Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.
Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00
- Orientalica, AfricanaRensa filter
Skulptur, patinerad brons, Yogambara på lotustron med eldmandorla, Tibet eller Nepal, 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris9 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Tallrikar, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-95),
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Koppar, 6 st, silver. så kallade Zarf, möjligen Osmanska riket,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, Liuyeping-form med heltäckande, polykrom dekor av drakar mm mot gul fond,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Tallrik, porslin, Kina, möjligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av blommor mm,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, tusch och akvarell, Shu-Lao,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Fat, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm i kejserligt gult och blått,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vaser/perukhållare, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, hexagonal, delvis genombruten form,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Bojan, porslin, Kina, 1900-tal, underglasyrdekor av personer mm i famille-rose-färger,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål för smörthe, silvermonterat masurträ, så kallad Ja-Phor, Tibet eller Nepal, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Bojaner, 2 st, porslin, Kina, 1900-tal, 1 med lock,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK