Juliauktion söndagen den 31/7 klockan 16.00.
Fredag 29/7 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 30/7 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 31/7 klockan 12.00 - 16.00
- Orientalica, AfricanaRensa filter
Tebako, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ring förgyllt silver och jade, Kina, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skulptur, brons, så kallad Guanyin, Kina, Qing, 16-1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skål, porslin, Kina, 1900-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avdelningsskärm, lackarbete och siden, Japan, Meiji-Taishô, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Perukhållare, porslin, Kina, Qing, 18-1900-tal,
Slutpris6 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Urna, glaserat lergods, antagligen Safavid, Persein 16-1700-tal,
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okända kinesiska konstnärer, 1900-tal, gouacher på siden, 2 st, dekor av fåglar pioner mm,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Såskanna, porslin, Kina Qianlong (1736-95), europeisk silverform,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Hasegawa Sadanobu III, träsnitt, Benkei on Gojo Bridge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Onda, Akio, träsnitt, komposition med person och skrivtecken,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okända kinesiska konstnärer, akvareller på siden, 2 st, landskap,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Urna, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Spegel, 900/1000 silver, så kallad bröllopsspegel, Turkiet, 1900-tal, blomformad,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti porslin, Kina och Japan, 18-1900-tal, blå underglasyrdekor,
Slutpris38 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Terrin med lock, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av tårpil mm,
Slutpris1 300 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Fiskbassäng/ytterfoder, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Mask, skuret och patinerat trä, Punu, Gabon, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Figuriner, 2 st, porslin, Kina, 1900-talets mitt eller 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering400 - 500 SEK