Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Sideboard, betsat trä, modern tillverkning,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Salongsbord, mahogny, empirestil, 1800-talets slut,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Armstol samt stol, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, björk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Bord, mahogny på underrede i svärtat smide,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, byrå teak,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Byrå, valnöt med förgyllda bronsbeslag, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, palisander med infattade kakelplattor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, möjligen för Ansager Møbelfabrik, matbord med 2 utdragbara skivor, ek,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Gemla, Diö, soffbord, teak och ek,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1960-tal, matbord, med 2 utdragsskivor,  teak,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jonsson, Nils för Hugo Troeds Bjärnum, stolar, 4 st, bok, "Trim",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Nässjö Stolfabrik, Nesto, stolar, 4 st, bonad bok med teaksits, "Oktett",
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Eng, Sture & Nordin, Kjell för IKEA, fåtöljer, 3 st, bok, Irevik,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1960-tal, soffa, orange manchesterklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, 1960-70-tal, matbord med 1 iläggsskiva, fur,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Trädgårdsmöbel, 6 delar, lackerat metallrör och trä, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris4 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Arbetsbord, metall och trä, industridesign,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, byrå, ek,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Linneskåp, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 200 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Klädskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Slutpris2 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Sängstomme, avlutad fur, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1960-tal, fotpall, ek,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, pall, bonad bok med svart konstläderklädsel,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bänk, vitlackerat trä,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Matbord med 2 iläggsskivor, mahogny med intarsia, 1900-talets mitt,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Mat/konferensbord, mahogny, 1900-ttalets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, matbord med klaff, teak, trapetsformat,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd dansk designer, 1900-talets mitt, pall, alm,
Slutpris2 400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soffa, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Soffbord, alm med intarsia, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK