Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Gardberg, Bertel för Nordmark Slöjd, ishink samt askkopp, teak och rostfritt stål,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spel, ben och trä, 1900-talets början, Cubes Alphabétiques,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, högklassigt Göteborgsarbete, 1700-talets mitt, stämplat Busch & Echtler (Sebastian B & Jacob E verksamma 1747-1752) samt med Göteborgs hallstämpel,
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Okänd designer för Skultuna, ytterfoder, koppar och mässing, Swedish Grace,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris14 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bang, Jacob för B&O, väggur, aluminium, "Beotime",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ljusstakar, 1 par, tenn, gustavianska, sekelskiftet 1800, släta med dekor av pärlstav,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Akrel senare af Acrel), Fredrik, karta, kopparstucken, "Charta öfver Strömsholms Sluus-Werks Canal",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti äldre nysilver mm,
Parti äldre nysilver mm,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
EP, Gagarin, Juri, "In space"
EP, Gagarin, Juri, "In space"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Champagnekylare med glashållare, nysilver, Abel Lepitre, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, förgylld metall med prismor, nyrokoko,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Uppsatsskål, nysilver med slipad glasskål, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Blomsterampel, mässing, jugend, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Modell/reklambilar, 13 st, Tekno, 1960-70-tal,
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Parti modellbilar, Volvo mm,
Parti modellbilar, Volvo mm,
Slutpris9 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, Different Design, modern tillverkning, ram av drivved,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer 1960-tal, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Golvfotogenlampa, förgylld metall och mässing med brokig marmorskiva, 1800-talets slut,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Ridspö med invändig stickert, 1900-talets 1 hälft, läderklädd metall och ben,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ljusstakar, ett par, tenn, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK