Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering30 000 - 32 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd norsk designer, ljusstakar, 1 par, tenn
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, så kallade Haderslevstager, Sönderjylland,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slungstenar, 9 + 8 st, bly respektive sten, romersk-etruskiska,
Slutpris9 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Lister, 1 par, skuret trä möjligen Norge, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Väggkandelaber till 3 ljus, förgylld metall, 1910-20-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Stumpastake, svärtat smide, 17-1800-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Morseradio, WWII, Murphy Radio "Wireless set No 38 Mk II",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Oblatskrin, tenn, Tyskland, 1700-talets 2 hälft, lock med graverat krucifix,
Slutpris18 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Målkärl, koppar, 6 st, 1800-tal, 5 kvarter - 1 kanna,
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Okänd konstnär, 1910-20-tal, silhuettklipp, bachanal,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Gnistskydd, metall, nyrokoko, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Alessi, fruktskål, rostfritt stål,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Bords/bouillottelampa, mässing, orientaliskt arbete, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Dataspelmaskin, Classic Arcade Mini, innehåller 60 spel från 1980-talet som Pacman, Space Invaders, Donkey Kong och 1942,
Slutpris5 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Dockvagga, förgyllt smide, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Blyglasfönster, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av oidentifierad vapensköld,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hoefnagel, Ioris, kopparstick, handkolorerat, San Juan de Aznalfarache, 1565,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti äldre stereoskopbilder,
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
Slutpris100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för B H Edlunds Silverfabrik, Stockholm, bordslampa, tenn med metallmontage,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK