Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
17
Chaiselongue, teak (?), så kallad Récamier, empirestil,
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
23
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
61
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
62
Berg, Gustaf Axel för Bröderna Andersson, fåtölj, grönt skinn och böjträ, "Torparen",
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
95
Malmsten, Carl, tillskriven, byrå, betsad och svärtad björk samt rotfanér, Swedish Grace, omkring 1920,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
135
Mogensen, Börge för Karl Andersson & Söner, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
136
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
161
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
180
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
181
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968,
205
Baeckmark, Jörgen för Gemla, soffgrupp, 3 delar, blåbetsad björk, "Sörgården", design 1968,
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
248
Arbets/snurrstolar, 1 par, konstläderklädsel på metallfot,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
249
Okänd designer, 1970.80-tal, soffbord, fur,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
251
Okänd designer för IKEA, stolar, 4 st, ek med textilklädsel, 1960-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
288
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
296
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
314
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
315
Fåtöljer, 1 par, rikt skuren valnöt, antagligen Italien, Louis XV-stil, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
334
Fotpallar, 1 par, delvis svärtad mahogny, oscarianska, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
336
Toilettebord, delvis svärtad valnöt, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
347
Canapé, svarvat och svärtat trä, oscariansk, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 300 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
373
Ekselius, Karl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, ljus bok,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
440
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongsstolar, 1 par, mahogny, antagligen Lindome, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
449
Salongsstolar, 1 par, mahogny, antagligen Lindome, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
497
Salongsbord, alrotsfanérad skiva på tredelad fot i bonat trä, sengustavianskt/empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak,
502
Okänd dansk designer, 1950-tal, lampbord, teak,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak,
504
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 2 st, teak,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 400 - 2 400 SEK
Avslutad
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
507
Spegeltrymå med konsol, delvis svärtad valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
511
Cattelan, Giorgio, stolar, 6 st, svart läder, "Lara"
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel,
517
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, teak med svart läderklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
523
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak,
525
Okänd dansk designer, 1960-tal, soffbord, teak,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?),
526
Okänd designer, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900, salongsbord, körsbär (?),
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
527
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj med fotpall,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda,
528
Väggskåp, bonad ek, allmogearbete, 1800-talets början, front med dörr och låda,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
529
Elektrisk stol, Vela Tango 200 EF,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans,
536
Ergonomis arbetsstol, bok, Variér Variable - Balans,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hundevad, Poul, bohylla, palisander,
537
Hundevad, Poul, bohylla, palisander,
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander,
538
Hundevad, Poul, bokhylla med skåpsunderdel, palisander,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, teak med blå ylleklädsel,
539
Okänd dansk designer, 1960-tal, fåtölj, teak med blå ylleklädsel,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1970-tal, nattygsbord, mahogny,
540
Okänd designer, 1970-tal, nattygsbord, mahogny,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
545
Teater/bio-stolar, 2 st sammonterade,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
548
Seeck, Herman för Asko, stolar, 8 st, björk, "Radstol modell 485",
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
550
Stolar, 5 st, mahognybonad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
552
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hyllor 5 st, Oregon Pine (Douglasgran), "Reol",
Slutpris1 700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
553
Koch, Mogens för Rud Rasmussen, hylla, teak, "Reol",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
554
Okänd designer, hallbänk/kista, teak,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900,
555
Bänk, skuren och bonad ek, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.