Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Golvur, vitlackerat trä, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Barnvagn, Odder vognen, 1900-talets mitt
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Sömnads/provdocka, England, 1900-talets andra hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1976
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 4-taggare, daterad 1973
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofe, monterad älg, jämn 6-taggare, daterad 2004
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lodregulator, valnöt och bonat trä, Gustav Becker, sekelskiftet 1900, orangrepp
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggur, bonat trä, 1900-talets början
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, röd plast 'Valentine',
Slutpris350 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Sottsass, Ettore för Olivetti, skrivmaskin, vit plast 'Valentine',
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Spegel, 900/1000 silver, så kallad bröllopsspegel, Turkiet, 1900-tal, blomformad,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Termoskannor, 2 st, vitmetall, Alfi,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Trofe, uppstoppad tjädertupp
Trofe, uppstoppad tjädertupp
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, bringare med lock, 2 st, röd respektive blåplast, "Signatur",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bernadotte, Sigvard & Björn, Acton för Husqvarna, picnicväskor, 2 st, plas, "Taffel", 1960-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Breger, Carl Arne  för Termoverken Jönköping, termosar, 6 st, plast,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Köksvågar, 2 st, orange plast, Terraillon Export 2000,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Björquist, Karin för Gustavsberg, servisdelar, Ornamin, "Zoom",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, brickor, 6 + 3 st,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Väckarur, 8 st, plast, 1960-70-tal; Staiger, Junghans, Goldkuhl mm,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 4 000 SEK
Telefon, vägghängd, valnöt, 1900-talets början,
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin, Heljan mm,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Skolplanscher, 9 st, litograferade, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, väggspegel, fur,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, väggspegel, ek,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kandelaber till 2 ljus, svärtat smide, så kallad Tuppastake, antagligen Dalarna, 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fotografier, 3 st, 18-1900-tal;
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för B H Edlunds Silverfabrik, Stockholm, bordslampa, tenn med metallmontage,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Leksak, plysch, Steiff, giraff, 1950-tal,
795
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Väggspegel, mahogny, oscariansk, 1800-talets slut,
799
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Malmsten, Carl, ljusstakar, 1 par, bonad björk, Liljeholmens ljusstake Nr 11,
813
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Tallrikar, 6 st, eloxerad aluminium, Eloxsören, Norge,
815
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Golvfotogenlampa, förgylld metall och mässing med brokig marmorskiva, 1800-talets slut,
840
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer 1960-tal, väggspegel, teak,
851
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Olden, Norge, serveringsfat samt 8 st coasters
867
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti modelljärnvägsdelar, Märklin mm, bland annat Lok 3065 och startkit 2920,
880
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Parti modellbilar, Matchbox, Corgi, Dinky mm,
881
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, ljusstake, marmorerat trä, Swedish Grace, 1920-30-tal,
883
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Dalahästar, 7 st, skuret och bemålat trä,
885
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK