Laddar...
Augustiauktion
Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
3
Lockurna, fajans, Holland, 1700-tal, förgyllt bronsmontage från 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
26
Gardberg, Bertel för Nordmark Slöjd, ishink samt askkopp, teak och rostfritt stål,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
28
Vaxstapelställ, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
31
Spel, ben och trä, 1900-talets början, Cubes Alphabétiques,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
51
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, högklassigt Göteborgsarbete, 1700-talets mitt, stämplat Busch & Echtler (Sebastian B & Jacob E verksamma 1747-1752) samt med Göteborgs hallstämpel,
Slutpris5 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
67
Okänd designer för Skultuna, ytterfoder, koppar och mässing, Swedish Grace,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
86
Ljusstake, mässing, renässans/barock, 15-1600-tal, balusterformad ljuspipa på klockformad fot med bred droppskiva,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
88
Tobaksdosa med lönnfack, mässing, Frankrike, sekelskiftet 1800, avlångt oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
89
Okänd konstnär, 16-1700-tal. gouache på ben, Madonnan, samtida ram i brännförgylld brons,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
95
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
96
Mathsson, Bruno för Firma Karl Mathsson, Värnamo, vägghylla, björk och böjträ,
Slutpris14 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
97
Matsson, Bruno för Mathsson International, skiva till läsbord, vitlackerat trä med metallmontage,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
103
Bok: Evaristti. Marco , "LSD - Life, Sex and Death". Politikens Forlag 2003,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
105
Bang, Jacob för B&O, väggur, aluminium, "Beotime",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
113
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
144
Spegel, mahogny och svärtat trä, 17-1800-tal, spegelglas och bakstycke rokoko, 1700-talets mitt, detta signerat Erhard Göbel, spegelmakare i Stockholm 1746-64,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
151
Ljusstakar, 1 par, tenn, gustavianska, sekelskiftet 1800, släta med dekor av pärlstav,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
155
Akrel senare af Acrel), Fredrik, karta, kopparstucken, "Charta öfver Strömsholms Sluus-Werks Canal",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
156
Parti äldre nysilver mm,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
174
EP, Gagarin, Juri, "In space"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
182
Champagnekylare med glashållare, nysilver, Abel Lepitre, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
195
Kandelabrar till 4 ljus, 1 par, förgylld metall med prismor, nyrokoko,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
204
Uppsatsskål, nysilver med slipad glasskål, nyrenässans, 1800-talets slut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
210
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
211
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
212
Rökelseampel, mässing, barock av Johann Windhesel, Nürnberg, barock, 1710-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
216
Blomsterampel, mässing, jugend, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
241
Modell/reklambilar, 13 st, Tekno, 1960-70-tal,
Slutpris7 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
242
Parti modellbilar, Volvo mm,
Slutpris9 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
244
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
251
Dam, Thomas för Gjöl, docka, gummi och textil, "Lyckotroll",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
252
Projektor, Noris samt filmkamera Gevaert, 8 mm,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
259
Blomsterpiedestal, ljus björk, bierdermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
261
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
271
Spegel, Different Design, modern tillverkning, ram av drivved,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
274
Serveringskanna, tenn med rottinglindat handtag, antagligen Tyskland, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
287
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
289
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
296
Okänd designer 1960-tal, väggspegel, teak,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
297
Golvfotogenlampa, förgylld metall och mässing med brokig marmorskiva, 1800-talets slut,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
302
Ridspö med invändig stickert, 1900-talets 1 hälft, läderklädd metall och ben,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
317
Blunddocka, bisquitporslin och lackerad papier-maché, Armand-Marseille, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
368
Uppsatsskål/jardinière, nysilver med dubbla glasinsatser, nysilver, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
369
Lådspegel, mahogny med intarsia, högklassigt arbete i empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
374
Ljusstakar, ett par, tenn, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
410
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
411
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
413
Lockkarott med avtagbart handtag, nysilver,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.