Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion söndagen den 28/8 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 26/8 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 27/8 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 28/8 klockan 12.00 - 16.00

Augustiauktion
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
8
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
9
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, metall och keramik, 1900-talets början, polykrom dekor av keruber och instrument
69
Bordslampa, metall och keramik, 1900-talets början, polykrom dekor av keruber och instrument
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordslampa, vit alabaster med förgyllt bronsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft,  dekor av sittande putti med marina attribut,
70
Bordslampa, vit alabaster med förgyllt bronsmontage, Louis XVI-stil, 1900-talets 2 hälft, dekor av sittande putti med marina attribut,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
72
Jacobsen, Arne för Louis Poulsen, taklampa, ljusgrå metall, "AJ-pendeln",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
99
Dordoni, Rodolfo för Artemide, taklampa, glas, "Musa",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, delvis förgyllt porslin, sittande Buddha,
200
Okänd designer, bordslampa, delvis förgyllt porslin, sittande Buddha,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
211
Bordslampa, patinerad metall och mässing på serpentinsockel, jugend, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm,
245
Okänd designer, 1950-60-tal, golvlampa, svartlackerad metall med vit textilskärm,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
266
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
267
Panton, Verner för Unique Interieur Copenhagen, taklampa, borstat stål, "Flowerpot",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal,
278
Bødtcher-Hansen, Henrik, teleskoplampa, Solo Maxi, 1960-tal,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,
295
Takkrona, mässing med prismor, så kallad burkrona,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona till 3 ljus, mässing med prismor, empirestil,
322
Takkrona till 3 ljus, mässing med prismor, empirestil,
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Klint, Esben för Le Klint/Kastrup-Holmegaard, bordslampa, vit glasmassa med mässingesmontage, Le Klint 311,
324
Klint, Esben för Le Klint/Kastrup-Holmegaard, bordslampa, vit glasmassa med mässingesmontage, Le Klint 311,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer i Verner Pantons art, blomsterampel med belysning, orange plast,
328
Okänd designer i Verner Pantons art, blomsterampel med belysning, orange plast,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, glas med mässingsmontage,
381
Okänd designer, bordslampa, glas med mässingsmontage,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling",  modell 2404,
408
Pehrson, Anders för Ateljé Lyktan, lampa, mässing, "Bumling", modell 2404,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
424
Okänd designer för Tilgmans keramik, bordlampa, lergods, dekor av danserska,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordlampa, oxblodsfärgad keramik
425
Okänd designer, bordlampa, oxblodsfärgad keramik
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampa, metall och blått porslin, 1900-tal,
437
Bordslampa, metall och blått porslin, 1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
460
Okänd designer för K-Fab, taklampa, kopparfärgad aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fagerhult, golvlampa, modell 63301,
461
Okänd designer för Fagerhult, golvlampa, modell 63301,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Fagerhults, bordslampa, metall och plast, 2 ljuspunkter, modell 63180
464
Okänd designer för Fagerhults, bordslampa, metall och plast, 2 ljuspunkter, modell 63180
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lampa, guldfärgad aluminium, modell BN-26,
484
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, lampa, guldfärgad aluminium, modell BN-26,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Golvlampa, svärtat smide med flätad rottingskärm, 1900-talets 2 hälft,
504
Golvlampa, svärtat smide med flätad rottingskärm, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing med 2 justerbara armar,
523
Okänd designer, golvlampa, mässing med 2 justerbara armar,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
532
Okänd designer, 1910-20-tal, taklampa, smide med gröna glasskivor,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
534
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, mässing med gjutna, kvadratiska prismor,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
541
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
542
Okänd designer för Bergboms, golvlampa, krom med textilskärm, modell G 142,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sundstedt, Per för Atelje Lyktan, Åhus, vägglampa, lackerad mässing med brun plastskärm, "Mars",
579
Sundstedt, Per för Atelje Lyktan, Åhus, vägglampa, lackerad mässing med brun plastskärm, "Mars",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Levante, Giovanni för Foscarini, vägglampa, glas, "Cuadro Parete",
580
Levante, Giovanni för Foscarini, vägglampa, glas, "Cuadro Parete",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
601
Okänd designer, 1960-70-tal, bordslampor, 1 par, mässing,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
651
Takkrona till 6 ljus, mässing med prismor, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
664
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt,
667
Okänd dansk designer, taklampa, lackerad plåt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Teleskoplampor, 3 st, krom och plast, Stella,
730
Teleskoplampor, 3 st, krom och plast, Stella,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
734
Okänd designer för EEA-Leuchten, 1960-70-tal, golvlampor, 1 par, brunglaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft,
735
Takkrona, glas med prismor, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, rostfritt stål med 40 (!) glaskupor, Big,
776
Okänd designer, taklampa, rostfritt stål med 40 (!) glaskupor, Big,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
805
Golvlampa, bonat trä och mässing, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.