Laddar...
Juliauktion
Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.
Visning:
Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
540
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med sadelgjord, Eva hög,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
544
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
552
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
555
Favagrossa, Francesco för FIAM, vilstol, aluminium med svart PVC-flätning, "Spaghetti",
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
556
Favagrossa, Francesco för FIAM, solsäng, aluminium med svart PVC-flätning, "Amigo",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
558
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
559
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag och infattade porslinsplaketter,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
573
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
574
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
575
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
590
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
595
Arkivskåp, ådringsmålat trä med metallhandtag,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
597
Stolar, 1 par, skuren björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
601
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
610
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
618
Utemöbel, 5 delar, lackerat stålrör och trä,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
620
Lamp/rökbord, svarvat och bonat trä med dubbla mässingskivor, 1910-20-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
626
Tidskriftsställ på hjul, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
662
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
670
Nattkommod, ådringsmålat trä, oscariansk
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
674
Matsalsmöbel, 10 delar bord, 8 stolar samt sideboard, skuret trä
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
679
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
681
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge',
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
703
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak med svärtade ben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
704
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
707
Caféstolar, 4 st, bonat trä, Fischel, Niemes, Böhmen, 1800-talets slut,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
708
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, mahogny med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
711
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
719
Byrå, alm med svärtade kolonner, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
721
Konsolbord, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
722
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
735
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
740
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
741
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
742
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
743
Chadwick, Don & Stumpf, Bill för Heman Miller, snurrstol, svart, formgjuten plast och metall, "Aeron",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
744
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, vitrinskåp, grålackerat trä,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
745
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
746
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, matgrupp 7 delar, grålackerat trä,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
756
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
760
Strinning, Nils, hylla, teak och svartlackerad metall, String,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
761
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
769
Soffgrupp, 3 delar, vinrött konstläder, Chesterfieldmodell,
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
777
Matgrupp, 7 delar, lackerat trä, rokokostil, LM-möbler, Tibro,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
779
Byrå, mahogny med skiva i Kolmårdsmarmor, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
780
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
781
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
787
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.