Laddar...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med sadelgjord, Eva hög,
540
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med sadelgjord, Eva hög,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
544
Mathsson, Bruno för Dux, vilstol, böjträ med canvasklädsel, Pernilla,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay",
552
Bentzen, Thomas för DLM (Don't Leave Me), serveringsbord/cakestand, vitlackerad metall, "Hay",
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Favagrossa, Francesco för FIAM, vilstol, aluminium med svart PVC-flätning, "Spaghetti",
555
Favagrossa, Francesco för FIAM, vilstol, aluminium med svart PVC-flätning, "Spaghetti",
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Favagrossa, Francesco för FIAM, solsäng, aluminium med svart PVC-flätning, "Amigo",
556
Favagrossa, Francesco för FIAM, solsäng, aluminium med svart PVC-flätning, "Amigo",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel,
558
Okänd svensk designer, 1960-tal, soffgrupp, 3 delar, svart läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag och infattade porslinsplaketter,
559
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag och infattade porslinsplaketter,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
573
Fåtölj, så kallad el-recliner, brunt läder, Hjort Knudsen,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti,
574
Herrbetjänt, bonad bok och metall, Fratelli Reguetti,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB,
575
Stegpall, krom med bruna melaminplattor, AWAB,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
590
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Arkivskåp, ådringsmålat trä med metallhandtag,
595
Arkivskåp, ådringsmålat trä med metallhandtag,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuren björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
597
Stolar, 1 par, skuren björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
601
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, bestående av 14 paneler 202 x 89 cm, 24 hyllplan 90 x 20 cm,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
610
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Utemöbel, 5 delar, lackerat stålrör och trä,
618
Utemöbel, 5 delar, lackerat stålrör och trä,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lamp/rökbord, svarvat och bonat trä med dubbla mässingskivor, 1910-20-tal,
620
Lamp/rökbord, svarvat och bonat trä med dubbla mässingskivor, 1910-20-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tidskriftsställ på hjul, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt,
626
Tidskriftsställ på hjul, mahogny, engelsk stil, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
662
Stol, skuren bok, antagligen Norge, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Nattkommod, ådringsmålat trä, oscariansk
670
Nattkommod, ådringsmålat trä, oscariansk
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matsalsmöbel, 10 delar bord, 8 stolar samt sideboard, skuret trä
674
Matsalsmöbel, 10 delar bord, 8 stolar samt sideboard, skuret trä
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil,
679
Armstolar, 1 par, rikt skuret och bonat trä, régence-stil,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge',
681
Jeanneret, Édouard (Le Corbusier), efter honom, vilstol, krom med svart skinnklädsel, LC4 'Chaise Lounge',
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak med svärtade ben,
703
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå, teak med svärtade ben,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor,
704
Kint-Larsen, Tove & Edvard för Seffle Möbelfabrik, soffbord, palisander med 2 utdragbara melaminskivor,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Caféstolar, 4 st, bonat trä, Fischel, Niemes, Böhmen, 1800-talets slut,
707
Caféstolar, 4 st, bonat trä, Fischel, Niemes, Böhmen, 1800-talets slut,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, mahogny med mässingsbeslag,
708
Okänd designer, 1950-60-tal, serveringsvagn, mahogny med mässingsbeslag,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
711
Soffa, alm, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Byrå, alm med svärtade kolonner, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
719
Byrå, alm med svärtade kolonner, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Konsolbord, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
721
Konsolbord, grålackerat trä, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
722
Stolar, 6 st, ljus björk, biedermeierstil,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
735
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, gungstol, svartlackerat trä, "Isabella",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
740
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
741
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
742
Opsvik, Peter för Stokke, gungstolar, 1 par, svartlackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Chadwick, Don & Stumpf, Bill för Heman Miller, snurrstol, svart, formgjuten plast och metall, "Aeron",
743
Chadwick, Don & Stumpf, Bill för Heman Miller, snurrstol, svart, formgjuten plast och metall, "Aeron",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, vitrinskåp, grålackerat trä,
744
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, vitrinskåp, grålackerat trä,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
745
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, skänk, grålackerat trä,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, matgrupp 7 delar, grålackerat trä,
746
Skogh, Svante för Seffle Möbelfabrik, matgrupp 7 delar, grålackerat trä,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
756
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, hylla,  teak och svartlackerad metall, String,
760
Strinning, Nils, hylla, teak och svartlackerad metall, String,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
761
Piedestal, bronserat trä och stuck med dubbla skivor i Kolmårdsmarmor,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 3 delar, vinrött konstläder, Chesterfieldmodell,
769
Soffgrupp, 3 delar, vinrött konstläder, Chesterfieldmodell,
Slutpris3 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matgrupp, 7 delar, lackerat trä, rokokostil, LM-möbler, Tibro,
777
Matgrupp, 7 delar, lackerat trä, rokokostil, LM-möbler, Tibro,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med skiva i Kolmårdsmarmor, 1900-talets mitt,
779
Byrå, mahogny med skiva i Kolmårdsmarmor, 1900-talets mitt,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
780
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
781
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
787
Fåtölj, valnöt med petits-points-broderad klädsel,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.