrgård Närke,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
13
Johansson, Yo (egentligen John Charles Robert J), olja, Lysekil,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
17
Sanson, Nicolas, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Les Estats de l'Empire des Turqs en Asie"
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
18
Bleau, Willem & Joan, karta, kopparstucken och handkolorerad, "Daniae Regnum", 1645,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
19
Månsson, Mats, olja, komposition
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
26
Olofsson, Pierre, färgserigrafi, rytmisk komposition,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
29
Diago, Roberto, blandteknik, komposition, ur serien "Postales",
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
30
San Giovanni, Giovanni Da, tillskriven, sepiateckningar, 1 par, mans- respektive kvinnoporträtt,
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
31
Salviati, Francesco, efter honom, kopparstick, La Pace,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
34
Nordberg, Olle, olja på drivved (?), sittande flicka
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
36
Blanco, Antonio, monotypi med collage, "Semar" (The God of Love),
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
37
Okänd fransk konstnär, 1910-20-tal, mor och barn,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
39
Fogelin, Anders, färglito, Stockholmskväll,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
46
Bengtsson, Bertil, gouache, Pétanque,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
48
Okänd konstnär, akvarell, faun och nymf (fritt efter Picasso?),
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
50
Steinsapir, Sonia, olja, kvinnor i Bois de Boulogne,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
51
Okänd konstnär, Sunnerbo socken, 1800-talets 1 hälft, bonad, 4-radig med bibliska motiv,
Slutpris20 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
53
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
54
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på glas, dekor av djur,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
55
Lorentzon, Waldemar, gouache, kubistisk komposition med växter,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
63
Benyaa, Farid, färglito, algeriskt par,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
77
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
78
Jonson, Sven, färglito, "I Cyklopens grotta", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
79
Jonson, Sven, färglito, "Bågskytten från Ithaka", ur mappen "Strändernas Svall",
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
84
Okänd konstnär, olja, surrealistisk komposition,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
85
Folcker, Göran, akryl, komposition i rött
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
86
Folcker, Göran, gouache, stadsbild,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
87
Folcker, Göran, akryl, komposition i blått
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
88
Folcker, Göran, gouache, komposition med fotogenlampa och kannor
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
89
Storm-Pedersen, Robert (Storm P), humoristisk reklamteckning, tusch, "Straek-selen svigter aldrig...",
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
90
Storm-Pedersen, Robert (Storm P), humoristisk reklamteckning, tusch, "Ping-selen",
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
91
Reuterswärd, Carl-Fredrik, färglito, "non Violence",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
92
Delaunay, Sonia (efter henne?), färgserigrafi, "Alphabet", cirka 1970,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
95
Hatz, Felix, olja, komposition,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
100
Okänd konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, kvinna med halmkärve,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
103
Strid, Hardy, olja, "Komposition",
Slutpris4 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
106
Forssander, Cyril, olja, franskt kustparti,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
107
Persson, Stefan, olja, kustlandskap,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
108
Heijne, Elisabeth von (née Odelberg), akvarell, fjordparti,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
110
Josefsson, Jörgen, oljemålning, triptyk, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
124
Wikström, Ulf, olja, "Slottet",
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.