Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Tebako, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Reseikon, delvis emaljerad brons, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, triptyk (12 festdagar),
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Reklamskylt, emaljerad koppar(?), 1900-talets början, "Vasa-Kläder",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Reklamskylt, emaljerat järn, Ilford "Selochrome film", 1930-tal, dubbelsidig med lös, landsanpassad undre skylt med text "Framkallning och kopiering",
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ljusstake, mässing, barock, 1600-tal,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Gryta på 3 ben, mässing, 17-1800-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
4 delar rostfritt stål, Zack, sockerströare, sockerskål, gräddkanna samt vas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Stjernschantz, Annette Fredrika, teckning, "Wänskap Förlåter Fel"
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vattentunna, koppar med mässingsbeslag, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Väggspegel, mahogny, nyrokoko, 1800-talets slut,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Miniatyrkrona för 6 ljus, mässing, V. Fong Grenna,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dalahäst, skuret och bemålat trä, 1900-talets andra hälft, Nils Olsson hemslöjd AB
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bonadsmålning, gouache på papper, sannolikt Sunnerboskolan, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Lewis, David för B&O, högtalare, 1 par, RL 140 Red Line Typ 6501
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Solur, delvis patinerad metall,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Gryta, koppar och smide, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Savo Tinn, brännvinstunna, tenn,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Magnussen, Erik för Stelton, skepps/fotogenlampa, rostfritt stål,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 600 SEK
Fruktkorg, rostfritt stål, Citrus, Ufficio Tecnico Alessi,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Gense Signature, besticksuppsättning, rostfritt stål, Silk,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Ljusstakar, ett par, tenn, senempire, 1800-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ljusstake, tenn, sengustaviansk/empire, 1800-talets 1 hälft, godronnerad på kvadratisk fotplatta,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK