Laddar...

Sommarauktion 2022

Auktion söndagen den 3/7 kl. 16:00

Visning: Söndag 3/7 kl. 12:00-16:00

Avslutad
Gafflar, 8 st, silver, fiolmodell med mittås, stämplade Petter Åkerman Stockholm 1764, total vikt 520 gram,
10
Gafflar, 8 st, silver, fiolmodell med mittås, stämplade Petter Åkerman Stockholm 1764, total vikt 520 gram,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, modellnummer 834,
11
Bernadotte, Sigvard för Georg Jensen, salt- respektive pepparströare, sterlingsilver, modellnummer 834,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jensen, Georg, saltkar med skedar, 2 st, silver, modellnummer 110,
12
Jensen, Georg, saltkar med skedar, 2 st, silver, modellnummer 110,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gräddkanna, silver, empire, kaskformad med godronnerad dekor och uppsvängd hänkel, vikt 110 gram,
13
Gräddkanna, silver, empire, kaskformad med godronnerad dekor och uppsvängd hänkel, vikt 110 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Strömdahl, Åke för Hovjuvelerare Hugo Strömdahl, brosch/hårspänne samt 2 örhängen, 18 karat rödguld med briljantslipade diamanter, total vikt 35,8 gram,
14
Strömdahl, Åke för Hovjuvelerare Hugo Strömdahl, brosch/hårspänne samt 2 örhängen, 18 karat rödguld med briljantslipade diamanter, total vikt 35,8 gram,
Slutpris13 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Nielsen, Harald för Georg Jensen, saltkar, 2 st, sterlingsilver, "Pyramide", design 1927,
15
Nielsen, Harald för Georg Jensen, saltkar, 2 st, sterlingsilver, "Pyramide", design 1927,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Strömdahl, Åke för Hovjuvelerare Hugo Strömdahl, brosch, 18 karat vitguld med åttkantslipade diamanter, medföljer 2 öronclips och 1 hänge dito, total vikt 19,4 gram,
19
Strömdahl, Åke för Hovjuvelerare Hugo Strömdahl, brosch, 18 karat vitguld med åttkantslipade diamanter, medföljer 2 öronclips och 1 hänge dito, total vikt 19,4 gram,
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, skulptur, sterlingsilver, stående figur,
20
Bengtsson, Walter, skulptur, sterlingsilver, stående figur,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld och silver (?) med 1 större och 6 mindre rosenslipade diamanter, 17-1800-tal,
21
Ring, 18 karat rödguld och silver (?) med 1 större och 6 mindre rosenslipade diamanter, 17-1800-tal,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, slät modell, total vikt 4,1 gram,
25
Manschettknappar, 1 par, 18 karat rödguld, slät modell, total vikt 4,1 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödguld, total vikt 3,4 gram,
26
Skjortknappar, 2 par, 18 karat rödguld, total vikt 3,4 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 14 gram,
27
Halskedja, 18 karat rödguld, vikt 14 gram,
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 4,3 gram,
28
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 4,3 gram,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Hängsmycke, jade med montage i 14 karat rödguld, Kina, 1900-tal,
29
Hängsmycke, jade med montage i 14 karat rödguld, Kina, 1900-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Öhman, Martin, egen verkstad, hänge, sterlingsilver,
34
Öhman, Martin, egen verkstad, hänge, sterlingsilver,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Moccaservis, 3 delar, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 700 gram,
35
Moccaservis, 3 delar, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, total vikt 700 gram,
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 2,9 gram,
36
Ring, 18 karat vitguld med pärla, vikt 2,9 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, vikt 1,5 gram
37
Ring, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, vikt 1,5 gram
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,2 carat, vikt 4,4 gram
38
Ring, 18 karat vitguld med 2 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,2 carat, vikt 4,4 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 3,8 gram,
43
Ring, 18 karat rödguld och platina (?) med gammal- och rosenslipade diamanter, vikt 3,8 gram,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 5,5 gram
44
Ring, 18 karat rödguld med 1 briljantslipad diamant om 0,12 carat enligt gravyr, vikt 5,5 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 14 karat rödguld med akvamarin,
45
Weckström, Björn för Lapponia, ring, 14 karat rödguld med akvamarin,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld, slät modell, vikt 4,3 gram,
50
Ring, 18 karat rödguld, slät modell, vikt 4,3 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Matgafflar, 4 + 1 + 1 silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 445 gram,
