Laddar...

Septemberauktion

Septemberauktion söndagen den 25/9 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 23/9 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 24/9 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 25/9 klockan 12.00 - 16.00

Septemberauktion
Avslutad
Nilsson, Tore, litografi, komposition
452
Nilsson, Tore, litografi, komposition
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Book, Max Mikael, etsning, komposition,
453
Book, Max Mikael, etsning, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
454
Nyström, Helmtrud, färgetsning,, par i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"
455
Dalin, Rolf, olja på metall (?), "Blå jungfrun"
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur,
457
Pettersson, Rune, färgträsnitt, komposition med djur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
459
Olson, Erik, färglito, "Valdemosa",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
460
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Harvey, Eric, akvarell, Sydafrikansk havsvy med Taffelberget i fonden,
466
Harvey, Eric, akvarell, Sydafrikansk havsvy med Taffelberget i fonden,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tomkins, Charles efter Armfield, George, kopparstick, terriers, 1800-talets mitt,
467
Tomkins, Charles efter Armfield, George, kopparstick, terriers, 1800-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
469
Therkildsen, Mikael, olja, landskap med får, Sörup,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig
470
Norman, Knut, olja, stadsbild, Venedig
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
472
Koefoed, Hans Christian, olja, fiskare på stranden, Lynaes,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Johansson, Carl, (Ägga-Calle), olja, landskap
479
Johansson, Carl, (Ägga-Calle), olja, landskap
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Sven, olja, man vid flygel
480
Johansson, Sven, olja, man vid flygel
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd rysk (?) konstnär, olja, man i landskap,
481
Okänd rysk (?) konstnär, olja, man i landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg,
500
Krogh Pedersen, Hjalmar Alexander, olja, vy över Pregnitz, Nürnberg,
SlutprisInga bud
Avslutad
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
508
Berlin, Emmy, olja, "En viktig hemlighet",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
512
Bredsdorff, Axel, olja, mansporträtt,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
517
Holsøe, Vilhelm, olja, stilleben med kalkon,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kärrabo, Lennart, färgserigrafi, konkret komposition,
533
Kärrabo, Lennart, färgserigrafi, konkret komposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Koskull, Agneta von, blandteknik, komposition,
534
Koskull, Agneta von, blandteknik, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Boczewska, Maria, färglito, rädisor,
535
Boczewska, Maria, färglito, rädisor,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
537
Krestesen, Björn, färglito, "Mexikansk skål",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får,
544
Allert, Henrik, färgakvatint och linjeetsning, komposition med får,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
545
Allert, Henrik, färgakvatint, faun till häst,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Löwendahl, Folke, olja, "Vita hus, Cadaqués, Spanien",
551
Löwendahl, Folke, olja, "Vita hus, Cadaqués, Spanien",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stoilov, Stoimen, blandteknik, figurkomposition,
552
Stoilov, Stoimen, blandteknik, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
572
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, stilleben med sommarblommor
607
Okänd konstnär, olja, stilleben med sommarblommor
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
626
Westin, Åke, färglitografi, "Let's go"
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
628
Pettersson, Lucy, olja, musicerande kvinnor,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, kubistisk tupp,
634
Thorén, Esaias, färglito, kubistisk tupp,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar,
635
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache och tusch, vilande bufflar,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
636
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets 1 hälft, akvarell, stående män,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
637
Okänd konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, landskap med vindmölla,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
638
Okänd konstnär, akvarell, Place du Tertre med Sacre Coeur i fonden,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
639
Heiring, Harald, olja, hamn på Rivieran,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
640
Pitcher, Henrie, akvarell, "Cory's Wharf at Victoria Docks...", sekelskiftet 1900,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
641
Bentzen-Bilkvist, Fritz Johannes, olja, landskap,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
642
Okänd konstnär, 1900-talets mitt, akvareller, 1 par, samramade, motiv från Östgrönland,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
643
Werner, Kurt, olja, motiv från Christianshavn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
644
Poulsen, Emil, olja, kanal vid Bodenhoff Plads, Köpenhamn,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti tavlor, oljor, Viking Lanje och Erik Sköld
649
Parti tavlor, oljor, Viking Lanje och Erik Sköld
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
652
Pio, Palle, tusch, blyerts och sepia, Strandstraede i Dragör,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
653
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, akvarell, "Nielsens Dampmølle ved Næstved 1866,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
654
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, tusch, insjölandskap med rådjur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
655
Larsen, Erik, akvarell, "Bellman",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
656
Stilling, Herman Conrad, blyerts, gården i Palazzo Vecchio, Florens,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.