Laddar...

Juliauktion

Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00

Juliauktion
Avslutad
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle "Croco",
19
Starck, Philippe för Kartell, stol, plexiglas, Mademoiselle "Croco",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Bretz, canapé samt pall, violett plysch och aluminium, "Gaudí",
29
Okänd designer för Bretz, canapé samt pall, violett plysch och aluminium, "Gaudí",
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Vippbord, bemålat trä, Nordtyskland (?), empire, 1800-talets början,
30
Vippbord, bemålat trä, Nordtyskland (?), empire, 1800-talets början,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
44
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
66
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
82
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar,
94
Hallberg, Jan för Tallåsen AB, stolar, 4 st, teak, Tallåsenstolar,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
115
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
128
Skrivbord, mahogny med grön, läderklädd skiva, engelsk stil, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
191
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, stol, vitlackerad aluminium med orange konstläderklädsel,
210
Okänd designer för Johansson Design, Markaryd, stol, vitlackerad aluminium med orange konstläderklädsel,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ, 17-1800-tal,
226
Armstolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ, 17-1800-tal,
Slutpris6 500 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Armstol, skuret och grålackerat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
227
Armstol, skuret och grålackerat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
Slutpris6 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Soffa, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ 1800-tal (?), så kallad badkarssoffa,
228
Soffa, skuret och grålackerat trä, gustaviansk typ 1800-tal (?), så kallad badkarssoffa,
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, högklassiga Stockholmsarbeten av Ephraim Ståhl (verksam 1794-1820),
229
Stolar, 1 par, skuret och grålackerat trä, högklassiga Stockholmsarbeten av Ephraim Ståhl (verksam 1794-1820),
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
231
Trågsoffa, skuret och vitlackerat trä, gustaviansk stil, "Svensksund - ur IKEA:s 1700-talsserie,
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, skuret och lackerat trä, så kallade Gripsholmsstolar,
232
Fåtöljer, 1 par, skuret och lackerat trä, så kallade Gripsholmsstolar,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt arbete av Anders Jacob Rosendahl, Arboga (verksam 1762-1836),
243
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt arbete av Anders Jacob Rosendahl, Arboga (verksam 1762-1836),
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt Mälardalsarbete, sekelskiftet 1800,
244
Vippbord, alrotsfanérad skiva på bonad fot, högklassigt Mälardalsarbete, sekelskiftet 1800,
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt Stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813),
245
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt Stockholmsarbete av Johan Erik Höglander (mästare 1777-1813),
Slutpris8 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt  Stockholmsarbete, 1700-talets slut, så kallad Fauteuil à la Reine,
246
Armstol, skuret och bemålat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete, 1700-talets slut, så kallad Fauteuil à la Reine,
Slutpris4 400 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Stol, skuret och rödlaserat trä, gustaviansk, 1700-talets slut,
249
Stol, skuret och rödlaserat trä, gustaviansk, 1700-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
250
Stol, skuret, grålackerat och bronserat trä, högklassigt gustavianskt Stockholmsarbete av Melchior Lundberg (verksam 1774-1816),
Slutpris3 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Soffbänk, skuret och  bemålat trä, sengustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets 1 hälft,
259
Soffbänk, skuret och bemålat trä, sengustavianskt herrgårdssnickeri, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska Lindomearbeten, sekelskiftet 1800,
260
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, gustavianska Lindomearbeten, sekelskiftet 1800,
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
261
Stol, skuret och bemålat trä, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
264
Stolar, 4 st, skuret och gråmålat trä, provinsarbeten i transition sengustaviansk-empire, 1800-talets början,
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
277
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
283
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
286
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
287
Mathsson, Bruno för Mathsson International, fåtölj, böjträ med sadelgjordsklädsel, "Mina",
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Törneman, Algot P & Rosén, David för NK:s verkstäder, soffbord, teak med emaljerad skiva, "Triva Dura",
288
Törneman, Algot P & Rosén, David för NK:s verkstäder, soffbord, teak med emaljerad skiva, "Triva Dura",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
290
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
292
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början,
300
Stol, skuret och bemålat trä, Lindomearbete, sengustavianskt, 1800-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
341
Malmsten, Carl för Åfors, fåtölj, bonad bok, "Åldermannen"
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
343
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
344
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
347
Länsfåtölj, bonad ek med röd plyschklädsel, barockstil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
358
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
388
Damarbetsbord, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
475
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
508
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
509
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
512
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
529
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
530
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
531
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitackerad på stålben, modell FH 3107 'Sjuan',
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.