51
Matgafflar, 4 + 1 + 1 silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 445 gram,
Slutpris1 900 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 425 gram,
52
Matskedar, 6 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 425 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matknivar, 12 st, silver, gustavianska, räfflad modell,
53
Matknivar, 12 st, silver, gustavianska, räfflad modell,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Matknivar, 6 + 6 st, silver, gustavianska,
54
Matknivar, 6 + 6 st, silver, gustavianska,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Matgafflar, 6 st, silver, svensk rund modell, total vikt 400 gram,
55
Matgafflar, 6 st, silver, svensk rund modell, total vikt 400 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dessertsked, silver, gammafransk modell, stämplat alliansvapen för Erik von Stockenström och hh Christina von Ehrenheim,
56
Dessertsked, silver, gammafransk modell, stämplat alliansvapen för Erik von Stockenström och hh Christina von Ehrenheim,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dessertsked, silver, svensk rund, stämplad vapensköld för adliga ätten Hallencreutz,
57
Dessertsked, silver, svensk rund, stämplad vapensköld för adliga ätten Hallencreutz,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Atelier Borgila. coaster, sterlingsilver, vikt 165 gram,
58
Okänd designer för Atelier Borgila. coaster, sterlingsilver, vikt 165 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Glasunderlägg, 6 st, silver, total vikt 155 gram,
59
Glasunderlägg, 6 st, silver, total vikt 155 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, coasters, 6 + 1, isolit med silverintarsia,
60
Wendt, Wilhelmina ("Tiddit") för Perstorp AB, coasters, 6 + 1, isolit med silverintarsia,
Slutpris1 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
64
Ring 18 karat vitguld med 1 facettslipad smaragd om 0,2 carat och 6 åttkantslipade diamanter om totalt 0,06 carat enligt gravyr, vikt 4,2 gram,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Ragoutsked, silver, svensk spetsig, vikt 100 gram,
67
Ragoutsked, silver, svensk spetsig, vikt 100 gram,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dessertskedar, 7 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 275 gram,
68
Dessertskedar, 7 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 275 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, smörknivsställ, 1 par, sterlingsilver,
69
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, smörknivsställ, 1 par, sterlingsilver,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets början, total silvervikt 235 gram
70
Ljusstakar, 1 par, silver, empirestil, 1900-talets början, total silvervikt 235 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, sekelskiftet 1800, vikt 45 gram,
78
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, sekelskiftet 1800, vikt 45 gram,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Såsslevar, 2 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 90 gram,
79
Såsslevar, 2 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 90 gram,
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, total silvervikt 230 gram
80
Okänd designer för Markströms, ljusstakar, 1 par, silver, total silvervikt 230 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 55 gram,
81
Matsked, silver, fiolmodell med mittås, vikt 55 gram,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, silver med facettslipad spinell (?),
91
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, silver med facettslipad spinell (?),
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skål, silver, vågig kant, vikt 160 gram,
92
Skål, silver, vågig kant, vikt 160 gram,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
98
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ängman, Jacob för GAB, fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 1030 gram,
99
Ängman, Jacob för GAB, fiskbestick, 12 + 12 st, silver, Rosenholm, total vikt 1030 gram,
Slutpris9 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Matskedar, 7 st, silver, gammalsvensk oc h liknande modeller, 1800-talets 1 hälft, total vikt 470 gram,
100
Matskedar, 7 st, silver, gammalsvensk oc h liknande modeller, 1800-talets 1 hälft, total vikt 470 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 230 gram
106
Matskedar, 4 st, silver, gammalfransk modell, 1800-talets 1 hälft, total vikt 230 gram
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.